Skip to main content
umpa

Alpe d`Huez

Wyciągi: 67
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
26 18 18 3 2
Trasy: 105 (250 km)
27
16

Trasy od
1860
m n.p.m.

Trasy do
3330
m n.p.m.

km
Trasy biegowe

km
Szlaki piesze

Mapa tras
Alpe D'Huez - mapa tras narciarskich

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Alpe D'Huez
Place Joseph Paganon
38750 Alpe d'Huez
Francja
 • Building: 54
Noclegi
Booking.com

Informacje o ośrodku: Alpe d’Huez to region narciarski o dość długiej, jak na ośrodek, tradycji historycznej. Okres powstania stacji datuje się na rok 1936. Był to moment, kiedy postawiono tam pierwszy wyciąg narciarski typu Poma-Lift, zaprojektowany przez Jeana Pomagalskiego – francuskiego inżyniera polskiego pochodzenia oraz założyciela największej na świecie firmy produkującej wyciągi oraz koleje linowe Pomagalski S.A. (POMA). Stacja narciarska Alpe d’Huez znajduje się w departamencie Isere nieopodal Grenoble, na południowych stokach masywu des Grandes Rousses. Stację tworzy 6 ośrodków, największym jest Alpe d’Huez, od którego pochodzi nazwa regionu, resztę stanowią mniejsze ośrodki narciarskie takie jak: La Garde, Villard-Reculas, Oz en Oisans, Auris en Oisans oraz Vaujany. Alpe d’Huez ma do zaoferowania ponad 100 tras narciarskich o łącznej długości kilkuset kilometrów, co daje mu tytuł jednego z największych regionów narciarskich we Francji. Nad trasami pieczę sprawuje prawie tysiąc armatek śnieżne oraz kilkadziesiąt wyciągów (kolejek linowych, gondoli, wyciągów krzesełkowych, orczyków, lin holowniczych) o łącznej przepustowości 102 600 os/h. Wielu turystów nazywa ten region Wyspą Słońca, a wszystko za sprawą sporej ilości słonecznych dni w roku. Dzięki położeniu ośrodka na południowych stokach w stacji występuje średnio 300 dni słonecznych rocznie. Niewątpliwie jedną z większych atrakcji w regionie jest trasa zjazdowa Piste de Sarenne, licząca sobie kilkanaście kilometrów długości – jest to najdłuższa czarna trasa zjazdowa na świecie! Zjazd rozpoczyna się na szczycie Pic Blanc (3300 m n.p.m.) i prowadzi przez lodowiec wprost do doliny. Sarenne należy do tras czarnych, głównie ze względu na długi czas zjazdu, który w zależności od umiejętności narciarza może trwać od pół do półtorej godziny, w związku z czym wymaga ona niemałej kondycji od narciarza. Do ośrodka często przyjeżdżają całe rodziny, dlatego też przygotowano tutaj dwa przedszkola, gdzie dorośli będą mogli zostawić swoje pociechy pod okiem wykwalifikowanych opiekunów. Chyba że w rachubę wchodzi tylko wspólne spędzanie wolnego czasu, wówczas można wybrać się z dzieckiem do jednego z parków śnieżnych bądź klubu juniora, ewentualnie na jedną z tras narciarskich przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Miłośnicy narciarstwa biegowego odnajdą tutaj setkę kilometrów tras. Najdłuższą z nich jest trasa La Boucle des Lacs, która liczy sobie 20 km długości. Z kolei snowboardziści zapewne będą zadowoleni z ofert miejscowych funparków, które kuszą takimi obiektami, jak 120 metrowe halfpipe czy boardercross. Ośrodek ma także do zaoferowania dość nietypowe obiekty do jazdy, z których mogą korzystać także dorośli, są to m.in.: AirBoard, Snake Gliss, Be One oraz Snow Trikke. Ci, którzy nie wiedzą dokładnie, czym są te śnieżne zabawki, mogą zobaczyć je na stronie ośrodka, wchodząc pod ten adres:

 

www.alpedhuez.com/hiver/en/113/other-alpine-thrills.html Jak na porządny region narciarski przystało, nie zapomniano tu o ofercie Après-ski. W regionie odnajdziemy sporą liczbę barów, restauracji czy dyskotek, które często są czynne do późnej nocy. Ponadto, co jakiś czas odbywają się tutaj liczne imprezy, jak chociażby cotygodniowe koncerty muzyki klasycznej w kościele Notre Dame des Neiges czy eventy, jakim jest np. coroczny konkurs rzeźbienia w śniegu. Nudę pozwolą nam zabić również liczne dodatkowe atrakcje, jakie tu na nas czekają, m.in.:

 

 • zwiedzanie groty lodowej (2700 m n.p.m.),
 • pływanie w basenie krytym oraz odkrytym,
 • lot paralotnią, helikopterem,
 • łyżwiarstwo,
 • wędrówki po lodowcu,
 • jazda na nartach nocą,
 • jazda skuterem śnieżnym,
 • wspinanie się po ścianie wspinaczkowej,
 • jazda w głębokim śniegu,
 • piesze wędrówki na 30 km tras,
 • nauka jazdy samochodem po lodzie,
 • wyścigi gokartami na lodzie,
 • wycieczki psimi zaprzęgami,
 • uprawianie jednego z 26 sportów w Palais des Sports et des Congrès Alpe d'Huez, w tym m.in.: squash, tenis, golf, koszykówka, piłka nożna, pływanie i wiele, wiele innych.

 

Autor: Krystian Kuś