Narciarskie aktualności https://www.narty.pl/tresc-artykulu/rss-nartypl/feed.xml pl_PL Narty.pl Mon, 20 Mar 2023 18:47:59 +0100 Mon, 20 Mar 2023 18:47:59 +0100 TYPO3 EXT:news news-6111 Mon, 20 Mar 2023 13:56:14 +0100 Wiosenne przeglądy kolei Grupy PKL. Zapoznaj się z terminami przestojów kolei https://www.narty.pl/tresc-artykulu/wiosenne-przeglady-kolei-grupy-pkl-zapoznaj-sie-z-terminami-przestojow-kolei Jeśli planujesz swój wolny czas spędzić w górach i wykorzystać go w pełni, warto pod uwagę wziąć zaplanowane przeglądy techniczne, które w ośrodkach turystycznych Grupy PKL już się rozpoczęły. Na czas przygotowań urządzeń do wiosny, koleje linowe będą stopniowo wyłączane z ruchu pasażerskiego a ośrodki ograniczą funkcjonowanie. Dlatego warto zapoznać się z  terminami prac w poszczególnych lokalizacjach. W tym roku wiosenne przeglądy techniczne i prace serwisowe rozpoczęły się 13 marca w ośrodku PKL w Solinie i potrwają tam do 31 marca.  Od 20 marca do końca miesiąca potrwają prace serwisowe w ośrodku turystycznym na Górze Żar w Międzybrodziu Żywickim. Jeszcze do 26 marca możemy odwiedzać ośrodek Grupy PKL na Palenicy w Szczawnicy, tam prace serwisowe potrwają do 7 kwietnia.

Jeśli w najbliższym czasie planujemy podróż do niezapomnianego stylu retro, warto odwiedzić Górę Parkowa w Krynicy-Zdrój i w pełni skorzystać z atrakcji przed pracami, które zaplanowane są w terminie 11-27 kwietnia. W tym samym czasie rozpoczną się przeglądy kolei w ośrodku Grupy PKL na Mosornym Groniu w Zawoi. Od 11 do 28 kwietnia prace serwisowe zaplanowane są na Jaworzynie Krynickiej.

W kwietniu prace serwisowe zaplanowane są również w zakopiańskim ośrodku turystycznym na Gubałówce, tam potrwają one od 17 do 21 kwietnia.  

Na Kasprowym Wierchu sezon narciarski trwa najdłużej w Polsce, warunki na trasach są wciąż bardzo dobre, a pokrywa śnieżna dochodzi do ok. 170 cm. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą to miłośnicy sportów zimowych poszusują na Kasprowym aż do 7 maja. Prace serwisowe i przeglądy techniczne przygotowujące koleje i urządzenia w ośrodku PKL Kasprowy Wierch na sezon wiosenny rozpoczną się 8 maja i potrwają do 24 maja.

]]>
Newsy z Polski
news-6110 Mon, 20 Mar 2023 08:42:34 +0100 Narty po sezonie, czyli zimowo-wiosenny miks https://www.narty.pl/tresc-artykulu/narty-po-sezonie-czyli-zimowo-wiosenny-miks Większość osób planuje wyjazd na narty w środku zimy, zwracając uwagę na dwie rzeczy: termin ferii szkolnych oraz możliwie najlepsze warunki pogodowe. Teoretycznie to w styczniu i lutym śnieg jest najlepszy, a temperatura do jeżdżenia optymalna. Ale to tylko teoria! Jeżeli tej zimy nie było jeszcze czasu na narty lub czuje się ich niedosyt, może warto pomyśleć o wiosennym wyjeździe? Taka wyprawa na przełomie pór roku niesie za sobą mnóstwo zalet: świetnie przygotowane trasy, wiosenne słońce, niższe ceny i mniej ludzi. Przywitanie wiosny we włoskich górach w Południowym Tyrolu to doskonały pomysł! Śnieg na wysokości

 

Nie tylko niższe ceny, ale przede wszystkim mniej zatłoczone trasy powinny przekonać miłośników narciarstwa do zaplanowania urlopu na wiosnę. Niektórzy obawiają się, że kwietniu na trasach zabraknie śniegu – bez obaw! Niezależnie od opadów, w Południowym Tyrolu zawsze jest wsparcie w armatkach śnieżnych. Na taki wyjazd najlepiej wybrać lodowce, gdyż niezależnie od przygotowania stoków, temperatura jest kluczowa w utrzymaniu ich dobrej jakości – a im wyżej położone stoki, tym niższa ona jest. W Południowym Tyrolu są dwa takie miejsca: ośrodek Solda/Sulden, położony w przy szczycie Ortles/Ortler (ponad 3000 m n.p.m.), i popularne wśród Polaków Maso Corto w dolinie Val Senales / Schnalstal, położone u podnóża lodowca Hochjoch (3280 m n.p.m.). Oba miejsca, niezależnie od temperatur i pogody w dolinie, będą oferowały świetne warunki na szczycie – zbliżająca się wiosna nie jest dla nich żadnym zagrożeniem.  

Warunki narciarskie w Maso Corto są znakomite, sprawdziliśmy to w tygodniu 11-18 marca 2023, w czasie naszej wizyty w jedną noc spadło ponad 50 cm śniegu. Trasy na lodowcu są twarde nawet pod koniec dniach, na stokach mało ludzi. Gorąco zachęcamy do wyjazdu przed świętami, a dlaczego nie na święta, do Maso Corto.

  • Pamiętajcie: ze względu na wymianę gondoli na lodowiec, tegoroczny sezon kończy się wcześniej niż zazwyczaj: wyciągi czynne będą do 16 04 2023

Jednak nie tylko lodowce są wtedy czynne! Do ok. połowy kwietnia można też jeździć w większości ośrodków np. 3 Zinnen Dolomity, Obereggen, Alta Badia, Seiser Alm, Val Gardena, Gitschberg-Jochtal, Klausberg, Speikboden, a w Kronplatz nawet do 23.04.

]]>
Newsy z Włoch
news-6109 Sun, 19 Mar 2023 15:28:48 +0100 Szwajcarski Jungfrau Region: Lauberhorn i cała reszta https://www.narty.pl/tresc-artykulu/szwajcarski-jungfrau-region-lauberhorn-i-cala-reszta Z bramki startowej widzę Dziewicę, Mnicha oraz Eigera z jego okrutną North Face. Tydzień po jednych z najważniejszych zawodów alpejskiego Pucharu Świata ruszam na legendarną trasę zjazdową Lauberhorn w regionie Jungfrau - jednym z najciekawszych ośrodków w Europie. Na trasie jeszcze widać charakterystyczne, jasnoniebieskie pasy, będące orientacyjnym śladem dla zawodników. Ze szczytu na 2315 m n.p.m. aż do Wengen, tysiąc metrów niżej, przez 4,5 kilometra pod krawędziami będę mieć tylko lód. Ile zajmie mi zjazd? Rekordzista, Kristian Ghedina z Włoch, w 1997 roku pokonał ją w 2 minuty 24 sekundy…

Na początku, gdy stoję w bramce startowej na 2315 m npm, ta najdłuższa trasa zjazdowa alpejskiego Pucharu Świata nie wydaje mi się wystarczająco stroma by zawodnicy nabrali od razu dużej prędkości. A oni na pierwszym zakręcie jadą już z zawrotną dla amatora prędkością. Najlepsi pędzą tu prawie 100 km na godzinę, by wejść w ostry zakręt i najechać na przełamanie, tzw. Russisprung.

Ku pamięci

Większość fragmentów trasy nazwano imionami i nazwiskami słynnych alpejczyków. Skok Bernarda Russi’ego nie wiąże się z niebezpiecznymi wypadkami, ale kolejne – już tak.

Wszystkie znajdują się za słynną Głową Psa, formacją skalną,  z której zawodnicy lecą w powietrzu ok. 40 – 50 m.

Pierwsza jest Minschkante - to miejsce bardzo niebezpiecznego upadku Josefa Minscha w 1965 roku, po którym przeleżał on w szptalu wiele tygodni. Tuż za nim mamy Canadian Corner – tu w 1976 r. dwóch tzw. Crazy Canucks, Dave Irwin i Ken Read, zbyt agresywnie zaatakowali tę część trasy.

