Narciarskie aktualności https://www.narty.pl/tresc-artykulu/rss-nartypl/feed.xml pl_PL Narty.pl Tue, 05 Jul 2022 18:07:48 +0200 Tue, 05 Jul 2022 18:07:48 +0200 TYPO3 EXT:news news-5930 Fri, 03 Jun 2022 08:59:36 +0200 Tyrol: moratorium na rozbudowę ośrodków narciarskich. https://www.narty.pl/tresc-artykulu/tyrol-moratorium-na-rozbudowe-osrodkow-narciarskich Ponad 160 000 podpisów poparcia zebrała grupa obywatelska pod bardzo kontrowersyjnym projektem. Ma on zakazać rozbudowy ośrodków narciarskich na okres 5 lat. Pomysł petycji jest wynikiem powrotu do projektu połączenia ośrodków narciarskich Pitztal i Soelden. Realizacja połączenia tych dwóch tyrolskich lodowców wymaga budowy trzech kolei gondolowych i umożliwiłby powiększenie mega ośrodka o 64 hektary terenów narciarskich. Więcej o tym projekcie przeczytasz w artykule:

Projekt jeszcze bardziej podzielił lokalną społeczność, z jednej strony przedstawiciele ośrodków narciarskich obawiających się utraty konkurencyjności na rynku międzynarodowym, z drugiej część mieszkańców, którzy nie chcą „wyciągu na każdym szczycie” i ekolodzy. Parlament Tyrolu ma się zająć projektem moratorium w lipcu 2022 roku.

]]>
Newsy z Austrii
news-5929 Tue, 31 May 2022 10:43:59 +0200 Na Kasprowym Wierchu rusza kolejna edycja akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja https://www.narty.pl/tresc-artykulu/na-kasprowym-wierchu-rusza-kolejna-edycja-akcji-edukacyjnej-stacjaedukacja Jeśli chcesz lepiej poznać Tatry, zasady panujące w wysokich górach, a także posłuchać ciekawostek na temat tatrzańskiej przyrody, to #StacjaEdukacja jest właśnie dla Ciebie! Już od 1 czerwca turyści odwiedzający ośrodek PKL Kasprowy Wierch będą mogli wziąć udział w kolejnej edycji wakacyjnej akcji edukacyjnej, której inicjatorami są Polskie Koleje Linowe oraz Tatrzański Park Narodowy. Ciepłe dni to wręcz wymarzony czas, by wybrać się w góry, rozkoszować ich pięknem oraz niepowtarzalnym krajobrazem. To również odpowiedni moment, by bliżej poznać i lepiej zrozumieć Tatry, a także zasady, które panują na szlakach i na terenie parku narodowego. PKL oraz TPN już po raz kolejny łączą siły i zachęcają turystów do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja, która od 1 czerwca rusza na Kasprowym Wierchu.  

- Ubiegłoroczna edycja projektu #StacjaEdukacja cieszyła się dużym powodzeniem, co dla nas – jako jednego z organizatorów akcji edukacyjnej – było sygnałem, że warto wspólnie przekazywać niezbędną wiedzę o przyrodzie, zachowaniu w górach i odpowiedzialności za naturę. Dlatego po raz kolejny rusza #StacjaEdukacja. Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie osoby odwiedzające Tatry będą mogły poznać i zrozumieć je jeszcze bardziej mówi Patryk Białokozowicz, z zarządu PKL.

W ramach prowadzonej akcji przewodnicy opowiadają o tatrzańskich zwierzętach i roślinności, ochronie przyrody, górskiej topografii, zjawiskach pogodowych i ciekawostkach związanych z koleją linową PKL, która od 1936 roku wozi turystów na szczyt Kasprowego Wierchu.

Tatry – miejsce szczególne  
Tatry kojarzą się nam z malowniczymi szlakami i zachwycającymi widokami.  Ale te góry to nie tylko piękne krajobrazy, to także niesamowita historia oraz zróżnicowany świat fauny i flory. Tatry to  jedyne w Polsce góry o charakterze i klimacie alpejskim, dlatego warunki panujące w nich są dosyć wymagające – o czym wybierając się na szlak często zapominamy. Ważne jest, by planując wyprawę w góry pamiętać nie tylko o zmienności warunków pogodowych i właściwym ekwipunku, ale również o tym, by z piękna Tatr korzystać w sposób odpowiedzialny z poszanowaniem przyrody, a także respektowaniem zasad obowiązujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dlatego Polskie Koleje Linowe wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym organizują kolejną edycję akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja na Kasprowym Wierchu.

#StacjaEdukacja - z biletu wynika, że masz przewodnika
Pasażerowie kolei linowej PKL na Kasprowy Wierch w cenie biletu i bez dodatkowych opłat będą mogli wziąć udział w akcji edukacyjnej. Na szczycie Kasprowego Wierchu codziennie od godziny 9:00 do godziny 15:00 na turystów czekać będą przewodnicy, których znakiem charakterystycznym będzie pomarańczowa koszulka z nazwą akcji #StacjaEdukacja oraz oznaczeniami PKL i TPN.
#StacjaEdukacja – teraz kolej na górę opowieści
Turyści podczas spotkań edukacyjnych będą mogli dowiedzieć się między innymi jak powstały Tatry, jaka jest najszybsza odnotowana prędkość wiatru, a nawet jaką największą odległość potrafi skoczyć kozica górska w dal lub wzwyż czy jaką temperaturę ciała mają świstaki.  

Prelekcje będą zaczynać się co 15 minut w trzech oznaczonych strzałką punktach, którymi są: Kasprowy Wierch przy stacji górnej kolei linowej PKL, Sucha Przełęcz, Kasprowy (szczyt).  
Akcja edukacyjna na szczycie Kasprowego Wierchu potrwa do końca września.

Terminy dostępności i funkcjonowania ośrodków turystycznych PKL dostępne są na stronie internetowej www.pkl.pl
PKL rekomendują zakup biletów na wybrany dzień i godzinę z wyprzedzeniem w biletomatach lub poprzez sklep internetowy PKL.

]]>
Newsy z Polski
news-5928 Tue, 31 May 2022 10:19:08 +0200 Nowość w linii G-STEEL – modele GST-B500 https://www.narty.pl/tresc-artykulu/nowosc-w-linii-g-steel-modele-gst-b500  Od momentu powstania w 1983 roku, marka G-SHOCK stale rozwija swoją kolekcję niezniszczalnych zegarków, uzupełniając ją o innowacyjne rozwiązania i design. W maju 2022 roku w linii G-STEEL, w której legendarna odporność łączy się z miejską elegancją, pojawi się nowa seria zegarków GST-B500. Nowe zegarki G-SHOCK GST-B500 są jeszcze cieńsze od poprzedniego modelu GST-B400 i tym samym to współcześnie najsmuklejsze modele w linii G-STEEL. Dokładne wymiary zegarka to 46.6 x 48.9 x 12.8 milimetrów. Zegarek waży zaledwie 143 gramy – jest to więc najlżejszy model G-STEEL ze stalową bransoletą.

Kopertę chrani tzw. Carbon Core Guard. Tarczę zegarka zdobi  charakterystyczna turbina, wskazująca poziom baterii oraz tryb ustawień (międzynarodowy czas, alarm, stoper).  Na analogowej tarczy, w dolnym prawym rogu  znajduje się wyświetlacz LCD (negatyw), na którym prezentowane są dodatkowe dane.

Warianty modeli w linii G-STEEL GST-B500 to srebrny GST-B500D-1A, srebrny GST-B500D-1A1 z czarną tarczą oraz srebrny GST-B500AD-3A z zieloną tarczą. Wszystkie modele dostępne są ze stalową bransoletą.

Zegarek można połączyć ze smartfonem przez Bluetooth przy pomocy nowej aplikacji CASIO WATCHES – to pozwala na wygodną modyfikację ustawień zegarka, automatyczną regulację czasu, modyfikację systemu powiadomień i przypomnień. Sparowanie ze smartfonem pozwala też na  korzystanie z funkcji Czas i Miejsce, która lokalizuje nas na mapie przy użyciu jednego przycisku

Zegarek jest całkowicie odporny na wstrząsy, wodoszczelny do 200 m. Model posiada  stoper, pięć dziennych alarmów oraz podświetlenie Double Led Light. Zasilanie światłem zapewnia system  Tough Solar.

]]>
Nowości sprzętowe
news-5927 Fri, 20 May 2022 10:22:19 +0200 21 i 22 maja świętuj wielkie otwarcie retro kolei PKL na Górę Parkową https://www.narty.pl/tresc-artykulu/21-i-22-maja-swietuj-wielkie-otwarcie-retro-kolei-pkl-na-gore-parkowa Jeśli marzysz o sentymentalnej podróży w czasie, która pozwoli poczuć klimat lat 30. XX wieku lub jesteś koneserem stylu retro – tego wydarzenia nie możesz przegapić! Polskie Koleje Linowe już w najbliższy weekend – 21 oraz 22 maja – zapraszają na wielkie otwarcie zmodernizowanego ośrodka turystycznego na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój. Sprawdź, co ciekawego wydarzy się na Górze Parkowej. Nadchodzący weekend w Krynicy-Zdrój będzie naprawdę wyjątkowy i to wszystko za sprawą retro atrakcji zaplanowanych z okazji wielkiego otwarcia ośrodka na Górze Parkowej, na które zapraszają Polskie Koleje Linowe.

