Narty w Szwajcarii

Zima marzeń to rozległe, górskie panoramy, błękitne niebo i mieniący się w słońcu, puszysty śnieg. Jak w Szwajcarii. Tylko w szwajcarskich Alpach ku niebu wznosi się 48 czterotysięczników. Duże wysokości i liczne lodowce gwarantują doskonałe warunki śniegowe przez cały długi sezon. Aż 29 ośrodków sportów zimowych leży powyżej 2800 m n.p.m., a najwyżej położone tereny narciarskie rozciągają się na wysokości ponad 3800 m n.p.m. I tylko w Szwajcarii ze szczytów można zjeżdżać bardzo dłuuuugo, nawet 17 km, co jest kolejnym alpejskim rekordem. W tak niewielkim kraju zadziwiają jeszcze inne liczby opisujące zimowe propozycje: 7300 km tras zjazdowych, 5000 km tras cross country, 2500 km zimowych szlaków wędrownych i 500 km tras saneczkowych. Narty, snowboard, sanki, wędrówki w rakietach śnieżnych, termalne źródła, kulinaria, wina, tradycja, wydarzenia... Po prostu zima dla każdego.

Dojazd do Szwajcarii

Z Polski do Szwajcarii dojechać można dłuższą, ale wygodniejszą trasą przez Niemcy, lub krótszą - przez Czechy i Austrię (uwaga na konieczność wykupienia dodatkowych naklejek na autostrady). Polscy kierowcy wjeżdżający do Szwajcarii nie muszą posiadać międzynarodowego prawa jazdy, o ile na blankiecie umieszczona jest nazwa dokumentu w języku francuskim. Przy pobycie dłuższym niż 1 rok należy uzyskać szwajcarskie prawo jazdy. Minimalny wiek kierowcy: 18 lat.

Po Szwajcarii jest bardzo łatwo podróżować samochodem. Znaki drogowe wyglądają podobnie, jak w innych krajach. Przełęcze alpejskie są z reguły łatwe do przejechania, ale należy zwrócić szczególną uwagę na wąskich, krętych drogach. Przełęcze można ominąć korzystając z tuneli lub przewożąc samochód na platformach kolejowych. Zimą wymagane jest posiadanie opon zimowych.

Ograniczenia prędkości, o ile znaki nie stanowią inaczej: autostrady - 120 km/h, drogi szybkiego ruchu - 100 km/h, drogi krajowe - 80 km/h, teren zabudowany - 50 km/h. Autostrady oznakowane są zielonymi szyldami. O ile znaki drogowe nie stanowią inaczej, pojazdy nadjeżdżające z prawej strony mają pierwszeństwo przejazdu. Wyprzedzanie z prawej strony jest surowo zabronione, nawet na autostradach. Zapięcie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe dla wszystkich pasażerów. Dzieci poniżej 7 roku życia muszą jechać w specjalnym foteliku. Dzieci w wieku 7-12 lat muszą być przypięte specjalnymi pasami.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promili.

Rozmawianie z telefonów komórkowych podczas jazdy jest surowo zabronione.

Korzystanie z zestawów głośnomówiących jest dozwolone, o ile nie wpływa to na uwagę kierowcy.

Korzystanie z antyradarów jest surowo zabronione. W przypadku kontroli należy liczyć się z konfiskatą sprzętu i karą do 1000 CHF.

Roczna opłata (40 CHF) za korzystanie z autostrad nazywana jest "vignette". Jest ona pobierana od wszystkich samochodów i motocykli. Można ją wykupić na granicy, na stacjach paliw, w urzędach pocztowych i kantonalnych. Ważna jest przez rok kalendarzowy + sąsiednie miesiące (grudzień i styczeń). Brak naklejki może się wiązać z koniecznością jej wykupienia i zapłacenia dodatkowej kary w wys. 100 CHF.

W Polsce "vignette" można kupić w biurach PZM-Travel w Warszawie,
tel: 022 849 84 49,
btm@pzmtravel.com.pl
www.pzmtravel.com.pl

Ceny paliwa są nieco niższe niż w sąsiednich Niemczech (ok. 1,33 CHF za litr benzyny, ok 1,36 CHF za litr diesla, ok. 1,18 CHF za litr LPG). Paliwo LPG nie jest w Szwajcarii zbyt rozpowszechnione. Można je zatankować na większych stacjach paliwowych i przy autostradach. Nocą z reguły można zatankować na samoobsługowych stacjach przy autostradach.

Oops, an error occurred! Code: 20240318152109a301a2d9