Słynne Kernen-S to miejsce ekwilibrystycznego wyczynu Bruno Kernena gdy w 1997 roku na tym odcinku odbił się plecami od siatek i… wrócił na trasę. Österreicherloch (austriacka dziura) upamiętnia swoją nazwą miejsce serii nieszczęśliwych upadków trzech austriackich narciarzy w 1954 r. (w tym Toniego Sailera, czterokrotnego zwycięzcy tego zjazdu).

O psiakość!...

Przede mną wszystkie wspomniane punkty, bo właśnie szeroką, choć dość stromą trasą dojeżdżam do Głowy Psa. Za mną Traversenschuss, pierwszy z najszybszych odcinków. Na zawodach alpejczycy pędzą tu 130 km/h, ale ja wycinałem nieśpiesznie skręty szukając najlepszego miejsca do sfotografowania trzech najważniejszych szczytów: Eigera, z legendarną North Face, jedną z najtrudniejszych ścian wspinaczkowych, Jungfrau z najwyżej położoną stacją kolejową na świecie oraz Mnicha.

Pierwsze 1600 metrów już za mną. Na Głowie Psa – psia kość, tu jest naprawdę kilkumetrowej wysokości skarpa – amatorzy muszą ześlizgnąć się zlodzoną, ale niezbyt stromą rynną i wykonać skręt w prawo na stromiznę. Zawodnicy skaczą z Głowy Psa przeciętnie 40 metrów - dolatując na Minschkante, stromy trawers, opadający mocno w lewo, podczas gdy tu trzeba wykonać skręt w prawo i to pod kątem grubo ponad 90 stopni. To właśnie Canadian Corner, z którego wpada się, najlepiej od góry, z prędkością ponad 100 km/h w Alpenweg.

Więcej informacji o regionie:

Ta wąziutka płaska gardziel, na której nawet mistrzowie hamują pługiem, w pewnym momencie skręca najpierw w prawo, a potem od razu ostro w lewo – to słynny Kernen S. Nawet jadąc z amatorską prędkością można ledwie rzucić okiem na słynne zbocze po lewej stronie – w transmisjach telewizyjnych jest pokazywane bardzo często, bo wówczas jest wręcz oblepione kibicami. W najlepszych latach (2012 i 2019) zawody oglądało po 40 tys. widzów.

]]>
Szwajcarskie ośrodki
news-6108 Sun, 19 Mar 2023 15:00:37 +0100 Rodzinne wycieczki w góry – wszystko, o czym musisz wiedzieć! https://www.narty.pl/tresc-artykulu/rodzinne-wycieczki-w-gory-wszystko-o-czym-musisz-wiedziec Góry umożliwiają aktywny wypoczynek niezależnie od pory roku – czy to podczas przemierzania szlaku w czasie wakacji, czy w trakcie wyjazdu na narty w okresie ferii zimowych. Bez względu na, to kiedy wyruszamy w góry, podstawą jest odpowiednie przygotowanie wycieczki. Już samo dotarcie do bazy noclegowej może stanowić wyzwanie – górskie drogi są zazwyczaj kręte, a stan ich nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Dlatego zarówno narciarze, jak i zdobywcy górskich szczytów powinni dysponować samochodem wyposażonym w skuteczny napęd na cztery koła. Bezpieczny wyjazd w góry wymaga odpowiedniego przygotowania

Aby rodzinny wyjazd w góry był maksymalnie bezpieczny, należy dobrze zapoznać się z trasą. Nie należy się przy tym ograniczać wyłącznie do sprawdzenia szlaku górskiej wędrówki. Warto sprawdzić na mapie drogę do miejsca noclegu – nie chcemy przecież błądzić po bezimiennych górskich dróżkach. Taka sytuacja z całą pewnością obniży jakość górskiego wypoczynku. 

Niezależnie od tego, jak dobrze poznaliśmy trasę, należy nastawić się na jazdę w trudnych warunkach. Szczególnie jeżeli wybieramy się w góry zimą. Zanim zaczniemy szusować na nartach po górskim zboczu, należy przeprawić się przez zaśnieżone drogi. 

Może się zdarzyć, że pod warstwą śniegu nie znajduje się asfalt a droga gruntowa o luźnej nawierzchni. Dlatego samochód wyposażony w napęd AWD powinien być podstawowym środkiem transportu rodzin miłośników narciarstwa górskiego oraz wędrówek na szlaku. Ten rodzaj napędu znakomicie sprawdza się również podczas codziennej jazdy zarówno w mieście, jak i na drogach szybkiego ruchu.

SUV z napędem AWD – najlepszy przykład idzie z gór

O tym, że SUV z napędem AWD jest nieoceniony podczas jazdy w górach doskonale wiedzą ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Strategicznym partnerem GOPR jest marka Land Rover, która przekazała ratownikom 8 egzemplarzy modelu Discovery Sport. To wszechstronny SUV, którego nadwozie łączy kompaktowe wymiary oraz zaskakująco przestronne wnętrze. 

W napędzie Discovery Sport zastosowano mokre sprzęgło wielopłytkowe. Dzięki temu moment obrotowy może być rozdzielany w zmiennych proporcjach między przednią i tylną osią. W rezultacie samochód skutecznie sprawdza się w górskich warunkach, pozwalając dotrzeć do turystów w potrzebie. Zapewnia również bezpieczny dojazd na rodzinny wypoczynek w górach zarówno latem, jak i zimą.    

Land Rovera Discovery Sport wykorzystuje systemy pozwalające na jazdę w warunkach terenowych osobom niezaznajomionym z tajnikami off-roadu. Rozwiązania takie jak system All Terrain Progress Control oraz asystent zjazdu ze zbocza ułatwiają poruszanie się w terenie tym kierowcom, którzy nie robią tego szczególnie często. 

Wyposażenie Land Rovera Discovery Sport obejmuje także elementy ułatwiające codzienne użytkowanie samochodu z rodziną. Przykładem są mocowania ISOFIX umożliwiające łatwy montaż fotelika dla dziecka. Specjalne uchwyty pozwalają pasażerom tylnej kanapy na wygodne oglądanie filmów na tabletach podczas dalekiej trasy. Filtr PM 2,5 dba natomiast o najwyższą jakość powietrza podczas jazdy w miejskich korkach.

Bezpieczna jazda w górach o każdej porze roku – legendarne możliwości terenowe w SUV-ach Land Rover

Land Rover jest strategicznym partnerem GOPR od 1995 roku. SUV-y tej marki przyczyniły się do ocalenia życia setkom zagubionych turystów. Ratownicy przetestowali nie tylko możliwości Land Rovera Discovery Sport. Do ich dyspozycji oddano również model, który maksymalnie wykorzystuje terenowe dziedzictwo marki. Mowa o Land Roverze Defender w największej wersji 130, która umożliwia jazdę w 8 osób.

Oprócz zaawansowanego napędu AWD Land Rover Defender wykorzystuje także skrzynię rozdzielczą z reduktorem oraz pneumatyczne zawieszenie adaptacyjne. Dzięki temu samochód może zaoferować wygodną podróż autostradą, a po wjechaniu w teren umożliwia przejazd przez zbiorniki wodne o głębokości sięgającej 90 cm. O zbliżaniu się do maksymalnej głębokości brodzenia informuje system Wade Sensing.

Land Rover Discovery Sport zapewni wygodę użytkowania oraz wszechstronność podczas załatwiania codziennych spraw. Umożliwi również rodzinny wyjazd na ferie zimowe w Alpy czy Pireneje. Land Rover Defender to natomiast model pozwalający na wybranie się w każde miejsce na ziemi, nawet jeżeli nie ma tam nawet najmniejszych śladów cywilizacji.