Moc retro atrakcji przewidziana jest już od godziny 10:00. Wykorzystując nowoczesne technologie, z udziałem dźwięku i obrazu, goście odwiedzający Górę Parkową zostaną przeniesieni w czasie aż do lat 30. XX wieku.

- Turyści, którzy odwiedzą ośrodek na Górze Parkowej w najbliższy weekend, będą mogli poznać fascynującą historię tego miejsca korzystając nie tylko z atrakcji znajdujących się w zmodernizowanym obiekcie, ale również uczestnicząc we wszystkich wydarzeniach, które zaplanowaliśmy w ramach wielkiego otwarcia. Będzie to wyjątkowy weekend, nie tylko ze względu na odnowiony ośrodek PKL, w którym przywrócony został dawny blask budynku stacji dolnej i górnej, a także historyczne wagony kolei, ale również ze względu na wydarzenia w stylu retromówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

Moc retro atrakcji na szczycie Góry Parkowej

Wszystkie wydarzenia zaplanowane w ramach wielkiego otwarcia będą odbywać się przy budynku górnej stacji PKL i to właśnie na szczycie Góry Parkowej turystów czekają prawdziwe atrakcje.

Na wzniesienie goście będą mogli udać się w podróż od godziny 10:00 zabytkowym i odrestaurowanym wagonem kolei linowo-terenowej pochodzącym z 1937 roku. Sama podróż wagonem z tamtych lat już będzie ekscytującym przeżyciem. By zachować oryginalny wygląd wagonów kolei ich wewnętrzne poszycie zostało odtworzone zgodnie z fotografiami z archiwum szwajcarskiego producenta. Wagony mają oryginalne podwozie, podobnie jak elementy sterowania. Kolej linowa PKL na Górę Parkową pomimo wielu lat eksploatacji i historycznego charakteru w dalszym ciągu spełnia współczesne wymagania czego potwierdzeniem są odbiory Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) dopuszczające urządzenia do funkcjonowania.

Turyści – którzy, jako pierwsi dotrą do odnowionej Parkowej Restauracji – w budynku górnej stacji kolei, będą mogli zasmakować słodkiej niespodzianki –jubileuszowego tortu.

W odnowionej Parkowej Restauracji serwowane jest menu nawiązujące do wykwintnych smaków z lat 30. XX wieku co pozwoli na poczucie klimatu tamtych lat. A to wszystko również za sprawą architektury oraz wystroju wnętrza nawiązującego do eleganckiego stylu art deco, który był wtedy tak bardzo popularny.

- Inspiracją do aranżacji wnętrza Parkowej Restauracji i Parkowej Kawiarni był styl art deco, który królował w architekturze od 1919 do 1939 roku. Na tej podstawie stworzona została również aranżacja pozostałych pomieszczeń stacji górnej ośrodka PKL Góra Parkowa - wnętrze kawiarni, które jest delikatnie urozmaicone o elementy nowoczesne. Warto zauważyć, że budynki stacji dolnej i górnej nawiązują do stylu modernistycznego- mówi Agnieszka Szcześniak-Salamon z PKL, odpowiedzialna za aranżację wnętrza Restauracji Parkowa.

Ale nie samą architekturą człowiek żyje! Prawdziwa gratka czeka również na smakoszy, którzy za sprawą potraw znajdujących się w karcie menu, będą mogli rozkoszować się daniami z lat 30. ubiegłego wieku, delektując się przy tym widokiem z tarasów na krajobraz Krynicy-Zdrój. Degustacja potraw zaplanowana jest do godziny 12:00.

Retro na salonach – czyli modnie, muzycznie i tanecznie

Elegancja, pióra, zdobione sukienki, fraki, ale też mała czarna i „chłopięcy luz” – moda lat 30. XX wieku fascynuje i inspiruje do dziś. Dlatego modnie będzie również podczas wielkiego otwarcia ośrodka PKL na Górze Parkowej. Miłośnicy mody oraz ciekawi stylu, który królował wówczas na salonach będą mogli wziąć udział w rewii strojów retro. Nie zabraknie również przeglądu najmodniejszej odzieży sportowej z lat 30.
Nie tylko dawne stroje mają szansę budzić zachwyt podczas wielkiego otwarcia. Dotyczy to również retro rowerów, które swym wysublimowanym kształtem przyciągają uwagę każdego. Podczas wydarzenia na miłośników kolarstwa oraz zainteresowanych historią jednośladów czekać będzie specjalny pokaz retro rowerów, oraz możliwość poznania ich historii. Oczywiście nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Grupa animatorów również z dziećmi wyruszy w podróż w czasie podczas retro animacji przygotowanych specjalnie na tę okazję. Przy budynku górnej stacji kolei na odwiedzających Górę Parkową czeka zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks „Rajskich Ślizgawek”. Spośród kilku znajdujących się torów, każdy wybierze ten odpowiedni dla siebie i będzie mógł zjechać z niego na specjalnie przygotowanych matach. Na najmłodszych czeka fala o łagodnych skrętach, z której poślizgają się w towarzystwie swoich opiekunów. Spragnieni wrażeń mogą zjechać — krętym tunelem, a najodważniejsi skorzystać z przejazdu trasą kamikadze. Na chętnych będzie czekać fotobudka, znajdująca się wewnątrz miniatury wagonu z Góry Parkowej. Zdjęcie na tle wybranej starej fotografii z Krynicy-Zdrój, będzie niezwykłą pamiątką, przenoszącą wprost do 1937 roku.

W nadchodzący weekend na Górze Parkowej będzie również żywiołowo, a to wszystko za sprawą Formacji Tanecznej Funky Dolls, która zaprezentuje wszystkim najpopularniejsze tańce towarzyskie lat 30. XX wieku. W ten weekend w Krynicy-Zdrój królować będzie charleston!

Jeśli jest taniec, to musi być muzyka. Jeśli jest Krynica-Zdrój i Góra Parkowa, to nie może zabraknąć Jana Kiepury i Marty Eggerth. Podczas wielkiego otwarcia wystąpią znakomici artyści, którzy zaśpiewają utwory z repertuaru Jana Kiepury i Marty Eggerth, wśród solistów wystąpią Iwona Socha, Adam Sobierajski, Paulina Rogóż-Migacz i Sebastian Iźwicki.
Na Górze Parkowej emocji nie zabraknie, zwłaszcza że wieczorem czeka na wszystkich prawdziwe i niezapomniane widowisko taneczne – pokaz tanga. Chętni będą mogli również spróbować swoich sił i wziąć udział w warsztatach tanecznych. Na spragnionych dodatkowych tanecznych atrakcji czekać będzie prawdziwa retro potańcówka z wodzirejem. Podczas wielkiego otwarcia Góry Parkowej będzie okazja, by zdobyć niezapomniane retro upominki!

Zapraszamy do odwiedzenia Krynicy-Zdrój i Góry Parkowej. Bilety na weekend wielkiego otwarcia można zakupić w sklepie internetowym PKL, w biletomatach i kasach w ośrodku. Aktualne godziny otwarcia dostępne są na stronie internetowej PKL.

 

]]>
Newsy z Polski
news-5926 Wed, 18 May 2022 12:14:01 +0200 Gotowy na każdą pogodę - jak wybrać i pielęgnować odzież na narty? https://www.narty.pl/tresc-artykulu/gotowy-na-kazda-pogode-jak-wybrac-i-pielegnowac-odziez-na-narty Narciarskie ubranie powinno się składać z kilku zasadniczych części: gogli, wiatroszczelnej czapki, nieprzemakalnych rękawic, oddychającej kurtki, cienkiej bluzy i koszulki termicznej, a także nieprzemakalnych spodni ocieplanych i oddychających, wysokich skarpet. Niektórzy dodają do tego zestawu jeszcze termiczne legginsy i bieliznę. Z takim zestawem narciarskiej odzieży na pewno poradzisz sobie podczas szusowania i to niezależnie od tego, czy temperatura bliższa jest zeru, czy -15°C. Jak jednak wybrać odpowiednie dla siebie ubrania, czym kierować się podczas zakupu oraz jak dbać o narciarską odzież? Sprawdź, co radzą doświadczeni bywalcy stoków.

Jak wybrać odpowiednią kurtkę i spodnie na narty? Jak je pielęgnować?


Pomijając design, który jest zawsze sprawą gustu i panujących w danym sezonie trendów, skupmy się na kwestiach praktycznych. Dobra kurtka narciarska powinna zostać wyposażona w system wentylacji, klejone szwy i wodoodporne zamki. Przydatny będzie z pewnością także regulowany kaptur i pas śniegowy który nawet podczas upadku uniemożliwi przedostanie się śniegu pod kurtkę. Mile widziane są także więcej niż 2 kieszenie, przy czym istotna jest dodatkowa kieszonka mieszcząca skipass, znajdująca się na przedramieniu.

