Ośrodki narciarskie we Francji


Narty we Francji

Podstawowe informacje:
Francja późno zaczęła budować stacje narciarskie w swych górach, dopiero w latach 60 pojawiły się pierwsze prawdziwe ośrodki wysokogórskie. Budowane często bez uwzględnienia otaczającej je przyrody, niektóre ośrodki to betonowe osiedla na wysokogórskich polanach.
Jednak to Francja, moim zdaniem, jest - w Europie przynajmniej - krajem o najlepszej infrastrukturze narciarskiej. O ogromie przestrzeni świadczy fakt, że, alpejskie ośrodki zajmują tylko tylko 7% powierzchni gór. Narty we Francji to nie tylko Alpy, zapraszamy również w Pireneje, w Wogezy czy na Jure.

Ceny:
Francja jest krajem dość drogim (przykładowo piwo na stoku kosztuje ok 20 zł, dla przypomnienia Austria i Włochy ok 12 zł). Jedna warto wybrać się tu na narty. Ceny skipassów wahają się w granicach 600 do 720 zł za 6 dni .
Wyżywienie w schroniskach jest drogie.
Apartamenty wakacyjne są zdecydowanie mniejsze i skromniej wyposażone niż w Austrii, zdarzyło mi się mieszkać w Les 2 Alpes w apartamencie 6 osobowym o powierzchni 36 m2! Jednak ogólny stosunek koszty do przyjemności jest bardzo dobry - GORĄCO POLECAM .

Język:
Obowiązuje język francuski. Niechęć Francuzów do nauki języków obcych jest powszechnie znana. Jednak młodsze pokolenie wykazuje się znajomością angielskiego czy niemieckiego.