Artykuł sponsorowany


]]>
Samochód zimą
news-6107 Thu, 09 Mar 2023 14:14:43 +0100 Tatrzańska Łomnica – to jest odkrycie sezonu! https://www.narty.pl/tresc-artykulu/tatrzanska-lomnica-to-jest-odkrycie-sezonu-1 Jest przełom lutego i marca – kończą się wszelkie feryjne turnusy, ale nie kończy się sezon narciarski! Szukamy miejsca na narty – tym razem bez dzieci – czyli dwójka dorosłych spragnionych nart, śniegu i apres ski. Na ten wyjazd planu właściwie nie mamy - szukamy docelowego miejsca na tzw spontanie – czyli jedziemy na południe i najpierw sprawdzimy, jak wygląda sytuacja z kolejkami i śniegiem na popularnej Białce – a w razie czego przeniesiemy się na Słowację. Białka niestety rozczarowuje – śnieg fajny, ale są ogromne kolejki. Nie mamy czasu na tracenie go w tłumie, więc uruchamiamy wariant drugi – Słowacja i Tatrzańska Łomnica. To zaledwie około 40 km od Zakopanego, a zupełnie inny świat!  Nie ma tłumów, nie ma kolejek – trasy ciągną się tak, że możemy łącznie na jednym zjeździe cieszyć się  6 km fantastycznego śniegu! Decyzja zapada. Zostajemy tu. Na nocleg wybieramy  Hotel Slovan. Jest tak blisko stoku, że do wyciągu można dojść z nartami na ramieniu. Hotel jest bardzo przyjemny – pyszne jedzenie (bufet), czysto i basen z sauną.

Przyjechaliśmy wieczorem i następnego dnia od rana ruszamy na stok – Tatrzańska Łomnica to bardzo wysoko usytuowany ośrodek narciarski – zapewne stąd tak dobre warunki śniegowe. Trasy mają  cudowną ekspozycją na słońce – czujemy się, jak w Alpach. Pogoda idealna – lekki mróz i bez opadów. Błękit nieba i skrzący śnieg to marzenie każdego narciarza. Trasy świetnie utrzymane, niebieskie i czerwone, ale są też odcinki bardziej wymagający, a nawet ultra wymagająca czarna trasa. Nie ma nudy. Kolejek do wyciągów ZERO. W górę wynosi nas system nowoczesnych gondoli i krzeseł. Na trasie bardzo klimatyczne restauracje i knajpki z pysznym jedzeniem. Nam najbardziej smakują charakterystyczne drożdżowe kule wypełnione śliwkową konfiturą,  zatopione w waniliowym sosie i posypane makiem. Uwaga! Jedną porcją najedzą się spokojnie dwie osoby (Cena dania około 8 EUR, piwo około 2 EUR)

]]>
Słowackie ośrodki
news-6105 Thu, 09 Mar 2023 08:53:39 +0100 Narciarze Sprawni-Razem rywalizowali w Zakopanem https://www.narty.pl/tresc-artykulu/narciarze-sprawni-razem-rywalizowali-w-zakopanem Słonce, radość i mnóstwo emocji towarzyszyły narciarzom startującym w miniony weekend w Ogólnopolskich Zawodach narciarskich Sprawni Razem. Impreza powiodła się zarówno pod względem liczby uczestników, jak i osiągniętych wyników. Narciarze alpejscy i biegacze rywalizowali na wysokim poziomie sportowym, pokonując stres i własne słabości. Ogromną satysfakcję z osiągniętych czasów widać było też u trenerów, którzy na co dzień pracują z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i dla których zawody były swoistym sprawdzianem wykonanej pracy. „Poziom startujących zawodników rośnie z roku na rok i rywalizacja jest naprawdę zacięta” - mówi Ewa Gawor z Małopolskiego Stowarzyszenia Społeczno- Sportowego Sprawni-Razem, współorganizatora zawodów. „Najlepsi zawodnicy jadą niedługo do Austrii reprezentować Polskę na narciarskich Mistrzostwa Świata VIRTUS i miło było oglądać ich w tak świetnej formie. Gratulacje za to należą się zawodnikom i trenerom”.

W Ogólnopolskich Zawodach Sprawni Razem w narciarstwie biegowym i zjazdowym, które odbyły się w dn. 2-4 marca 2023 r. w Zakopanem uczestniczyło sześćdziesięciu narciarzy alpejskich i dwudziestu dwóch biegowych. Alpejczycy ścigali się na trasach ośrodka Małe Ciche w slalomie i w slalomie gigancie, a biegacze na trasach biegowych w Kirach. Do pokonania mieli dystanse dwóch, trzech i pięciu kilometrów stylem dowolnym oraz jednego kilometra w sprincie. W Kirach odbył się też bieg sztafetowy 3x1 km drużyn mieszanych, w którym zwyciężyła reprezentacja województwa podkarpackiego.

„Były to już dwudzieste piąte mistrzostwa Polski Sprawni Razem w narciarstwie biegowym” mówi Edward Jakieła ze Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, delegat techniczny biegów PZN. „Warto podkreślić, że mamy bogate tradycje w biegach a nasi zawodnicy co roku zdobywali medale na Mistrzostwach Świata i  reprezentowali Polskę na igrzyskach paraolimpijskich. Ubolewamy, że obecnie biegi narciarskie nie są dyscypliną paraolimpijską, co ułatwiłoby zawodnikom uprawianie tego sportu.  Ci najlepsi – medaliści mistrzostw i igrzysk - mieliby szanse na stypendia sportowe. To pozwoliłoby im poświęcić się tylko narciarstwu”.

Organizatorem zawodów był Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, który od ponad trzydziestu lat działa na rzecz sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszone w nim stowarzyszenia, kluby i fundacje prowadzą zajęcia sportowe, współorganizują zawody i turnieje, co daje im szanse na aktywny udział w życiu sportowym

Ogólnopolskie Zawody Sprawni-Razem w narciarstwie biegowym i zjazdowym dofinansowane były ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Organizatorami zawodów były Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno- Sportowe Sprawni-Razem i Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem.

]]>
Osoby niepełnosprawne Newsy z Polski
news-6104 Wed, 08 Mar 2023 11:12:41 +0100 La Plagne walczy o pozostanie w klubie 3000+ https://www.narty.pl/tresc-artykulu/la-plagne-walczy-o-pozostanie-w-klubie-3000 La Plagne zamierza zlikwidować dwa wyciągi krzesełkowe na lodowcu, zainstalowane w czasach, gdy możliwa była jazda na nartach latem! Od tego czasu lodowce praktyczne zniknęły. Gra nie toczy się już o miano ośrodka z letnią ofertą dla narciarzy, tylko o pozostanie w coraz mniej licznej grupie ośrodków z trasami powyżej 3000 m n.p.m. Zima 20222/23 jest ostatnią chwilą na zjazdy po lodowcach Chiaupe i Bellecôte. Lodowce stały się tak niestabilne, że dalsze użytkowania krzesełek może być niebezpieczne. "Linia wyciągu krzesełkowego ma tendencję do przesuwania się, jesteśmy pewni, że w krótkiej lub średniej perspektywie czasowej te wyciągi nie będą już mogły działać" - wyjaśnia Alexandre Bouet, zastępca dyrektora generalnego terenu narciarskiego (zobacz wideo poniżej - w jezyku francuskimj).

Pozostać w elitarnym klubie 3000+

Po likwidacji 21 podpór wyciągów krzesełkowych i 14 słupów elektrycznych nie zakończy się możliwość uprawiania narciarstwa na wysokości powyżej 3000 m n.p.m.

By zachować tę możliwość, przedłużona zostanie trasa gondoli umożliwiającej wjazd na lodowiec. Górna stacja zostanie przeniesiona wyżej (jednak nie tak wysoko, jak demontowane krzesełka). Nowa gondola ma zostać oddana do użytku w grudniu 2023 roku. Dzięki tej inwestycji, pomimo kurczących się lodowców La Plagne zostanie w „topniejącym klubie ośrodków 3000+.

Na jak długo? Na to pytanie dziś chyba nikt nie zna odpowiedzi.