Żeby zapewnić komfort użytkownikowi, zarówno kurtka narciarska, jak i spodnie powinny być stosunkowo cienkie. Podczas zjazdów należy ubierać się „na cebulkę”, a wierzchnia warstwa stroju, którą stanowi właśnie kurtka ze spodniami, musi chronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zadaniem tego duetu jest także dobre odprowadzanie wilgoci z naszego ciała. To dlatego najlepszym rozwiązaniem są tkaniny wodoodporne, wiatroszczelne i jednocześnie „oddychające”.

Decydując się na dany model, warto zainteresować się od razu pielęgnacją tkanin. Jak dbać o kurtkę? Które środki piorące zastosować do prania spodni? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przede wszystkim trzymajmy się zaleceń producenta, a także stosujmy wskazówki doświadczonych narciarzy.

Co warto wiedzieć o praniu kurtek i spodni narciarskich?


Wierzchnie okrycia narciarskie należy zawsze czyścić w sposób ściśle określony na etykiecie lub metce. Najczęściej wymagają one zarówno prania, jak i impregnacji. Oto kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać przy konserwacji ubrań narciarskich:

 • kurtki i spodnie narciarskie pierz w pralce automatycznej – zadbaj o odpowiednią ilość wkładu i staraj się nie przeciążać pralki;
 • przestrzegaj temperatury prania podanej na etykiecie;
 • korzystaj ze środków do prania przeznaczonych dla odzieży sportowej;
 • nie używaj płynów do zmiękczania tkanin ani wybielaczy;
 • przed praniem koniecznie sprawdź, czy kieszenie są puste i zapnij wszystkie zamki błyskawiczne;
 • nie susz kurtki i spodni w suszarce bębnowej, na grzejnikach, ani w pobliżu źródeł ciepła;
 • przed włożeniem lub schowaniem do szafy zawsze upewnij się, że ubrania dobrze wyschły;
 • nie prasuj kurtki i spodni narciarskich.

Impregnacja „na mokro” i „na sucho”


Po upraniu spodni i kurtki zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami, możemy przejść do impregnacji. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są impregnaty, które stosuje się podobnie jak preparaty do prania, a także produkty do aplikacji „na sucho”. Pierwszych używa się zgodnie z instrukcją na opakowaniu – najczęściej należy ustawić określony cykl prania i dodać właściwą ilość środka w płynie. Impregnaty „na sucho” mają postać sprayów i używa się ich dopiero po całkowitym wyschnięciu ubrań.

Niekiedy preparaty w sprayu przy przypadkowym, zbyt mocnym naciśnięciu pozostawiają na ubraniu plamy – należy pozbyć się ich od razu, używając po prostu czystej, wilgotnej ściereczki.

]]>
Konserwacja sprzętu
news-5925 Wed, 18 May 2022 11:03:35 +0200 Wspaniały urlop w dolinie Stubai – także latem https://www.narty.pl/tresc-artykulu/wspanialy-urlop-w-dolinie-stubai-takze-latem Rozkoszowanie się świeżym górskim powietrzem w ciepłych promieniach słońca – to jedna z tych chwil szczęścia, których pragniemy podczas letnich wakacji w Alpach. Właśnie takie momenty można przeżyć w dolinie Stubai, w pobliżu Innsbrucka, stolicy Tyrolu. Dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury dolina lodowca Stubai ze swoimi czterema ośrodkami narciarskimi jest odpowiednim miejscem, i to nie tylko w zimie. Lodowiec Stubai, ośrodek Schlick 2000, wyciągi na górę Elfer w Neustift oraz Serles w Mieders, a także sama dolina dostarczają letnich atrakcji dzięki licznym i zróżnicowanym szlakom turystycznym, ekscytującym wycieczkom i wielu innym możliwościom. Dolina Stubai to raj dla miłośników pieszych wędrówek – różnorodne szlaki turystyczne o wszystkich stopniach trudności prowadzą do ciekawych miejsc w fascynującej górskiej scenerii. Czy to w dolinie, czy wysoko w górach, w otoczeniu imponującej panoramy Alp, na wspaniałych trasach pieszych, pełnych przygód szlakach rodzinnych, czy też bardziej wymagających trasach – dzięki różnorodności doliny Stubai każdy znajdzie coś dla siebie.

Przygoda na lodowcu na wysokości 3 000 m n.p.m.

Lodowiec Stubai zapewni dorosłym i dzieciom niezapomniane przeżycia nie tylko zimą, ale i latem. Dzięki nowoczesnej kolejce 3S Eisgratbahn rodziny, turyści i fani wspinaczki górskiej mogą podziwiać krajobraz lodowca Stubai na wysokości 2 900 m. Czekają tam na nich niezapomniane wrażenia – od łatwych wędrówek, przez wzniesienia, aż po wymagające wyprawy na szczyty górskie i lodowiec. Szlak na lodowcu rozpoczyna się przy stacji pośredniej Fernau i prowadzi przez moreny i kolorowe torfowiska, migoczący blaskiem zbiornik wodny Fernau oraz niezwykłą jaskinię lodową, aż do górnej stacji Eisgrat.

Na platformie widokowej TOP OF TYROL (3 210 m n.p.m.), z której roztacza się oszałamiająca 360-stopniowa panorama, można zobaczyć najwyższy punkt lodowca. W tym wyjątkowym miejscu 17 lipca odbędzie się sesja jogi na lodowcu. To tutaj, w lodowcowej scenerii, wśród ciszy i majestatu gór, ćwiczenia jogi zapewnią wyjątkowe doznania.

Poczęstunek i zasłużony odpoczynek podczas wędrówki można znaleźć w restauracji Eisgrat, która oferuje dania z grilla oraz dania kuchni tyrolskiej przygotowane z produktów regionalnych, a także w schronisku Dresdner Hütte.

Rodzinna zabawa w ośrodku Schlick 2000

Nieco niżej w dolinie Stubai czeka mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Liczne trasy o wszystkich stopniach trudności sprawiają, że położony wysoko w dolinie ośrodek Schlick 2000 jest turystycznym eldorado dla dużych i małych wędrowców. Zaczynając na górnej stacji Kreuzjoch, urlopowicze mogą wyruszyć na przyjazną dla rodzin ścieżkę przyrodniczą, aby odbyć interaktywną podróż przez cuda natury. Ze schroniska Schlicker Alm można przejść przez wieczorne pastwisko do panoramicznego jeziora, a następnie zejść w dół szlakiem z dyskami. Nazwa trasy wskazuje na jej szczególną cechę, która przyciąga nie tylko dzieci. Odwiedzający mogą włożyć drewniany dysk do szyny biegnącej wzdłuż trasy i śledzić jego toczenie się po ścieżce. Punktem kulminacyjnym całodziennej wędrówki jest ścieżka z domkami na drzewach. W siedmiu różnych domkach na drzewach wzdłuż trasy znajdują się atrakcje dla dzieci, takie jak tyrolka, most wiszący i poszukiwanie skarbów. A jeśli to wciąż za mało, to w sierpniu na turystów czeka coś wyjątkowego – przejażdżka o wschodzie słońca. W każdą sobotę kolejka linowa zabierze ranne ptaszki na wysokość ponad 2 000 m, skąd będzie można podziwiać oszałamiający spektakl przyrody, w tym wschód słońca i panoramiczny widok górskiego krajobrazu. Ponadto, aby urozmaicić sobie pobyt, można zarezerwować lekkie śniadanie w Panorama Restaurant Kreuzjoch, sesję jogi na tarasie restauracji lub lot tandemowy o wschodzie słońca.

Wędrówki z przygodami dzięki wyciągom na górę Elfer w Neustift

Ci, którzy chcieliby zobaczyć zarówno wschód, jak i zachód słońca w górach, przekonają się, że wyciągi Elfer są właśnie dla nich. Latem raz w tygodniu będzie można wziąć udział w przejażdżce o zachodzie słońca, by w szczególny sposób doświadczyć zmierzchu w dolinie Stubai. Z kolei w ciągu dnia na „sportowej górze” Elfer czekają liczne atrakcje dla entuzjastów sportu. Dostępna jest zróżnicowana oferta aktywności, w tym paralotniarstwo, jazda na rowerze i wspinaczka, a także wędrówki wokół zapierających dech w piersiach masywów skalnych wież Elfer. Miłośnicy przyrody również znajdą coś dla siebie: w ramach Geh-Zeiten-Wege (szlaków czasu), o długości prawie siedmiu km, podzielonych na trzy różne obszary tematyczne, można dowiedzieć się więcej o interesujących zjawiskach. Turyści, którzy wędrują szlakami czasu słonecznego, czasu kwiatówepoki kamiennej, dowiedzą się ciekawych rzeczy o mierzeniu czasu, cyklu życia fauny alpejskiej oraz zmianach i starzeniu się krajobrazu górskiego. Punktem wyjścia dla tych wędrówek jest największy w regionie alpejskim zegar słoneczny, umieszczony na górze Elfer.

