Norwegia - Najważniejsze informacje

Wymagane dokumenty

Wizy dla Polaków są zniesione, ale należy wiedzieć, jakie przepisy nadal obowiązują.Przy wyjeździe turystycznym do Norwegii należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty wydany przez upoważnione władze polskie (UWAGA! Ostatnio polskie władze wymagają paszportu przy wyjeździe Polaków z Polski - prosimy kontaktować się w tej sprawie z władzami polskimi).

Dojazd

Norwegia położona jest na północnym krańcu Europy, ale nie oznacza to, że trudno się tam dostać. Jako że Norwegia jest częścią kontynentu europejskiego, można do niej dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem. Można także skorzystać z jednego z wielu połączeń promowych z Danii, Niemiec i Wielkiej Brytanii lub, niezależnie od miejsca przeznaczenia, polecieć samolotem.

W dzisiejszych czasach podróż do Norwegii jest łatwiejsza niż kiedykolwiek. Duża liczba lotnisk rozrzuconych po całym kraju oferuje częste loty i połączenia do całej Europy. Kraj pokryty jest dobrze rozwiniętą siecią kolejową, która łączy Norwegię z innymi krajami skandynawskimi i resztą Europy. Szybkie pociągi kursują na liniach łączących stolice państw skandynawskich – Kopenhagę, Sztokholm i Oslo.

Promy kursują regularnie między Norwegią, pozostałą częścią Skandynawii i Europą. Większość połączeń obsługiwanych jest przez promy samochodowe. Wszystkie są nowoczesnymi liniowcami, z restauracjami na pokładzie i kabinami dla podróżnych na całonocne rejsy.

NSB, Norweskie Koleje Państwowe, posiadają specjalnie wyposażone wagony dla osób niepełnosprawnych. Norweskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych dysponuje informacjami dla osób, które mogą mieć szczególne wymagania podczas podróży.

Szwecja - najważniejsze informacje

 Zimowa Szwecja, to czysty raj dla narciarzy. Doskonale wyposażone ośrodki sportów zimowych zapewniają najwyższy komfort. Wybór jest ogromny - na każdą kieszeń.

Zachodząca w górach erozja lodowcowa nadała niektórym partiom Gór Skandynawskich cechy rzeźby wysokogórskiej. Są tu doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa w wielu stylach. Rejon Åre — zimowa metropolia północnej Europy to 107 tras zjazdowych (najlepiej oświetlonych wieczorami na świecie), tor crossu zimowego i funpark dla snowboardzistów.

Oops, an error occurred! Code: 20240518213456a68edcc7