]]>
Narty a ekologia Newsy z Francji
news-6103 Mon, 06 Mar 2023 11:47:12 +0100 Spędź niezapomniany tydzień w kameralnym i rodzinnym Aparthotelu Maso Corto! https://www.narty.pl/tresc-artykulu/spedz-niezapomniany-tydzien-w-kameralnym-i-rodzinnym-aparthotelu-maso-corto Oderwij się od codziennych obowiązków, zostaw za sobą zgiełk miasta i naładuj baterie na naszym małym końcu świata w otoczeniu 3-tysięcznych szczytów! Czego możesz się spodziewać w trakcie tygodniowego pobytu?
  • Doskonale przygotowane trasy dostępne spod samego hotelu, brak kolejek do wyciągów i gwarancja śniegu! 
  • Dzięki naszej nowej restauracji już nie musisz martwić się przygotowywaniem posiłków – bufet śniadaniowy oferuje doskonały wybór lokalnych produktów, a wieczorem zapraszamy na pyszne propozycje szefa kuchni (makarony, pizza i znakomite desery).
  • Każdego tygodnia spotykamy się wspólnie przy ognisku: z lampką Prossecco, kubkiem grzanego wina lub gorącej czekolady, czy wreszcie przy pieczeniu kiełbasek, a w tle włoska muzyka...
  • Codziennie od 16 spotykamy się na Apres Ski w naszym Sepp Bistro
  • Dla wygody naszych gości, w hotelu znajduje się doskonale wyposażona wypożyczalnia Skifactory, a w niej najnowsze modele nart zjazdowych oraz skitourowych marki Blizzard, snowboardy oraz rakiety śnieżne.

Zarezerwuj już dziś

Pamiętaj na hasło Narty.pl otrzymasz rabat w wysokości 10%.
(oferta dotyczy pobytów od 4 marca do 16 kwietnia 2023)

Oferty specjalne na wiosnę 2023 roku

  • W terminie 04.marca .2023 - 16 kwietnia wypożyczenie sprzętu narciarskiego dla dzieci do 14 lat GRATIS! 
  • Z kolei w terminie 25.03.-01.04.2023 zapraszamy na Blizzard Ski Days, podczas których będziesz miał możliwość przetestowania najnowszych modeli nart naszego partnera!
  • Co więcej, w każdy poniedziałek, wtorek i środę, organizujemy fakultatywne wyjście na skitourach z naszym przewodnikiem górskim — Kubą, który nauczy Was podstaw poruszania się na tego typu sprzęcie i przekaże sporą dawkę wiedzy na temat naszego rejonu.
  • W ramach pobytu zapewniamy również dostęp do krytego basenu, a w pokojach dostęp do szybkiego internetu.
  • Nie wahaj się ani chwili i zarezerwuj swój wymarzony pobyt w Aparthotel Maso Corto już dziś!

Ceny już od 214€ za osobę za tygodniowy pobyt ze śniadaniem (cena uwzględnia 10% rabat specjalny).

Pozdrowienia z Maso Corto!

Potrzebujesz więcej informacji, zadzwoń lub napisz do nas (mówimy po Polsku).

artykuł sponsorowany
]]>
Newsy z Włoch
news-6102 Mon, 06 Mar 2023 09:35:14 +0100 Saas Fee: Jej wysokość Perła Alp https://www.narty.pl/tresc-artykulu/saas-fee-jej-wysokosc-perla-alp Ponad 100 olimpijczyków przyjechało na ten jeden z najwyżej położonych terenów narciarskich w Europie na treningi przed Igrzyskami w Pekinie.  A według Mikaeli Shiffrin to jedno z wyjątkowych miejsc, gdzie warto oglądać nie tylko tyczki i bramki. Saas Fee w kantonie Wallis, alpejska wioska otoczona osiemnastoma czterotysięcznikami , jest jednym z najwyżej położonych terenów narciarskich w Szwajcarii. Jest wyłączona z ruchu samochodowego. Z dworca autobusowego do hotelu można dotrzeć na piechotę lub elektryczną taksówką, podstawianą przez hotel.

W zimie, na podstawie skipassu lub przysyłanej z hotelu mailem Saastal Card, można również korzystać z wagoników ciągniętych przez elektryczną lokomotywę (to rodzaj komunikacji zbiorowej w wiosce,i autobusów w obrębie doliny (a więc położonych niżej Saas Grund i Saas Amagell). W lecie bonusem jest możliwość bezpłatnego korzystania z tutejszych wyciągów.

]]>
Szwajcarskie ośrodki
news-6101 Thu, 02 Mar 2023 10:00:40 +0100 Marzec w Zieleńcu pod znakiem znakomitych warunków i pięknej zimy https://www.narty.pl/tresc-artykulu/marzec-w-zielencu-pod-znakiem-znakomitych-warunkow-i-pieknej-zimy Mimo końca ferii i zbliżającej się kalendarzowej wiosny, w Zieleńcu wciąż panuje zima i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Ośrodek narciarski pracuje pełną parą, a ostrożne prognozy mówią o możliwości jazdy pod Orlicą nawet z początkiem kwietnia. Dla stałych bywalców Zieleniec Sport Arena staje się to powoli tradycją - gdy cieplejsza aura coraz mocniej zaczyna dochodzić do głosu na nizinach, unikalne warunki klimatyczne stacji w Górach Orlickich zapewniają ciągłość pracy zielenieckiej stacji narciarskiej. Nie inaczej jest również w tym sezonie.

Kolejna odsłona zimy pod Orlicą

Na stokach zalega obecnie spora ilość śniegu. Nawet gdy w ostatnich dniach zimowych ferii temperatura wzrosła do ok. 3-4 stopni powyżej zera, odpowiednio gruba pokrywa zapewniła stabilność warunków. Samo ocieplenie nie trwało też długo. W miniony weekend pod Orlicę wrócił mróz i opady śniegu. Dzięki spadkowi temperatury możliwe było uruchomienie armatek, więc u progu nowego miesiąca na trasach w Zieleńcu warunki narciarskie są w praktyce znakomite, jedne z lepszych, z jakimi mieliśmy w ogóle w tym sezonie do czynienia.

Od wielu już lat widzimy, że marzec jest w naszej stacji doskonałym czasem do jazdy, a składa się na to wiele czynników. Najważniejszym jest oczywiście mikroklimat, który zapewnia odpowiedni stosunek temperatury i opadów do tempa topnienia śniegu na stokach. Nie bez znaczenia jest też oczywiście ich ułożenie i kąt opadania w kierunku północnym” - mówi Grzegorz Głód, menedżer zielenieckiej stacji.

Ale pamiętajmy też, że marzec to więcej słońca, dłuższy dzień i mniej ludzi na trasach, co wszystko sprawia, że aktywna rekreacja w tym czasie przybiera chyba optymalną w perspektywie całego sezonu formę” - dodaje Grzegorz Głód.

Narty od rana do późnego wieczora

 

Zieleniec Sport Arena w pierwszym tygodniu marca to 31 pracujących kolei i wyciągów oraz 23 kilometry doskonale przygotowanych tras. Obecnie ośrodek pracuje pełną parą codziennie od 9:00 do 20:00.

Wypoczynek w Zieleńcu to jednak nie tylko narty. To też dobra baza noclegowa, solidna kuchnia, ale przede wszystkim wiele opcji zagospodarowania czasu poza stokami.

Na przestrzeni ostatnich sezonów widzimy rosnące zainteresowanie Zieleńcem nie tylko z perspektywy jednej czy dwóch desek. Odwiedzający nas narciarze coraz częściej zapuszczają się na spacery w głąb Gór Bystrzyckich czy na wycieczki granią Gór Orlickich. Nie jest tajemnicą, że silnym magnesem jest wieża widokowa na szczycie Orlicy. Rozpościerające się z niej widoki warte są każdego zmęczenia, a wschodzące słońce zarwanej nocy” - dodaje Grzegorz Głód.

Zmienia się też standard i struktura turystycznej oferty funkcjonujących w Zieleńcu hoteli i pensjonatów. Gabinety SPA, baseny, salony odnowy biologicznej, coraz więcej form wypoczynku dla najmłodszych to sposób na zagospodarowanie czasu po aktywnym dniu. Symbolicznym momentem przejścia zimy w wiosnę są oczywiście wielkanocne święta, który być może i w tym roku będzie można spędzić jeszcze na stoku.