Turystyka piesza u stóp Serles

Wyciągi na górę Serles w Mieders otwierają drzwi do świata wrażeń i rekreacji dla całej rodziny. U podnóża góry Serles – „Ołtarza Tyrolu” – znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy wędrówek i wypoczynku na świeżym powietrzu, jak i rodziny oraz osoby szukające relaksu i wypoczynku. Rozbudowana sieć szlaków prowadzi przez urzekające środowisko naturalne. Park Serles przy stacji kolejki górskiej to idealne miejsce na aktywny wypoczynek z całą rodziną. Zabawa i podziwianie nurtu górskiej rzeki, spływ tratwą lub po prostu delektowanie się widokami i spokojem krystalicznie czystych jezior – każdy znajdzie dla siebie idealne górskie przeżycie. Ponadto, w drodze do klasztoru Maria Waldrast platformy widokowe Koppeneck, KarwendelblickSerlesblick zapewniają wyjątkowe widoki na rozpościerający się dookoła krajobraz górski Tyrolu. Ci, którzy nie chcą poznawać tego krajobrazu pieszo, mogą wsiąść do pociągu Serles bezpośrednio w parku Serles. Pociąg ten kilka razy dziennie przewozi turystów do i z klasztoru Maria Waldrast. Na zakończenie dnia urlopowicze mogą zjechać w dół doliny na letnim torze saneczkowym o długości ponad trzech km. To jednak nie wszystko. Program letni został dodatkowo wzbogacony o letnią noc wędrowną 26 lipca.

Wyjątkowe widowisko przyrodnicze w dolinie

Stubai fascynuje nie tylko w wysokich partiach gór. Również dolina ma wiele do zaoferowania. Szlak dzikiej rzeki umożliwia turystom poznanie prawdziwej perły natury. W trzech etapach można podziwiać wyjątkowe alpejskie atrakcje i wodę w jej różnorodnych formach. Szlak prowadzi m.in. wzdłuż wodospadu Grawa oraz przez spektakularny wąwóz katarakty Ruetz. Te wyjątkowe miejsca można również zobaczyć w ramach letnich wędrówek szlakiem dzikiej rzeki.

Usługą, która dopełni wakacyjną radość w dolinie Stubai, jest karta Stubai Super Card. Obejmuje ona między innymi bezpłatne przejazdy autobusami i kolejkami linowymi. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą bezpłatnie korzystać z trzech spośród czterech kolejek linowych pod opieką płacącego rodzica.

]]>
Newsy z Austrii
news-5924 Tue, 17 May 2022 09:51:13 +0200 Gwiazdy w Południowym Tyrolu – piękniejsze niż gdziekolwiek indziej! https://www.narty.pl/tresc-artykulu/gwiazdy-w-poludniowym-tyrolu-piekniejsze-niz-gdziekolwiek-indziej Nie ma nic bardziej błogiego niż ciepły letni wieczór. Bo kiedy słońce zachodzi, temperatura nadal jest niebiańska! To idealny czas na podziwianie migoczących na niebie gwiazd i niesamowitych konstelacji, a warunki we włoskim Południowym Tyrolu sprawiają, że jest to idealne miejsce do obserwacji rozgwieżdżonego nieba. Tylko wyobraź sobie – w dzień podziwiasz górskie krajobrazy, a w nocy tajemniczy świat gwiazd... Europejska wioska gwiezdna

Czy wiesz, że w Południowym Tyrolu znajduje się pierwsza w Europie, prawdziwa gwiezdna wioska? Chodzi o położone obok się miejscowości w gminie Cornedo w dolinie Eggental, które od wielu lat przyciągają fanów kosmosu i astronomii. Najważniejszą z nich jest San Valentino in Campo, która z uwagi na oddalenie od źródeł sztucznych światła została „ulubienicą” astronomów z uwagi na najpiękniejsze i najczystsze nocne niebo. Znajdują się tam: obserwatorium astronomiczne Max Valier, planetarium i obserwatorium Peter Anich, które sprowadzają niebiosa na Ziemię lub też – wznoszą ludzi do nieba. W obserwatorium dzięki teleskopom można dostrzec nawet 19 milionów ciał niebieskich, a różne wystawy, materiały filmowe o wyprawach w kosmos, pozwalają przenieść się o miliony lat świetlnych. Z kolei w obserwatorium Peter Anich, dzięki skupieniu soczewki teleskopu bezpośrednio na Słońcu, człowiek może poczuć się, jak w statku kosmicznym!

Niezwykła przygoda czeka też odwiedzających gigantyczną kopułę planetarium Alto Adige, gdzie goście wyruszą we wspaniałą podróż po wszechświecie. A gdy Księżyc zaczyna w pełni świecić, okolice Cornedo zamieniają się w kulinarny raj z prawdziwie kosmicznymi daniami: puddingiem z drogi mlecznej, pierogami z motywem zaćmienia i mozzarellą z Plutona!

Na 2 267 m n.p.m.

Każdy, kto chce znaleźć się bliżej nieba powinien wybrać się do Obserwatorium w schronisku górskim Maseben, mieszczącym się na wysokości 2 267 metrów nad poziomem morza. To miejsce, z którego oczywiście i gołym okiem można obserwować gwiazdy, jednak dostępne na miejscu dwa teleskopy pozwalają jeszcze bardziej zagłębić się w niesamowity, otaczający nas wszechświat. Widok jest tak nieskazitelny, że Maseben należy do ulubionych miejsc obserwacji dla wielu znanych astrologów.  

Artystyczna perspektywa

Droga planet w Układzie Słonecznym determinuje nasze życie na Ziemi. Zainspirowało to artystę Olafura Eliassona, który na szczycie lodowca Schnalstal zbudował zapierającą dech w piersiach instalację. Dziewięć futurystycznych łuków prowadzi przez ponad 400 metrów, a każda rama symbolizuje inną epokę lodowcową. Na mecie znajduje się ogromna szklana kopuła, składająca się z kilku stalowych pierścieni i ponad 700 szklanych paneli. Ten, kto stanie w środku kopuły, może poprzez pozycję Słońca określić godzinę.

Spanie pod gwiazdami

Nawet w nocy w ciepłym łóżku można poczuć się jak w galaktyce. Hotel Oberwirt oferuje spędzenie nocy w prawdziwej kapsule kosmicznej, a w Sali Doświadczeń Apollo, goście mogą poczuć się tak, jakby byli uczestnikami pierwszego załogowego lotu na Księżyc. Pokój hotelowy wygląda dokładnie tak, jak kokpit modułu księżycowego "Eagle" ze słynnej misji Apollo 11, która wylądowała na Księżycu w 1969 roku.

Jeśli wolisz bardziej luksusowe podróże, zapukaj do drzwi Chalet Stern. Na szczycie góry Rosskopf czas jakby stanął w miejscu. Niesamowite pokoje oferują panoramiczny widok na góry... i planety.

Z kolei chaty Skyview Chalets w Toblach / Dobbiaco, utrzymane w nowoczesnej architekturze, przyciągają swoim szklanym sufitem, który pozwala na obserwowanie gwiazd i zachęca do liczenia ich przed snem – owce zostaw sobie na wędrówki po dolinach w ciągu dnia. Niezwykłym miejscem jest również Amonti & Lunaris Wellness Resort, w którym znajduje się zapierający dech
w piersiach podniebny salon z odkrytym basenem.  

Wspaniała przyroda – gwiazdą regionu

Gwiazdy to nie wszystko! W Południowym Tyrolu znajduje się aż osiem rezerwatów przyrody. Można tu wędrować przez dziewicze krajobrazy oraz spotkać różne gatunki dzikich zwierząt oraz rzadko spotykanych roślin pośród połaci lasów i polan górskich. Dzięki niezamieszkałym terenom, powietrze jest tu w nocy krystalicznie czyste, a cisza nieskalana obecnością człowieka. Warto pamiętać o lornetce i aparacie fotograficznym, bo z tego miejsca można uchwycić najpiękniejszą stronę Drogi Mlecznej.

A przy okazji… gwiazd(k)a na talerzu

Czyste, gwiaździste niebo Południowego Tyrolu jest jednym z dowodów na to, że jego mieszkańcy doskonale dbają o przyrodę i środowisko naturalne. Dzięki temu, region słynie z obfitości świeżych, przepysznych lokalnych produktów, a wielu najlepszych szefów kuchni w kreatywny sposób wykorzystuje je w swoich daniach. Nie umknęło to uwadze słynnego przewodnika Michelin. Aż 19 restauracji w Południowym Tyrolu zostało wyróżnionych aż 25 gwiazdkami Michelin, w tym pięcioma zielonymi, przyznawanymi tylko najlepszym i najbardziej zrównoważonym lokalom gastronomicznym.

