Andora - Małe państwo w południowo-zachodniej Europie, leżące w Pirenejach granicząc od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią. Ma powierzchnię 462 km². Średnia wysokość terenu to 1996 m n.p.m.

Andora leży na południowych stokach Pirenejów w strefie klimatu umiarkowanego - górskiego. Charakteryzuje się chłodnymi zimami z dużymi opadami śniegu co sprzyja uprawianiu sportów zimowych.Trzy duże ośrodki w tym kraju - Arinsal, Pasa de la Casa i Soldeu - mogą zaoferować korzystne ceny, ponieważ rząd Andory nie pobiera podatków.

Vallnord Ski Arena

Pirenejskie uroki
Ośrodek zimowy Vallnord powstał w wyniku otworzenia w 2005 roku linii tramwajowej, która połączyła dwa istniejące kurorty Pal-Arinsal i Ordino-Arcalis.
Vallnord to 707 ha pokrytych śnieżną bielą, poprzecinanych ciemnozielonymi plamami lasów i sinym kolorem nagich skał. Różnego rodzaju wyciągi są umieszczone od wysokości 1550, skończywszy na 2560 m. Świetnie przygotowane trasy zjazdowe (350 śnieżnych armatek zapewnia zawsze idealne warunki) o łącznej długości 63 km mają różny stopień trudności, więc na stokach kompleksu odnajdą się zarówno wygi zimowego żywiołu, jak i kompletni jego amatorzy.

Tobotronc, ski-doo, quady… Ośmielisz się?
Szukasz mocnych wrażeń? Vallnord oferuje możliwość wypożyczenia cięższego sprzętu typu skuter śnieżny (ski-doo) czy quada, żeby pokonywać rozległe zbocza Pirenejów. Dla ludzi nieznających strachu andorski kompleks ma gratkę w postaci speedridingu, określanego czasem najbardziej niebezpiecznym sportem na świecie! Ciut „spokojniejszym” będzie zdobywanie ścian wspinaczkowych czy zjazdy rodzinnym toboganem. Równie atrakcyjna jest najdłuższa w Europie trasa zjazdowa, tzw. Tobotronc. Tor wyłożony szynami zaczyna się na wysokości ok. 2 tys. m, ma długość ponad 5 km i różnicę poziomów na 400 m. Wstęp na jedną z bardziej znanych tras toboganowych mają dzieci od 12 roku życia.

Świątynia relaksu

Caldea jest największym na południu Europy, dwupoziomowym centrum wodno-termalnym. Tutaj możesz ukoić swoje nerwy, podreperować zdrowie. Jeśli przeciwnie, roznosi Cię energia, zdecyduj się na wodne szaleństwo, o które również zadbano w ofercie! Sam budynek o bardzo nowoczesnym kształcie, otoczony wysokogórskimi pejzażami naprawdę robi wrażenie. Piękne wnętrza z mnóstwem basenów różnej głębokości, sauny, łaźnie tureckie (hammam), laguny przyozdobione tropikalną roślinnością czy terapie nagrzewające słońcem (na tarasie) lub podczerwienią sprawią, że po wyjściu z Caldei poczujesz się jak młody buk. Dzieci ze względów bezpieczeństwa mają wstęp od 5. roku życia.

Więcej kultury
Jeśli szaleństwo na stoku i widoki pełne magii jeszcze Cię nie zaspokajają, sięgnij po andorską kulturę. Znajdziesz tutaj całe mnóstwo budowli w stylu romańskim, których mocne, chroniące przed zimnem mury idealnie odpowiadały pierwszym mieszkańcom Andory. W nieprzyjaznym, wysokogórskim otoczeniu trudno było o materiał budowlany, więc pierwsi „górale” sięgali po drewno i kamień, dbając przede wszystkim o pragmatyzm. Amatorzy muzealnych rozrywek też znajdą tu coś dla siebie. Chcesz poznać historię automobilów, motocykli? Może wolisz zobaczyć niesamowite mikrominiatury czy Muzeum Elektryczności? Andora zaprasza!