Zieleniec oknem na Ziemię Kłodzką

Warto podkreślić, że Zieleniec jest też dobrym punktem startowym do zwiedzania i poznawania tej części Dolnego Śląska, która z wyłączeniem Gór Stołowych, popularnością wciąż ustępuje położonym przecież nie tak daleko Karkonoszom.

Góry Bystrzyckie i Orlickie to nie tylko piękne szlaki turystyczne, ale też trasy biegowe zimą, a wiosną, latem i jesienią kapitalne warunki do jazdy na rowerze. Cała okolica to też wiele pięknych, bogatych przyrodniczo miejsc, w których przez cały dzień wędrówki można nie spotkać żywej duszy.

Ponad wszystko jednak Ziemia Kłodzka to niezwykłe bogactwo kulturowe, perły architektury i wielowiekowe dziedzictwo historyczne, które kryje w sobie wiele pięknych opowieści, niezwykłych tajemnic i wciąż nierozwiązanych zagadek.

]]>
Newsy z Polski
news-6100 Thu, 02 Mar 2023 09:01:06 +0100 Skituring w Val Senales - co robić w Maso Corto od wiosny do jesieni. https://www.narty.pl/tresc-artykulu/skituring-w-val-senales-co-robic-w-maso-corto-od-wiosny-do-jesieni Zbliża się najlepsza pora roku na skitoury. Marzec io kwiecień to idealny czas na skitourowe wycieczki w Val Senales. W marcu nie musisz ograniczać się tylko do lodowca, dostępne są trasy niżej położone, w kwietniu  zapraszamy na trasy skiturowe dla początkujących i doświadczonych na lodowcu w Maso Corto/Val Senales. Z widokiem na potężny szczyt Weißkugel (3770m) i wiele innych trzytysięczników obszar Schnalskamm stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc do uprawiania skituringu w Alpach. Miłośnicy tego sportu znajdą w Maso Corto/Val Senales pewne warunki śniegowe w korzystnej cenie. Kolejka gondolowa skraca czas wchodzenia, dzięki czemu uprawiający skituring mogą względnie łatwo i szybko dostać się na okoliczne trzytysięczniki.

Doświadczeni przewodnicy górscy prowadzą wycieczki na nartach skiturowych doliną Maso Corto/Val Senales i w Alpy Ötztalskie. W ofercie mają także propozycje wycieczek poza najbardziej znanymi szczytami. Dwa najważniejsze punkty obsługi dla osób uprawiających skituring — Similaunhütte i schronisko Schöne Aussicht — są otwarte do początku maja.

]]>
Południowy Tyrol
news-6099 Wed, 01 Mar 2023 16:26:40 +0100 PARK SNOW Donovaly: sprawdzamy dla was FRESH TRACK https://www.narty.pl/tresc-artykulu/park-snow-donovaly-sprawdzamy-dla-was-fresh-track Na pograniczu Niskich Tatr i Wielkiej Fatry, niespełna 3 godziny jazdy od konurbacji Śląsko Zagłębiowskiej znajduje się, nieco w Polsce zapomniany, ośrodek narciarski PARKSNOW Donovaly. Trasy narciarskie rozbiegają tu się po dwóch stronach międzynarodowej drogi łączącej północ z południem Europy. Nova hola z nowoczesnym tele miksem zaprasza bardziej doświadczonych narciarzy, Záhradište z jednym krzesełkiem i wieloma talerzykami dedykowany jest rodzinom z dziećmi i początkującym narciarzom. Tak można w dwóch zdaniach opisać Donovaly. Czy jest to opis wystarczający? Zdecydowanie nie. Oferta ośrodka zasługuje na wiele, wiele więcej słów.

Więcej informacji o PARK SNOW Donovaly

Kiedy byłem tu poprzedni raz, właśnie otwierano tele mix, jedną z pierwszych kolei unoszących 8-osobowe gondole i krzesełka na jednej linie. Był rok 2005 i wielkie wow. Narciarsko niewiele się od tego czasu zmieniło, położenie na pograniczu dwóch parków narodowych uniemożliwia budowę nowych tras i wyciągów, co nie oznacza braku inwestycji. Bardzo szeroka oferta „po nartach” i „zamiast nart” w połączeniu z dużą bazą noclegową zainteresują wielu spośród was.

]]>
Słowackie ośrodki
news-6098 Wed, 01 Mar 2023 11:30:43 +0100 Ogólnopolskie Zawody Sprawni Razem w narciarstwie biegowym i zjazdowym https://www.narty.pl/tresc-artykulu/ogolnopolskie-zawody-sprawni-razem-w-narciarstwie-biegowym-i-zjazdowym Od czwartku 2 marca w Zakopanem o mistrzowskie tytuły rywalizować będą najlepsi w Polsce narciarze z niepełnosprawnością intelektualną. Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem organizuje dla nich ogólnopolskie zawody w sportach zimowych, na których rozegrane zostaną konkurencje zjazdowe i biegowe. Na starcie staną medaliści z lat ubiegłych oraz inni wyszkoleni zawodnicy, którzy szlifowali formę, by w 2023 roku zawalczyć o miejsca na podium. Wśród startujących nie zabraknie reprezentantów kraju na Mistrzostwa Świata VIRTUS w narciarstwie biegowym i alpejskim 2023. W narciarskich mistrzostwach Polski Sprawni-Razem uczestniczą zawodnicy, którzy trenują narciarstwo, a często też dodatkowo dyscypliny letnie”mówi Ewa Gawor, przedstawicielka organizatora – Małopolskiego Stowarzyszenia Społeczno- Sportowego Sprawni-Razem. „W wielu przypadkach to wszechstronni sportowcy, świadomie inwestujący w rozwój fizyczny. Dzięki organizowanemu przez nasz związek oraz federację VIRTUS współzawodnictwu osób z niepełnosprawnością intelektualną, mają możliwość udziału w atrakcyjnych wydarzeniach sportowych, spotykania wielu ludzi i poznawania nowych miejsc. To najlepszy sposób na inkluzję społeczną”.

W pierwszym dniu rywalizacji alpejczycy ścigać się będą w ośrodku Małe Ciche w slalomie a biegacze pokonają na trasach biegowych w Kirach stylem dowolnym dystanse dwóch, trzech i pięciu kilometrów. Na sobotę 4 marca organizatorzy zaplanowali slalom gigant oraz bieg sprinterski (1km) i bieg sztafetowy 3x1 km drużyn mieszanych. Klasyfikacja medalowa odbędzie się z podziałem na płeć i wiek uczestników oraz rodzaj niepełnosprawności – w ramach odrębnej kategorii rywalizować będą zawodnicy z zespołem Downa.

Dla wielu niepełnosprawnych narciarzy to jedyna okazja, by stanąć do rywalizacji w ulubionej dyscyplinie. Sportowcy trenują w swoich lokalnych klubach i stowarzyszeniach, ale nie kwalifikują się do udziału w zawodach dla osób pełnosprawnych. Związek Sprawni-Razem od ponad trzydziestu lat organizuje dla nich zajęcia sportowe, zawody i turnieje, co daje im szanse na aktywny udział w życiu sportowym. Wśród zrzeszonych w związku zawodników są multimedaliści i rekordziści świata, w tym medaliści igrzysk paraolimpijskich. Najlepsi z nich otrzymują stypendia sportowe, co pozwala im poświęcić się trenowaniu.

„Mistrzostwami w Zakopanem rozpoczynamy kolejny rok pracy na rzecz sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Przed nami wiele wyzwań, w tym udział naszych reprezentantów w narciarskich Mistrzostwach Świata oraz Letnich Światowych Igrzyskach federacji VIRTUS” dodaje Dariusz Mosakowski, prezes Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem.

Ogólnopolskie Zawody Sprawni-Razem w narciarstwie biegowym i zjazdowym odbędą się w dniach 2-4 marca 2023 r. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Organizatorem zawodów jest Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno- Sportowe Sprawni-Razem.