 

 

]]>
Południowy Tyrol
news-5923 Tue, 10 May 2022 15:06:29 +0200 Terminy ferii zimowych 2022/2023 https://www.narty.pl/tresc-artykulu/terminy-ferii-zimowych-2022-2023 Minister Edukacji Narodowej ogłosił terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2022/2023. Znane już są terminy ferii zimowych 2023. Standardowo obowiązywał będzie podział na województwa. Poniżej podajemy terminy ferii zimowych 2023 w zależności od konkretnego regionu:

 • 16 - 29 stycznia 2023: województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
 • 23 stycznia – 5 lutego 2023: województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie;
 • 30 stycznia – 12 lutego 2023: województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
 • 13 – 26 lutego 2023: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
]]>
Newsy z Polski
news-5922 Fri, 06 May 2022 12:32:11 +0200 Na narty w wakacje — jak się przygotować do podróży https://www.narty.pl/tresc-artykulu/na-narty-w-wakacje-jak-sie-przygotowac-do-podrozy Mimo że narciarstwo uważane jest za sport zimowy, to możliwy jest taki wyjazd również w wakacje. Istnieje wiele ośrodków za granicą, które czekają na narciarzy także w upalne dni. Niezależnie od tego, kiedy chcemy wyjechać na urlop, musimy się odpowiednio przygotować do takiej podróży. W jaki sposób? Podpowiadamy. Forma fizyczna

Na narty na wakacje last minute mogę wybrać się zwłaszcza osoby, które są odpowiednio przygotowane fizycznie do tej formy sportu. Mimo że samo narciarstwo może dostarczać wiele radości, to należy pamiętać, że jest to wymagająca aktywność. Z tego powodu, jeżeli nie jesteśmy w dobrej formie, takie zjazdy mogą się dla nas skończyć w najlepszym przypadku zakwasami, lecz w gorszym poważną kontuzją, którą przez długi czas będziemy leczyć. Dlatego warto już dwa miesiące przed wyjazdem rozpocząć przygotowania, aby wypracować sobie dobrą kondycję. Można w tym celu wdrożyć ćwiczenia aerobowe i interwałowe wzmacniające mięśnie.

Odpowiedni sprzęt

Wybierając się na narty na wakacje, należy wiedzieć, jakim środkiem transportu i jak daleko się wybieramy. Jeżeli decydujemy się na zagraniczny wyjazd, organizowany przez biuro podróży takie jak https://www.traveligo.pl/, wtedy powinniśmy zdecydować się na wypożyczenie podstawowego sprzętu na miejscu. W sytuacji, kiedy stawiamy na własny pojazd, możemy zabrać ze sobą wszystkie najważniejsze elementy. Do bezpiecznego zjazdu potrzebne nam będą poza odpowiednio dobranymi nartami również kijki, buty narciarskie, kask, rękawice, a także gogle sportowe chroniące przed promieniowaniem UV.

Nawet jeżeli wybieramy się na wakacje środkiem transportu, w którym obowiązuje ograniczony rozmiar bagażu, warto mieć ze sobą swoje własne gogle, buty, rękawice i kask ze względów higienicznych. Resztę przyrządów takich jak kijki czy narty można bez problemu wypożyczyć na miejscu.

Odpowiednia odzież

Przygotowując się do podróży, należy dobrać również odpowiednie ubrania, które sprawdzą się na stoku. Odzież narciarska powinna być wykonana ze specjalnych, syntetycznych włókien o wysokiej zdolności wchłaniania wilgoci, zapobiegających wychłodzeniu organizmu.  

Pierwszą warstwą musi być bielizna termoaktywna i skarpety, które najlepiej, jeżeli będą wykonane z syntetycznego materiału, albo z wełny merynosów. Dodatkowo można wziąć również polar, jako opcjonalną, drugą izolację. Z kolei zewnętrzny ubiór to przede wszystkim kurtka i spodnie, które muszą zapewniać wysoką oddychalność, wodoodporność i chronić nas przed wiatrem.  

Szeroką ofertę wczasów last minute znajdziemy na stronie: https://www.traveligo.pl/last-minute/hiszpania.

]]>
Turystyka
news-5921 Thu, 05 May 2022 13:43:20 +0200 Amerykański gigant inwestuje w Szwajcarii https://www.narty.pl/tresc-artykulu/amerykanski-gigant-inwestuje-w-szwajcarii Andermatt-Sedrun przechodzi pod "banderę" USA Amerykańska Vail Resorts Group kupiła większościowy pakiet udziałów w spółce zależnej Andermatt Swiss Alps (ASA) od egipskiego biznesmena Samiha Sawirisa. Firma Vail Resort z siedzibą w stanie Kolorado zapłaciła 149 mln franków za zakup 55% udziałów w spółce Andermatt-Sedrun Sport, jak poinformowała w poniedziałek spółka ASA.  Jest to pierwszy europejski ośrodek, w który amerykański gigant zdecydował się zainwestować i którym będzie zarządzał.

ASA zachowa 40% udziałów w Andermatt-Sedrun Sport i otrzyma zapłatę w wysokości 39 milionów franków, jak podano w oświadczeniu. Pozostałe 110 mln CHF zostanie przeznaczone na rozwój "doświadczenia użytkownika" w Andermatt-Sedrun Sport. Lista potencjalnych inwestycji obejmuje wyciągi, armatki śnieżne, gastronomię, obiekty rekreacyjne i infrastrukturę.

Pieniądze wniesione przez Vail Resorts, uznawanego za największego na świecie operatora ośrodków narciarskich, przyspieszą rozwój Andermatt-Sedrun Sport, czytamy w oświadczeniu.

Transakcja ma zostać sfinalizowana przed rozpoczęciem sezonu zimowego 2022/23. Oczekuje się, że przedstawiciel Vail Resorts będzie przewodniczył radzie dyrektorów Andermatt-Sedrun Sport, a wiceprzewodniczącym będzie ASA.

]]>
Ośrodki narciarskie
news-5920 Thu, 05 May 2022 09:59:43 +0200 Austria: Axamer Lizum - powstanie nowa kolej gondolowa https://www.narty.pl/tresc-artykulu/austria-axamer-lizum-powstanie-nowa-kolej-gondolowa W Axamer Lizum powstaje nowa 10-osobowa kolejka gondolowa ze stacją środkową niedaleko Sunnalm i stacją górną tuż przy Hoadl na wysokości 2340 m. Dzięki nowej 10-osobowej gondoli Hoadlbahn z parkingu do słonecznego płaskowyżu Hoadl wjedziemy już najbliższej zimu w zaledwie 6 minut! Nowa kolejka Hoadlbahn z 75 kabinami dla 10 osób każda zastąpi dwie 2-osobowe kolejki krzesełkowe Hoadl I+II oraz 4-osobową kolejkę krzesełkową Schönboden. Równocześnie obok przyszłej dolnej stacji kolejki Hoadlbahn powstaje nowy budynek administracyjny ze sklepem i wypożyczalnią sprzętu narciarskiego. Planowana jest również budowa elektrowni wodnej na rzece Axamer Bach w pobliżu Axams. 3,83 gigawatogodziny energii elektrycznej, które mają być tu wytwarzane rocznie, mogłyby w znacznym stopniu pokryć zapotrzebowanie systemów Axamer Lizum.

 • Stacja dolna 1558 m
 • Stacja górna 2340 m
 • Wzniesienie 782 m
 • Prędkość 7 metrów na sekundę
 • Czas przejazdu 6 minut
 • Przepustowość 2400 osób na godzinę
]]>
Newsy z Austrii
news-5919 Thu, 05 May 2022 09:46:45 +0200 Uwaga - użytkownicy nadajników lawinowych Pieps i Black Diamond. Sprawdź swoje urządzenie. https://www.narty.pl/tresc-artykulu/uwaga-uzytkownicy-nadajnikow-lawinowych-pieps-i-black-diamond-sprawdz-swoje-urzadzenie Firma Black Diamond ogłosiła ostrzeżenie dotyczące określonych modeli swoich trancieverów. Prosimy o sprawdzenie swojego transceivera lawinowego / sygnalizatora i zweryfikowanie, czy urządzenie prawidłowo przełącza się z trybu SEND na SEARCH.

Wszyscy klienci posiadający poniższe urządzenia, proszeni są o sprawdzenie ich według poniższych instrukcji lub o kontakt z naszym działem obsługi klienta w celu uzyskania pomocy.

 • PIEPS Micro BT Button
 • PIEPS Micro BT Race
 • PIEPS Micro BT Sensor
 • PIEPS Powder BT
 • PIEPS Pro BT
 • PIEPS DSP Pro/Sport
 • Black Diamond Recon BT
 • Black Diamond Guide BT

Poniższe instrukcje pomogą w samodzielnym przeprowadzeniu tej kontroli. Jeśli okaże się, że któryś z trybów nie działa prawidłowo, urządzenia, którego to dotyczy, nie powinny być dłużej używane i muszą zostać niezwłocznie zwrócone do PIEPS / BLACK DIAMOND w celu bezpłatnego serwisowania.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym działem obsługi klienta.

Dziękujemy, że odpowiedzieliście na nasz apel o bezpieczeństwo!

Przepraszamy za niedogodności. 