]]>
Osoby niepełnosprawne Newsy z Polski
news-6095 Sat, 25 Feb 2023 10:00:57 +0100 Zwykły freeride to za mało? ZIMNO Helicamp to wyjazd gdzie na ośnieżone szczyty możesz dotrzeć helikopterem https://www.narty.pl/tresc-artykulu/zwykly-freeride-to-za-malo-zimno-helicamp-to-wyjazd-gdzie-na-osniezone-szczyty-mozesz-dotrzec-helikopterem ZIMNO Helicamp to jeden z trzech wyjątkowych zimowych wyjazdów w Alpy, gdzie uczestnikom dostarczamy, oprócz niezapomnianych wrażeń z jazdy na nartach lub snowboardzie, wyjątkowe atrakcje i szkolenia. Tym razem zabieramy Was do La Rosiere - urokliwego francuskiego miejsca, w którym można zobaczyć spektakularne krajobrazy i doświadczyć… no właśnie! Ten wyjazd to była niezwykła możliwość lotu helikopterem i przeżycia wolności, jaką daje freeride na nienaruszonych trasach. A to wszystko w asyście profesjonalisty Jędrka Baranowskiego. Kiedy produkt idzie w parze z pasją

Są firmy, które oferują po prostu produkty. Są i takie, które w zestawie dorzucają też swoją filozofię oraz styl życia. ZIMNO właśnie do nich należy. Założone przez zapalonych narciarzy, od lat dostarcza stylowych i funkcjonalnych ubrań oraz sprzętu miłośnikom przygód w terenie. I to właśnie do nich zachęcamy na każdym kroku. Do dziś, nie potrafimy usiedzieć na miejscu, dlatego wciąż chcemy inspirować innych do aktywności i podróży! Może do nich dołączyć każdy pasjonat białego szaleństwa - także Ty.

]]>
Francuskie ośrodki
news-6094 Sat, 25 Feb 2023 09:51:03 +0100 Historyczna chwila! W Łomnickiej Przełęczy chcą pobić 44-letni narciarski rekord prędkości w Tatrach! https://www.narty.pl/tresc-artykulu/historyczna-chwila-w-lomnickiej-przeleczy-chca-pobic-44-letni-narciarski-rekord-predkosci-w-tatrach Tatry Wysokie (24.02.2023 r.) W Tatrach Wysokich trwają przygotowania do wyjątkowego wydarzenia sportowego. Na najwyżej położonym stoku narciarskim na Słowacji trzech narciarzy i jeden snowboardzista ze Słowacji, Polski i Czech spróbuje pobić historyczny rekord prędkości w Tatrach, który od 1979 roku należy do Polaka - Jacka Niklińskiego. Od marca 2022 roku słowacki rekord prędkości w zjeździe na nartach z Łomnickiej Przełęczy należy do Michala Bekeša, który zjechał po tatrzańskim stoku z prędkością 174,57 km/godz. Po roku Michał jest gotowy poprawić swój rekord i pobić poprzednie absolutne maksimum, które po polskiej stronie Tatr osiągnął Jacek Nikliński. Ten zjechał z Kasprowego z prędkością 180,63 km/godz. „Musimy uświadomić sobie, w jakich warunkach i z jakim sprzętem Niklińskiemu udało się osiągnąć rekord. Np. sam ze swoim kolegą przez prawie 4 miesiące udeptywali śnieg na nartach. Dziś nasze możliwości są zupełnie inne, dlatego rekordzista z Polski tym bardziej zasługuje na uznanie. To była legenda, dlatego dla mnie jest to wielkie wyzwanie, a także zaszczyt spróbować ustanowić nowy rekord Tatr“, powiedział zdeterminowany Michal Bekeš.

Organizatorzy próby pobicia rekordu wyznaczyli termin wydarzenia na okres od 25 lutego do 10 marca.Nie mogliśmy określić dokładnej daty, ponieważ na taki zjazd potrzebne są idealne warunki – słoneczna pogoda, nieskazitelnie przygotowana trasa i brak wiatru. Dlatego też dokładna data zostanie podana z 3-dniowym wyprzedzeniem,“ poinformował Lukáš Brodanský z ośrodka górskiego Vysoké Tatry. Próba bicia rekordu odbędzie się w godzinach porannych, tak aby zaraz po zjeździe zawodników można było udostępnić stoki wszystkim narciarzom. Próbę bicia rekordu będzie można śledzić bezpośrednio w ośrodku narciarskim.

W próbie bicia rekordu prędkości w speed ski (narciarstwie szybkim) wezmą udział:

Michal Bekeš (SK)

  • Pochodzi ze Ździaru (Ždiar), miłośnik sportów zimowych, zafascynowany narciarstwem, a zwłaszcza prędkością.
  • Osobisty rekord prędkości - 223,464 km/godz. w Vars we Francji w kategorii S1.
  • Najlepsze wyniki: 5 miejsce w Pucharze Świata w sezonie 2023, 7 miejsce w Mistrzostwach Świata 2022.
  • 16-krotny zwycięzca wyścigu ze startu wspólnego Red Bull Homerun w Europie.

Radim Palan (CZ)

  • Pochodzący z Pragi reprezentant Czech w Speed ski i Ski cross.
  • Pierwszy Czech w historii, który wygrał wyścig Speed ski w ramach Pucharu Świata FIS w kategorii S2 maksymalna prędkość 170,93 km/godz.
  • Osobisty rekord narciarski wynosi 213,8 km/godz. na Mistrzostwach Świata 2022 w Vars we Francji.
  • Dwukrotny zwycięzca Red Bull Homerun.

Dariusz Duda (PL)

  • Pochodzi z Zakopanego, uczestnik Pucharu Świata w dyscyplinach narciarstwa szybkiego.
  • Rekordzista Polski 192,102 km/godz. SDH.
  • Zwycięzca premierowego Red Bull Zjazdu na krechę w Tatrzańskiej Łomnicy.

Boris Karolčík (SK)

  • Boris Karolčík, zapalony snowboardzista, mistrz Słowacji w freestyle snowboardingu (2020), zajął trzecie miejsce w Pucharze Europy w Zakopanem, siódme miejsce na Zimowej Uniwersjadzie (2019).
  • Osobisty rekord prędkości w zjeździe na snowboardzie z Łomnickiej Przełęczy wynosi 112 km/godz.
]]>
Newsy z Słowacji
news-6097 Sat, 25 Feb 2023 06:37:00 +0100 Safe Base – bezpiecznie w górach! Nie tylko zimą! https://www.narty.pl/tresc-artykulu/safe-base-bezpiecznie-w-gorach-nie-tylko-zima Bezpieczeństwo w górach leży w rękach każdego z nas. Niezależnie, czy za cel wędrówki obieramy góry wysokie, czy niższe - ruszając w drogę powinniśmy być przygotowani. Przygotowanie jednak nie kończy się na spakowaniu plecaka. To przede wszystkim zadbanie o swoje umiejętności praktyczne i wiedzę, które pozwolą poradzić sobie, a także pomóc innym w sytuacjach niebezpiecznych.  W dniach od 10 do 12 marca 2023 w Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą będzie można podszkolić się w zakresie zimowej turystyki górskiej, biorąc udział w bezpłatnym wydarzeniu pod nazwą Safe Base.

Safe Base to inicjatywa skierowana do turystów rozpoczynających swoją przygodę z zimową turystyką górską, w ramach której odbędą się prelekcje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Wydarzenie dedykowane jest osobom poszukującym praktycznych umiejętności, rzetelnej wiedzy, sprawdzonych rad, inspiracji, a także pewności w kroczeniu po górskim szlaku (wędrowców, narciarzy skiturowych, rodzin z dziećmi, osób zainteresowanych morsowaniem, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów).