Prosimy postępować zgodnie z instrukcjami dla danego nadajnika:

Instrukcja w języku angielskim

]]>
Bezpiecznie na stoku
news-5918 Thu, 28 Apr 2022 11:04:09 +0200 Tatry: zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich https://www.narty.pl/tresc-artykulu/tatry-zamkniecia-nartostrad-tras-i-szlakow-narciarskich Ważna informacja dla skitourowców. Od dnia 28 kwietnia 2022r. zamyka się dla uprawiania wszelkich form narciarstwa wszystkie szlaki turystyczne i narciarskie na zachód od Kasprowego Wierchu oraz trasę narciarską i nartostradę w Dolinie Goryczkowej. Powodem zamknięcia są względy przyrodnicze - niedźwiedzie opuszczają gawry, wybudzają się świstaki, ptaki przystępują do lęgów, a samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Sytuacja śniegowa w wyższych partiach Tatr nadal cieszy narciarzy skiturowych, ale przyroda wyraźnie dopomina się o spokój, to czas szczególnie wrażliwy, co pokazały również ostatnie dni. Niedźwiedzie są już aktywne. Świstaki zaczęły wykopywać się z nor. W strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu, lęgi rozpoczynają siwerniaki, czeczotki, podróżniczki, cietrzewie – gatunki wymagające szczególnej ochrony. Samice wielu gatunków zwierząt wydają na świat młode. W okresie poprzedzającym poród starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im spokoju.

Wyłączony z ruchu obszar zaznaczony jest na mapce. Dziękujemy za wsparcie naszych działań.

TPN

Dla narciarzy zjazdowych mamy dobrą wiadomość, Na Kasprowym sezon nadal trwa:

]]>
Newsy z Polski
news-5917 Wed, 27 Apr 2022 12:49:12 +0200 Narty w maju…tylko na Kasprowym Wierchu https://www.narty.pl/tresc-artykulu/narty-w-majutylko-na-kasprowym-wierchu Czynna kolej linowa na Kasprowy Wierch i na Hali Gąsienicowej - górska podróż z widokiem na Tatry Dla turystów wybierających się do Zakopanego majówka będzie doskonałą okazją, by wyjechać wagonikiem na szczyt Kasprowego Wierchu i podziwiać tatrzańskie krajobrazy jeszcze w zimowej scenerii.  Dla narciarzy wybierających się do Zakopanego majówka będzie doskonałą okazją na ostatnie w sezonie zjazdy w polskich górach.  Na szczycie Kasprowego Wierchu dostępne jest najwyżej położone w kraju centrum testowe nart. Miłośnicy narciarstwa mają możliwość wypróbowania nowoczesnych i różnorodnych modeli nart na jedynym w Polsce wysokogórskim terenie zjazdowym o charakterze alpejskim. Na miejscu znajduje się także najwyżej położony sklep z pamiątkami sygnowanymi znakiem Kasprowy Wierch, Restauracja Poziom 1959 oraz najwyżej w Polsce położone obserwatorium meteorologiczne IMGW.  

Podczas weekendu majowego do dyspozycji osób odwiedzających ośrodek PKL Kasprowy Wierch, będą mobilni informatorzy, którzy chętnie udzielą informacji oraz w razie konieczności posłużą pomocą. Informatorzy będą do dyspozycji turystów na Kasprowym Wierchu przy górnej stacji kolei linowej PKL.

Wszyscy amatorzy sportów zimowych szukający jeszcze możliwości, by wolny czas spędzić na nartach w pięknych górskich okolicznościach, będą mieć ku temu świetną okazję. W ośrodku PKL na Kasprowym Wierchu czynna jest kolej krzesełkowa wraz z trasą narciarską w Dolinie Gąsienicowej, gdzie ciągle jeszcze utrzymują się bardzo dobre warunki. Dlatego jeśli chcielibyście spędzić czas na nartach, weekend majowy będzie wyjątkową okazją na zakończenie sezonu zimowego właśnie na Kasprowym Wierchu. 

 • Trasa narciarska i kolej w Dolinie Goryczkowej czasowo wyłączone z funkcjonowania

Z uwagi na fakt, iż sezon powoli dobiega końca, a ze snu zimowego budzą się niedźwiedzie i górska przyroda PKL wspólnie z TPN podjęły decyzję o czasowym zamknięciu kolei krzesełkowej i trasy narciarskiej w Dolinie Goryczkowej. 

Czasowe wyłączenie z funkcjonowania kolei krzesełkowej i trasy narciarskiej w Dolinie Goryczkowej jest niezbędne ze względu na wybudzenie się niedźwiedzicy gawrującej w rejonie Jaskini Goryczkowej oraz obecność w rejonie dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej jej i młodych niedźwiedzi narodzonych tej zimy. Ruch narciarski i obecność narciarzy korzystających z kolei krzesełkowej, a w szczególności przebywających w otoczeniu dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej, ma wpływ na aktywność i zachowanie niedźwiedziej rodziny oraz możliwość podejmowania skutecznych działań przez służby terenowe i Straż Parku. Jeśli niedźwiedzie zmienią rejon przebywania to PKL po uzgodnieniu z TPN będą starać się wznowić działalność narciarską w Dolinie Goryczkowej w okresie tzw. długiego weekendu majowego. Na nartostradzie ze względu na zbyt małą ilość pokrywy śnieżnej panują ograniczenia w przejeździe na nartach w ostatnim odcinku dojazdowym do Kuźnic, która jest nieczynna w okresie czasowego wyłączenia z funkcjonowania trasy narciarskiej w Dolinie Goryczkowej. 

- Dla PKL bardzo duże znaczenie ma ochrona przyrody oraz dbałość o środowisko zwłaszcza, że niektóre z naszych obiektów, jak chociażby ośrodek na Kasprowym Wierchu, zlokalizowane są na terenach objętych ścisłą ochroną. Dlatego wszystkie nasze działania prowadzimy w poszanowaniu natury i zgodnie z ustaleniami ze służbą ochrony przyrody  - mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Sezon narciarski na Kasprowym Wierchu planowany jest do 7 maja. Termin funkcjonowania trasy w Dolinie Gąsienicowej oraz ewentualnego wznowienia dostępności trasy w Dolinie Goryczkowej uzależniony jest od warunków pogodowych, temperatur w Tatrach oraz uzgodnień z TPN w związku z budzącą się na wiosnę przyrodą.

W ośrodku PKL Kasprowy Wierch prace serwisowe rozpoczynają się po długim weekendzie majowym i potrwają od 9 do 24 maja. 

]]>
Newsy z Polski
news-5916 Wed, 27 Apr 2022 11:45:01 +0200 Pitztal i Otztal dwa lodowce tyrolskie - silne połączenie. https://www.narty.pl/tresc-artykulu/pitztal-i-otztal-dwa-lodowce-tyrolskie-silne-polaczenie W kwietniu 2022 powrócił temat połączenia dwóch, bardzo popularnych wśród polskich narciarzy ośrodków Pitztal I Soelden. Plany zarzucone na początku pandemii wywołały w Tyrolu bardzo głośną dyskusję między zwolennikami i przeciwnikami projektu. Z jednej strony argumenty ekologów o topnieniu lodowców, z drugiej inwestorów przekonujących, że sztuczne naśnieżanie jest ratunkiem dla topniejącej pokrywy lodowej. O aktualnej dyskusji toczonej w Tyrolu przeczytacie tu: Polityczny gorący kartofel w Austrii - powraca pomysł połączenia Sölden i Pitztal. Poniżej przedstawiamy założenia projektu z 2019 roku. Zarówno Pitztaler, jak i Ötztaler Gletscherbahnen planują połączenie swoich terenów narciarskich. Podstawowe elementy zgłaszanego projektu przedstawiamy poniżej.

Pod tekstem znajdziesz wizualizację działań przedstawionych w punktach 1 do 7

1. Nowa droga dojazdowa z Pitztal

Nowoczesna kolejka linowa Fernerkogl I o napędzie 3S ma uzupełniać kolejkę Gletscherexpress po stronie Pitztal. Nowoczesna instalacja będzie przebiegać od Mittelbergu do nowego ośrodka narciarskiego pod schroniskiem Braunschweiger Hütte. Stąd do doliny Ötztal będzie można dojechać 10-osobową kolejką gondolową z pojedynczą liną. Jednocześnie na terenie ośrodka znajduje się stacja górska kolejki Grabkogl z lodowca Pitztal.

W zespole, zaprojektowanym we współczesnej architekturze, przewidziano restaurację, pomieszczenia dla personelu, przechowalnię sprzętu narciarskiego i magazyny. Większa część budynku będzie się znajdować pod ziemią i zostanie pokryta skałami z najbliższego otoczenia, dzięki czemu harmonijnie wtopi się w krajobraz. Jedynie całkowicie przeszklone wejścia do stacji nadal wystają na zewnątrz.

2. Połączenie do Ötztal

10-osobowe wyciągi gondolowe Fernerkogl II + III mają swój początek w nowym centrum dystrybucyjnym po stronie Pitztal. Centrum" jest również górną stacją nowego wyciągu 3S z Mittelbergu. Stąd narciarze mogą wjechać 10-osobową gondolą Fernerkogl II do górnej stacji na wysokości 3171 m n.p.m. Znajduje się na wschód od lewej strony Fernerkogl.