A wydarzenie poprowadzą prawdziwi eksperci w swoich dziedzinach:

  • Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie) – niekwestionowana ikona narciarstwa wysokogórskiego,
  • Fundacja Ayola – prężnie działająca w zakresie poprawy bezpieczeństwa na szlakach m.in. poprzez szkolenia z pierwszej pomocy,
  • Aleksander Jaworski (znany jako Instruktorolek) – instruktor survivalu,
  • Fundacja GOPR i Klub Wysokogórski Bielsko Biała – mentorzy w zakresie znajomości zagrożeń i specyfiki Beskidów,
  • Fundacja Pogranicze Bez Barier – ukazująca aspekt otwarcia turystyki górskiej na potrzeby osób z niepełnosprawnością,
  • Lubelski Klub Morsów – autorytet w dziedzinie bezpiecznego i efektywnego morsowania.
]]>
Bezpiecznie na stoku
news-6093 Fri, 24 Feb 2023 10:19:54 +0100 Szwajcaria: skitoury dla poczatkujących https://www.narty.pl/tresc-artykulu/szwajcaria-skitoury-dla-poczatkujacych Bajeczne zimowe krajobrazy, pokryte śniegiem stoki… Wyprawa skitourowa dostarcza tych wszystkich atrakcji. I wcale nie trzeba być narciarskim ekspertem. W trzech regionach Gryzonii: Davos Klosters, Prättigau i Disentis Sedrun, początkujący znajdą doskonałe miejsca, żeby spróbować skitourów po raz pierwszy. Region Davos Klosters to jeden z najbardziej znanych szwajcarskich ośrodków narciarskich. Świat gór tutaj, to niekończące się możliwości dla fanów ski tourów i innych zimowych aktywności.

Dźwięk trzeszczącego pod stopami śniegu. Górskie szczyty błyszczące w porannym słońcu, rzucające długie cienie. Wzrok Bettliny Leimgruber, przewodniczki górskiej, podąża w kierunku ośnieżonych szczytów w kierunku Pischa.  - Wszystko jest dla nas doskonale przygotowane, ale wsłuchajcie się w tę otaczająca nas ciszę - mówi do swoich uczniów z uśmiechem.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Bettina Leimgruber zna magię takich chwil. W kóncu skitoury są jej bliskie od dzieciństwa a ta 45 latka z Gryzonii 5 lat temu spełniła swoje marzenie i ukończyła kurs szwajcarskich przewodników górskich. Skitoury, freeride - przewodniczka poprowadzi swoich gości na ich pierwszą skitourową wyprawę.

Góry otaczające Davos Klosters, gdzie dorastała, są nadal jej ukochanym miejscem, które lubi odkrywać. Ale trzeba zacząć od tematów bezpieczeństwa: Bettina cierpliwie tłumaczy uczestnikom jak prawidłowo przykleić foki do nart, jak dopasować buty skitourowe i jak zapiąć wiązania. Kiedy wszyscy są gotowi, sprawdzają czy działają czujniki lawinowe i ruszają w górę.

Prawie nic nie daje takiej satysfakcji, ciszy i spokoju w naturalnym środowisku jak górska zimowa wyprawa - dzień na nartach czy splitboardzie. Wspinanie się na górę i poczucie bycia na szczycie świata. Poczucie ciszy i odosobnienia. A na koniec zjazd w dół doliny po nienaruszonym, puszystym śniegu.

Skitoury dla każdego?

Czy ten wyjątkowy świat śniegu i spokoju nie jest zarezerwowany dla ekspertów?

- Właściwie każdy może spróbować skitourów - zapewnia Bettina Leimgruber. - Pod warunkiem że jest się w miarę sprawnym fizycznie i ma się w miarę opanowaną technikę jazdy na nartach czy snowboardzie.

Skitoury nie są aż tak popularne jak jazda na nartach, po stoku. Potrzebny jest specjalny sprzęt, a każdy, kto chce spróbować musi znać podstawy. W Gryzonii szkółki oferują szyte na miarę pakiety w 3 regionach, Od kursu wprowadzającego, przez skitory do kursu lawinowego.

Słońce i puch to gwarancja doskonałej wyprawy. Dla przewodniczki Bettiny jednak jest coś więcej:  uczestnicy muszą wiedzieć jak zachowywać się w terenie alpejskim. Co oznacza, że osoby, które pojawiają się po raz pierwszy powinny być świadome możliwych zagrożeń i rozumieć, jak można je wyeliminować, ograniczyć do minimum. W czasie podejścia przewodnicy zawsze wyjaśniją dlaczego podąża się tą a nie inną ścieżką. Również w czasie zjazdu. Musi być jasne dla wszystkich, którędy można zjeżdżać bez obaw, a gdzie trzeba być ostrożnym.

Równie ważna jest umiejętność obchodzenia się ze sprzętem zapewniającym bezpieczeństwo. To nauka przez zabawę: używanie detektorów, kopanie głębokich dziur łopatą lawinową, wykrywanie zakopanego plecaka przy użyciu rurek - to część programu na kursie dla początkujących.

]]>
Newsy z Szwajcarii
news-6096 Fri, 24 Feb 2023 08:59:00 +0100 Jazda na nartach po cukrze z trzciny cukrowej? https://www.narty.pl/tresc-artykulu/jazda-na-nartach-po-cukrze-z-trzciny-cukrowej Szwecja — ośrodek narciarski SkiStar Sälen  przetestuje nową formę bezśnieżnej nawierzchni wykonanej z trzciny cukrowej. Letnia jazda na nartach w SkiStar Sälen na nowej sztucznej nawierzchni będzie możliwa już tego lata. Łącznie do dyspozycji narciarzy będzie 7000 m2 stoku Anna obsługiwanego przez wyciąg Kråkan.

Sztuczna nawierzchni składa się z biologicznie produkowanego plastiku z trzciny cukrowej, a maty plastikowe są produkowane w Szwecji.

Użyty materiał jest całkowicie biodegradowalny i nadaje się do kompostowania. Kto chce spróbować, ten musi tego lata odwiedzić  Sälen, miasteczko położone jest na północny zachód od stolicy Szwecji, dojazd samochodem nie powinien zając więcej niż 5 godzin.

]]>
Newsy ze stoków
news-6092 Thu, 23 Feb 2023 11:31:46 +0100 5 tyrolskich lodowców: wiosenne narty w słońcu – najlepsze zostawiliśmy na koniec https://www.narty.pl/tresc-artykulu/5-tyrolskich-lodowcow-wiosenne-narty-w-sloncu-najlepsze-zostawilismy-na-koniec Kiedy jest najlepsza pora roku na jazdę na nartach? Oczywiście w ciepłym, wiosennym słońcu. A jakie jest na to idealne miejsce? Pięć tyrolskich lodowców w Austrii! Wiosną, gdy większość stacji narciarskich kończy sezon, warunki na lodowcach w Tyrolu nadal pozwalają na doskonałą narciarską zabawę przynajmniej do maja! A na lodowcu Hintertux nawet przez cały rok. Wiosna na lodowcu to nie tylko przyjemne temperatury i doskonałe warunki na pustych stokach, ale też cała masa ciekawych wydarzeń. Wiosenne atrakcje dla rodzin z dziećmi

Na 5 tyrolskich lodowcach zarówno na stokach i poza nimi zawsze coś się dzieje. Na lodowcu Hintertux wiosną odbędzie się wielkie poszukiwanie ukrytych  jajek wielkanocnych, podczas którego dzieci szukać będą kolorowych pisanek ukrytych w śniegu a przy okazji będą musiały rozwiązywać różnorodne zagadki. Na szczęśliwców czekają słodkie nagrody. Kto chce poczuć moc 600-konnego silnika, może przejechać się ratrakiem po specjalnym torze testowym, który znajduje się na wysokości 3250 metrów. W wybrane dni można tu samemu poprowadzić tę potężną maszynę do przygotowywania stoków narciarskich.

Z artykułu dowiesz się o najważniejszych wydarzeniach na tyrolskich lodowcach:

  • Do kiedy czynne będą lodowce w sezonie 2022/2023
  • Najważniejsze wydarzenia na lodowcach wiosna 2023 roku
  • Terminy otwarcia i imprezy w snowparkach

Jeśli Twoje dzieci dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem, powinny dołączyć do BIG Family na lodowcu Stubai. Tutaj maluchy, ale też starsze dzieci, mogą spróbować wszystkich możliwych sportów zimowych: począwszy od BIG Family Slalom, BIG Family Action Days i Boardercross, a skończywszy na Fun Slope.

Więcej informacji: lodowce.tirol.at

Najlepsze miejscówki dla miłośników freeride´u

5 tyrolskich lodowców na przestrzeni lat stały się ulubioną miejscówką dla fanów freeride´u. Na lodowcu Pitztal już od 2013 roku odbywają się zawody "Pitztal Wild Face", które są turniejem kwalifikacyjnym doFreeride World Qualifier i odbywają się na północnej ścianie góry Mittagskogel, której szczyt sięga 3159 metrów n.p.m. Zawodnicy na całej długości zjazdu pokonują ponad półtora kilometra różnicy przewyższenia. Na Pitztalu ponad to, na miłośników jazdy w puchu czeka całe mnóstwo wariantów, które ciągną się szerokimi zboczami od Schweizer Abfahrt przy Mittelbergbahn, po strome źleby tuż przy nartostradach na Hinterer Brunnkogel. Na lodowcu Kaunertal, który również cieszy się dużą popularnością wśród fanów freeride´u, czeka aż 36 kilometrów zjazdów w puchu. Do ulubionych tras zaliczają się zjazdy z Nörderberg do Fernergries i wariant z Langtauers do włoskiego Południowego Tyrolu.  Lodowiec Stubai również zaliczany jest do najlepszych rejonów freeride'owych w Austrii. W Powder Department czeka 13 tras w otwartym, niezabezpieczonym terenie. Na lodowcu Sölden natomiast na początkujących i zaawansowanych narciarzy czeka blisko 70km wariantów off-piste.

Jeśli chcesz cieszyć się jazdą w puchu, powinieneś być świadom związanego z tym ryzyka. Do jazdy poza trasami wymagana jest bardzo dobra wiedza oraz rozeznanie, które pozwoli poruszać się swobodnie w otwartym terenie. Najważniejsze zasady dla freeriderów: nigdy nie ruszaj w teren sam, przed wyjściem w góry sprawdź raport lawinowy oraz aktualną prognozę pogody.  Wszystkie informacje na temat aktualnej sytuacji lawinowej można znaleźć na stronie:https://avalanche.report/

]]>
Newsy z Austrii
news-6091 Wed, 22 Feb 2023 11:46:48 +0100 Kubinska Hola hula, czyli jak to się robi na Słowacji https://www.narty.pl/tresc-artykulu/kubinska-hola-hula-czyli-jak-to-sie-robi-na-slowacji Ocieplenie klimatu, kapryśna zima, drożyzna. Taki jest obecny sezon narciarski. Ale nasi południowi sąsiedzi jakoś sobie radzą, i choć do wyciągów na Słowacji kolejek nie ma, nie narzekają na brak „białych” pieniędzy, za które utrzymują stoki i inwestują w atrakcje… letnie. Tak jest w Dolnym Kubinie w Ośrodku Kubinska Hola. Ziemia się rozgrzewa, co nie sprzyja narciarskim kurortom w całej Europie. Gorzej mają położone niżej i mniejsze ośrodki, zwłaszcza te, gdzie stoki wystawione są na ekspozycje słońca. Zbyt mała pokrywa śnieżna, gdy cieplej, odkrywa kamienie i trawę, a narciarzy zniechęca. Więc pieniądze uciekają. Tak było do niedawna z Kubińską Holą, popularnym niegdyś wśród Polaków stokiem w Dolnym Kubinie na słowackiej Orawie. Ale to się zmieniło.

Jako że to bardzo blisko od granicy z Polską, jeszcze kilkanaście lat temu przyjeżdżały tu autokary z narciarzami z Katowic, Gliwic czy Krakowa. Bo były tu jak na tamte czasy wspaniałe warunki do szusowania i naturalny śnieg. Najpierw funkcjonował tu wyciąg orczykowy od połowy Kubińskiej Holi. Nie było hoteli, kwater i domów prywatnych, a w pobliskim Dolnym Kubinie było tylko 400 łóżek w pensjonatach.

- Dlatego narciarze przyjeżdżali tylko na jeden dzień. 15 lat temu zaczęło się tutaj dziać, dostrzeżono zimowy potencjał tego miejsca. Inwestor podpisał umowy dzierżawy z właścicielami gruntów, rolnikami, na 20 lat. Zainwestował w dwie koleje krzesełkowe oraz kilka wyciągów orczykowych, wybudował też hotel Green o wyższym, trzygwiazdkowym standardzie i ze strefą spa na 70 osób, by zadowolić ekologów jest ogrzewany biomasą. Powstał system naśnieżania. To była pierwsza perła, inne regiony nam zazdrościły, że się to tak zaczęło rozwijaćopowiada Maroš Badáň, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Klaster ORAVA.

Obecnie w ośrodku na wysokości 720 i 1396 m n.p.m. są do dyspozycji czteromiejscowe koleje linowe oraz 8 wyciągów talerzykowych o wydajności 7000 osób na godzinę. Całkowita długość przygotowanych tras zjazdowych wynosi aż 13 km, a trasy zadowolą zarówno początkujących, jak i wytrawnych narciarzy. Są też doskonale przygotowane i nawet teraz, pod koniec lutego, można naprawdę przyjemnie zmęczyć się skręcając na sztruksie. W ośrodku myślą o wydłużaniu sezony przygotowując sztuczny śnieg na zapas – nowoczesne lance i armaty uruchamiane są, gdy tylko pozwala na to temperatura. Ponadto zimowe – i nie tylko - widoki z Kubińskiej Holi, są niezwykłe. Tatry Wysokie, Zachodnie, Małą i Wielką Fatrę widać jak na dłoni. Dlatego turyści zaczęli się interesować tym miejscem jako destynacją na dłuższy pobyt.

- Więc inwestycje poszły dalej. Powstała sieć kanalizacyjna, doprowadzono wodę w ramach inwestycji wspólnej z miastem i od kilku lat na potęgę budują się tu domy i domki. Jest tu już ich ponad 900. Nie widać ich, bo są rozsiane po lesie. To już nie jest miejsce na jeden dzień na nartach, ludzie przyjeżdżają na weekendy, często przedłużane oraz na tygodniowe czy dwutygodniowe wypady – wyjaśnia Badáň, który jest również wiceprezesem ds. ekonomicznych Związku Biatlonu Słowacji.

Niestety dla narciarzy stok Kubińska Hola jest zwrócony na południe. Ocieplenie klimatu i warunki pogodowe ostatnich lat sprawiają, że czas zimowego sezonu po prostu topnieje. Braki śniegu i wyższe temperatury dokuczają w zimowym utrzymaniu ośrodka (obecny sezon jest jednak dosyć łaskawy). Kubinska Hola, żeby się utrzymać, znalazła antidotum.

- Sezon zimowy robi się coraz krótszy, a latem tutaj do niedawna nic się nie działo.  Zaczęliśmy myśleć o tym, jak przyciągnąć turystę całorocznie, bo w dłuższej perspektywie widać, że zimy będą coraz słabsze – tłumaczy Badáň.  - Znaleźliśmy więc firmę z Polski, która zrobiła tu trasy downhill na rowery, dostosowaliśmy do tego wyciągi. To taki zjazd dla całych rodzin, pod tym względem najlepszy na Słowacji. 5,5-kilometrowy odcinek ma różne zakręty, są skocznie, są też ostrzejsze trasy dla bardziej wytrawnych rowerzystów.

I opłaciło się. Rowerzyści zaczęli się zjeżdżać. Wybudowana została również jedna z najdłuższych w Europie tyrolka (na Słowacji „zipline”), która ma 1700 metrów.

- Nie jest ostra, jedzie się na niej dosyć powoli, żeby i mamy i dzieci mogły skorzystać. Ponad pierwszym krzesełkiem zrobiliśmy też park dla dzieci z różnymi atrakcjami, można nawet pływać łódeczkami i łowić ryby – mówi. Dodaje, że dokoła góry powstały trasy rowerowe na rowery górskie i elektryczne. Dzięki inwestycji w stacje ładowania co rusz można taki rower podładować.

]]>
Newsy z Słowacji