Drugi wyciąg Fernerkogl III o długości zaledwie 326 m prowadzi gości dalej, aż do lodowca Tiefenbach w Sölden. Wyciąg kończy się bezpośrednio przy istniejącej stacji górskiej 8-osobowej jednolinowej gondoli na lodowcu Tiefenbach.

3. Na lodowcu Pitztal

10-osobowa kolejka gondolowa Grabkogl East i West - składająca się z dwóch odcinków o łącznej długości 2200 metrów - łączy istniejące obiekty po stronie Pitztal z nowym ośrodkiem we wschodniej części terenu narciarskiego Pitztal Gletscher. Stacja górska zostałaby zbudowana w całości jako pieczara w górze, dzięki czemu zostałaby starannie wkomponowana w krajobraz.

4. Tunel narciarski

Turyści odwiedzający lodowcowe tereny narciarskie w Sölden znają tunel narciarski między lodowcami Rettenbach i Tiefenbach jako malownicze połączenie między nimi. Podobne połączenie tunelowe o długości około 614 m planowane jest między Ötztal i Pitztal. Portal w Sölden znajduje się na terenie Rettenbachferner, poniżej środkowej stacji kolejki Schwarze-Schneid. Po stronie Pitztal połączenie podziemne kończy się obok stacji kolejki Karlesferner.

5. Połączenie do Ötztal

W ramach projektu połączenia planuje się budowę 64,4 ha nowych tras narciarskich, z czego 58 ha na lodowcach. Odpowiada to zaledwie 0,6% całkowitej powierzchni lodowca w gminach Sölden i St. Leonhard im Pitztal.

6. Nowe trasy narciarskie

Planowana trasa nr 50 o średnim nachyleniu prowadzi narciarzy obok istniejących obiektów ośrodka narciarskiego na lodowcu Pitztal do jęzora lodowca Mittelbergferner. W tym miejscu znajdowałaby się stacja pośrednia kolejki łączącej Grabkogl Zachód i Grabkogl Wschód. Trasa 50 będzie połączona trzema łącznikami z istniejącym systemem tras na lodowcu Pitztal.

Trasa nr 55 zjeżdża czerwoną nartostradą z przełęczy Linker Fernerkogl i na wysokości około 3000 m n.p.m. rozdziela się na dwie nartostrady w kierunku nowego ośrodka kolejki linowej.

Planowana nartostrada nr 58 będzie trasą czarną. Prowadzi od górnej stacji kolejki Fernerkogl II po dwóch stromych schodach do Karlesferner i łączy się z nartostradą nr 55.

Trasa narciarska o numerze 51 zapewnia dostęp z nowego ośrodka do stacji pośredniej kolejki linowej w kierunku lodowca Pitztal.

Po stronie Ötztal, trasa nr 32 odgałęzia się bezpośrednio od trasy Pucharu Świata do planowanego portalu tunelu w kierunku Karlesferner. Sam tunel, jako trasa nr 52, umożliwia również zejście z Ötztal do lodowca Pitztal.

7. System naśnieżania i zbiornik wody

Planowana jest również budowa instalacji do naśnieżania. Obejmuje on ujęcie wody, pompownię, oraz staw retencyjny o pojemności użytkowej 100 800 m3.

Trasy narciarskie i brzegi lodowca o powierzchni 9,9 ha będą zaopatrywane przez system naśnieżania. Bez mechanicznego naśnieżania nie jest już możliwe niezawodne, a tym samym ekonomiczne uprawianie narciarstwa w Alpach. Badania naukowe wykazały jednak, że dobrze utrzymane - tzn. pokryte śniegiem i przygotowane - obszary lodowcowe są bardziej odporne na topnienie.

Pod reklamami znajdziesz wizualizację działań przedstawionych w punktach 1 do 7

]]>
Newsy z Austrii
news-5915 Wed, 27 Apr 2022 09:39:08 +0200 Polityczny gorący kartofel w Austrii - powraca pomysł połączenia Sölden i Pitztal https://www.narty.pl/tresc-artykulu/polityczny-goracy-kartofel-w-austrii-powraca-pomysl-polaczenia-soelden-i-pitztal Temat ten znalazł się w nagłówkach gazet w 2019 r., kiedy proponowane połączenie ośrodków narciarskich Sölden i Pitztal wywołało poruszenie. Wszelkie procedury związane z projektem zostały wstrzymane na początku 2020 roku po negatywnym raporcie OOŚ sporządzonym na wniosek operatorów. Dziś temat wraca jako gorący polityczny kartofel.

Z jednej strony argumenty operatorów o przyszłości turystyki w regionie z drugiej strony argumenty ekologów o ogromnej ingerencji człowieka w nienaruszony obszar lodowcowy pomiędzy narciarskimi lodowcami Pitztal i Ötztal.

W grę wchodzi bowiem zagospodarowanie ogromnego, ponad 60 hektarowego obszaru znajdującego się na wysokości ponad 2500 m n.p.m. By zrealizować projekt, inwestorzy musieli by:

 • Wysadzić i przemieścić ponad 750 000 m3 lodu i skał
 • Wylać ponad 35 000 m3 betonu
 • Wybudować zbiornik, zbiorniki na wodę o pojemności ponad 100 000 m3
 • Zbudować kilkasetmetrowy tunel
 • Postawić minimum 41 podpór pod wyciągi
 • Koszt 140 000 000 euro
 • Planowany czas prac: 6 lat.

Przeciwnicy projektu nie próżnowali, przez dwa lata zebrali pod petycją ponad 160 tys. podpisów. Kilka dni temu petycja została przekazana władzom Tyrolu

Przeciwnicy chcą pójść jeszcze dalej i przegłosować pięcioletnie moratorium na rozbudowę i łączenie ośrodków narciarskich.

Tyrolski prawnik specjalizujący się w ochronie środowiska Walter Tschon uważa, że szanse na realizację projektu są "bliskie zeru".

Wątpliwe jest, czy ekspertyzy sporządzone przed laty w ogóle jeszcze odzwierciedlają rzeczywistość. Zmiany klimatyczne niszczą lodowce. Tam, gdzie według planów nartostrady miały przebiegać po lodzie, "dziś jest goła skała" - mówi Estermann z inicjatywy obywatelskiej "Feldringer Böden", zapowiadając walkę „do końca” o wstrzymanie fuzji i moratorium. Jeśli chodzi o propozycję moratorium, wydaje się, że daleko jej do jednomyślności. Dotyczy to również Zielonych, którzy są zaangażowani w koalicję rządzącą obecnie w Tyrolu. Obecny Minister Środowiska również uważa, że takie moratorium nie byłoby prawnie dopuszczalne.

Z kolei Gubernator prowincji Günther Platter (wiceprezydent) nie chce całkowicie zaprzestać fuzji. "W koalicji określiliśmy warunki ramowe. I tak będzie nadal w tym okresie legislacyjnym" - mówi.

W Tyrolu szykuje się gorące polityczne lato z lodowcem w tle.

Więcej o projekcie połączenia lodowców Otztal i Pitztal

]]>
Newsy z Austrii
news-5914 Tue, 26 Apr 2022 08:52:24 +0200 Rossignol przedstawia najbardziej przyjazne środowisku narty na świecie https://www.narty.pl/tresc-artykulu/rossignol-przedstawia-najbardziej-przyjazne-srodowisku-narty-na-swiecie W  Dzień Ziemi Rossignol zaprezentował swoją najbardziej przetwarzalną nartę: Essential, wszechstronną nartę carvingową wykonaną z materiałów nadających się do recyclingu Narta Essential o talii 69 mm jest wykonana głównie z aluminium (35%), drewna (35%) i stali (7%), a 62% użytych surowców pochodzi z recyklingu lub posiada certyfikat "naturalny i bio-źródłowy". Narty wyposażono w prosty, niezawierający rozpuszczalników ani wody materiał wierzchni, a wyprodukowano je w fabryce Rossignola w Sallanche we Francji, która wykorzystuje energię odnawialną.

"Poprawa zarządzania zużyciem produktu oznacza lepsze projektowanie od samego początku" - powiedział David Bouvier, starszy dyrektor ds. marketingu w grupie sportów górskich Rossignol. "W porównaniu z tradycyjnymi nartami, w przypadku których średni wskaźnik recyklingu wynosi zaledwie 10 procent, jesteśmy podekscytowani mogąc ogłosić, że ponad 75 procent nart Essential może zostać poddanych recyklingowi. Naszym celem jest, aby do 2028 roku jedna trzecia naszej kolekcji nart powstała w oparciu o to samo podejście i etos."

Nie jest idealnie - Essential nadal zawiera 12 procent plastiku i 5 procent drewna, które nie są materiałami zrównoważonymi - ale według Nicka Castagnoli, dyrektora marketingu marki Rossignol na Amerykę Północną, jest to ekscytujący postęp.

Niektórzy chcą  oskarżać organizacje o "greenwashing", kiedy próbują czegoś takiego, ale niestety nie ma tu magicznego przełącznika" - mówi Castagnoli. "Musimy skupić się na postępie, a nie na doskonałości. To jest krok we właściwym kierunku. Niekoniecznie jest to coś, co można zrobić z dnia na dzień. Trzeba mieć dowód słuszności koncepcji. Teraz wiemy, że jesteśmy w stanie to zrobić".

Według Rossignola, Essential nie jest tylko nartą nadającą się do recyklingu czy nowinką marketingową, ale prawdziwą nartą wyczynową, godną 115-letniej marki i jej reputacji. "Musieliśmy być pewni, że przyczyniamy się do rozwoju gospodarki cyrkularnej, świadomej ekologicznie, a jednocześnie budujemy narty all mountain, które są wydajne" - powiedział Castagnoli. Wąski kształt narty wykorzystuje mniejszą ilość materiałów, ale dzięki temu narta jest zrównoważona i dobrze zachowuje się na trasach.

Obchodząc 115-lecie istnienia w 2022 roku, Rossignol podkreśla swoje zaangażowanie w bardziej zrównoważony rozwój produktów, ekologiczny design, cykl życia produktu i rozwiązania recyklingowe. Działania te rozpoczęły się w 2020 roku od formalnego uruchomienia programu RESPECT: szeroko zakrojonej inicjatywy społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), której celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 30% do 2030 roku oraz ilości odpadów przemysłowych o 40% do 2025 roku.

Fabryki należące do Rossignola są już zasilane energią odnawialną, a do stycznia 2023 r. wszystkie zakłady produkcyjne grupy będą działać w oparciu o energię odnawialną. Jednak produkowanie rzeczy z wykorzystaniem energii odnawialnej nie ma większego znaczenia, jeśli to, co produkujesz, nadal jest szkodliwe dla środowiska.

Narty Rossignol Essential będą dostępne w limitowanych ilościach u wybranych sprzedawców jesienią 2022 roku. Zapisz się tutaj, aby być poinformowanym, gdzie i kiedy będziesz mógł znaleźć te narty jesienią.

]]>
Nowości sprzętowe
news-5913 Tue, 12 Apr 2022 14:20:02 +0200 Szusujemy na Wielkanoc w Czarna Góra Resort https://www.narty.pl/tresc-artykulu/szusujemy-na-wielkanoc-w-czarna-gora-resort Wielkanoc coraz bliżej! W tym roku pogoda zrobiła nam niespodziankę i jeszcze w trakcie świąt będziemy szusowali po trasach Czarna Góra Resort! Zapraszamy do nas już od piątku do niedzieli/poniedziałku? To jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby spędzić białe święta wielkanocne! Dodatkowo, szykujemy mnóstwo innych atrakcji dla Gości przebywających na terenie Czarna Góra Resort! Przecież już najwyższa pora na #zmianawarty! Dlatego to już naprawdę ostatni moment na skorzystanie z białego szaleństwa, potem chowamy sprzęt narciarski oraz snowboardowy do szafy i wskakujemy na dwa kółka.

Mamy też super promocje – mieszkańcy gminy Stronie Śląskie szusują za 10zł każdego dnia, a dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej karnety w promocyjnej cenie -15%! Obie promocje dotyczą karnetów 7h.

Poniżej znajduje się plan wydarzeń zaplanowanych na świąteczne dni w Czarna Góra Resort.

Sobota 16.04

 • 9:00 – 16:00
 • Działające koleje: Efka, Biba, Jędruś, Żmija
 • Eventy: symboliczna zmiana warty, wspólne morsowanie

Niedziela 17.04

 • 11:00 – 16:00
 • Działające koleje: Efka, Biba, Jędruś, Żmija
 • Event: gra terenowa

Poniedziałek 18.04

 • 9:00 – 16:00
 • Działające koleje: Efka, Biba, Jędruś, Żmija
 • Event: Splash - przejazd z przeszkodą w formie konkursu dla Gości. Oceniany w trzech konkurencjach: najciekawszy strój, najbardziej efektowna gleba, najciekawszy trick
]]>
Newsy z Polski
news-5912 Tue, 12 Apr 2022 10:19:13 +0200 W Święta w Zieleńcu będzie można pojeździć na nartach https://www.narty.pl/tresc-artykulu/w-swieta-w-zielencu-bedzie-mozna-pojezdzic-na-nartach Tegoroczna zima w górach Ziemi Kłodzkiej wciąż trzyma się mocno szczególnie jak na tę porę roku. Dlatego też wiele wskazuje na to, że mimo kilku cieplejszych dni, które widać w prognozach, w trakcie zbliżających się Świąt Wielkanocnych w Zieleńcu czynne będą niektóre koleje i wyciągi. Miniony sezon narciarski należał do najlepszych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wszystko za sprawą stabilnej aury. Tylko kilka dni na początku roku przyniosło w Górach Orlickich większe ocieplenie, co jednak w żaden sposób nie pogorszyło panujących na stokach warunków. Przez przeszło 120 dni w Zieleńcu można było korzystać z 23 kilometrów zróżnicowanych i świetnie przygotowanych tras. To jednak nie koniec. Choć oficjalne zakończenie zimy pod Orlicą miało już miejsce, zarówno w pierwszy jak i drugi weekend kwietnia w ośrodku pracowały niektóre wyciągi i koleje. Mało tego, prognozy pogody są na tyle optymistyczne, że trzy ośrodki – Nartorama, Mieszko i Winterpol - planują ich otwarcie również w świąteczny weekend.

„Rzeczywiście planujemy uruchomienie wyciągów na święta” - mówi Grzegorz Głód, menedżer zielenieckiej stacji. „Warto jednak wybrać się w tym czasie do Zieleńca, a samą jazdę potraktować jako dodatek do wypoczynku w miejscu, w którym nie brakuje również innych atrakcji i przede wszystkim czystego, górskiego powietrza oraz wyjątkowego mikroklimatu” - dodaje Grzegorz Głód.

Hotele i pensjonaty z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowały specjalne oferty pobytu, wzbogacone oczywiście o tradycyjne potrawy czy wypieki, natomiast w kościele św. Anny zlokalizowanym na stoku będzie można wziąć udział w tradycyjnych wielkanocnych uroczystościach.

Świąteczny pobyt w Zieleńcu koniecznie warto urozmaicić o piesze wędrówki malowniczymi szlakami, konne przejażdżki po grzbietach Gór Orlickich z wizytą na widokowych wieżach, niektórzy zapewne spróbują także swoich sił na rowerach. Przy tej okazji warto jednak wziąć pod uwagę, że na szlakach wciąż leży sporo ciężkiego i mokrego śniegu, co dla rowerzystów może być utrudnieniem, a dla turystów pieszych przeszkodą - szczególnie o porankach jest bardzo ślisko.

 

Środek tygodnia w Górach Orlickich i Bystrzyckich ma być cieplejszy, jednak bliżej weekendu znów ma być chłodniej, może spaść też deszcz, a powyżej 800 metrów deszcz ze śniegiem. To jednak typowe dla wiosenne aury w górach, która charakteryzuje się dość dużą zmiennością, co warto uwzględnić w zawartości pakowanego plecaka i być przygotowanym na kilka pogodowych scenariuszy.

]]>
Newsy z Polski
news-5911 Mon, 11 Apr 2022 11:27:46 +0200 Tignes – znika na zawsze pod wodą… https://www.narty.pl/tresc-artykulu/tignes-znika-na-zawsze-pod-woda Tak było siedemdziesiąt lat temu, gdy rozpoczęto napełnianie sztucznego zbiornika powstałego po wybudowaniu zapory Chevril. Jeden z największych ośrodków narciarskich na świecie powstał kilka lat po tym, gdy historyczna wioska Tignes została zalana wodą. Początki ośrodka narciarskiego sięgają 1956 roku, historia, którą chcę wam przypomnieć, rozpoczęła się kilka lat wcześniej. Odbudowywana po II Wojnie Światowej Francja cierpiała na brak energii elektrycznej. Jednym z pomysłów na zwiększenie produkcji „prądu” była budowa hydroelektrowni korzystających z wody zmagazynowanej w sztucznych zbiornikach. Inżynierowie z EDF (Eaux de France) jako jedną z lokalizacji wytyczyli wąwozy Boisses, tak zaczął się koniec wioski Tignes i początek ośrodka narciarskiego.

Wioska Tignes zamieszkiwało niespełna 400 osób, wielu z mieszkańców nie chciała opuścić rodzinnej ziemi. Protestowali, sabotowali w końcu najtwardsi zostali ewakuowani przez oddziały CRS. Część z nich nigdy nie zgodziła się na sprzedaż domów i półlegalnie przenieśli się ponad linię wody. Zbudowali nową wioskę, przenieśli cmentarz, zbudowali nowe domy i replikę małego kościółka. Trzy lata po całkowitym napełnieniu zbiornika 235 milionami metrów sześciennych wody rozpoczęła się druga w tak krótkim czasie rewolucja w Tignes: budowa ośrodka narciarskiego. CDN

]]>
Newsy z Francji