Przepisy i znaki drogowe
Z Polski do Szwajcarii dojechać można dłuższą, ale wygodniejszą trasą przez Niemcy, lub krótszą - przez Czechy i Austrię (uwaga na konieczność wykupienia dodatkowych naklejek na autostrady). Polscy kierowcy wjeżdżający do Szwajcarii nie muszą posiadać międzynarodowego prawa jazdy, o ile na blankiecie umieszczona jest nazwa dokumentu w języku francuskim. Przy pobycie dłuższym niż 1 rok należy uzyskać szwajcarskie prawo jazdy. Minimalny wiek kierowcy: 18 lat.
Po Szwajcarii jest bardzo łatwo podróżować samochodem. Znaki drogowe wyglądają podobnie, jak w innych krajach. Przełęcze alpejskie są z reguły łatwe do przejechania, ale należy zwrócić szczególną uwagę na wąskich, krętych drogach. Przełęcze można ominąć korzystając z tuneli lub przewożąc samochód na platformach kolejowych. Zimą wymagane jest posiadanie opon zimowych.
Ograniczenia prędkości, o ile znaki nie stanowią inaczej:
- autostrady - 120 km/h,
- drogi szybkiego ruchu - 100 km/h,
- drogi krajowe - 80 km/h,
- teren zabudowany - 50 km/h.
Autostrady oznakowane są zielonymi szyldami. O ile znaki drogowe nie stanowią inaczej, pojazdy nadjeżdżające z prawej strony mają pierwszeństwo przejazdu. Wyprzedzanie z prawej strony jest surowo zabronione, nawet na autostradach. Zapięcie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe dla wszystkich pasażerów. Dzieci poniżej 7 roku życia muszą jechać w specjalnym foteliku. Dzieci w wieku 7-12 lat muszą być przypięte specjalnymi pasami.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promili.
Rozmawianie z telefonów komórkowych podczas jazdy jest surowo zabronione.
Korzystanie z zestawów głośnomówiących jest dozwolone, o ile nie wpływa to na uwagę kierowcy.
Korzystanie z antyradarów jest surowo zabronione. W przypadku kontroli należy liczyć się z konfiskatą sprzętu i karą do 1000 CHF.
Zakaz jazdy obowiązuje nocą w godzinach 22.00-5.00, przez całą niedzielę i w oficjalne święta. Restrykcjom podlegają generalnie pojazdy o masie przekraczającej 3,5 t. z wyłączeniem pojazdów służących do przewozu ludzi. Nocowanie w karawanach zaparkowanych w miejscach publicznych, np. na parkingach podlega regulacjom kantonalnym. Szczegółowych informacji udziela lokalna policja.
Przełęcze, tunele.
Przez cały rok czynne są tunele drogowe Św. Gotharda, San Bernardino i Wlk. Św. Bernard. Przejazd samochodów osobowych przez tunele jest bezpłatny (w ramach "vignette") z wyjątkiem tunelu Wlk. Św. Bernarda (ok. 30 CHF, w dwie strony ok. 40 CHF) oraz tunelu Munt la Schera.
- St. Gotthard: połączenie Uri / Tessin, długość: 16,9 km
- San Bernardino: połączenie Gryzonia / Tessin, długość: 6,6 km
- Wlk. Św. Bernard: połączenie Wallis / Aostatal (Włochy), długość: 5,8 km
- Munt la Schera: połączenie Gryzonia / Livigno (Włochy), długość: 3,5 km. Informacje tel. +41 (0)81 856 14 48
Niektórymi tunelami (Lötschberg, Furka, Albula, Oberalp i Vereina) można przetransportować samochód na specjalnych platformach kolejowych. Opłata za przewóz samochodu tunelem Lötschberg wynosi 25 CHF, Furka 25 CHF, Oberalp 65 CHF, Albula do 145 CHF (zimą w weekendy), Vereina 27 CHF (latem) i 40 CHF (zimą). W zależności od pogody godziny otwarcia tuneli mogą się zmieniać. Przykładowo tunel Lötschberg otwarty jest w godz. 5.00 - 24.00, przejazd odbywa się co 30 min., tunel Furka jest otwarty w godz. 6.00 - 21.00, przewóz odbywa się co godzinę. W weekendy i w sezonie zimowym pociągi kursują częściej.
Szwajcarskie tunele.
- Tunel Albula: Thusis - Samedan www.rhb.ch
- Tunel Vereina-Tunnel: Klosters - Sagliains (Zernez) www.rhb.ch
- Tunel Lötschberg: Kandersteg - Goppenstein
- Tunel Lötschberg: Kandersteg - Iselle www.bls.ch
- Tunel Furka: Oberwald - Realp www.fo-bahn.ch
- Tunel Oberalp: Andermatt - Sedrun www.mgbahn.ch
Przełęcze alpejskie otwarte są w zależności od warunków pogodowych generalnie od czerwca do października. Przez cały rok otwarte są przełęcze Bernina, Brünig, Flüela, Forclaz, Jaun, Julier, Maloja, Monte Ceneri, Col des Mosses, Ofen, Col du Pillon i Simplon. Na drogach dojazdowych umieszczone są znaki opisujące warunki drogowe, dopuszczalną szerokość pojazdu i wymagane wyposażenie (opony zimowe lub łańcuchy na koła).
Niektóre miejscowości górskie, np. Zermatt, Saas Fee, Wengen są zamknięte dla ruchu samochodowego. Pojazdy należy pozostawić na wyznaczonych parkingach.
Informacje o sytuacji na drogach i w tunelach, ceny paliwa itp.: Szwajcarski Klub Turystyki Motorowej www.touring.ch
Wynajem samochodów:
Europcar - tel. 0848 80 80 99, www.europcar.ch
Avis - tel. +41 1 809 18 18, www.avis.ch
Miejscowości wolne od ruchu samochodowego: www.gast.org
Opłaty za autostrady
Za przejazd autostradami i drogami ruchu szybkiego obowiązuje opłata w postaci winietek.
Dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony (w tym i motocykli) obowiązuje wyłącznie winietka roczna (winietka ważna jest od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego tj.14 miesięcy).
Cena winietki - 40 CHF .
Kierowcy pojazdów o ciężarze powyżej 3,5 t, niezależnie od dróg, po których będą się poruszać, obowiązani są wykupić odpowiednie winietki, których cena zależy od kategorii pojazdu, jego ciężaru i okresu pobytu na terytorium Szwajcarii (winietki nabywa się na punktach granicznych przed wjazdem na terytorium Szwajcarii).
Brak winietki karany jest mandatem w wysokości 100 CHF plus koszt wykupienia winietki.
Uwaga: dla podróżujących z przyczepą obowiązuje taka sama opłata jak za pojazd.
Dodatkowo pobierane są opłaty za przejazd tunelami:
- Munt la Schera łączącym Zernez (region Grisons) z Livigno (Włochy). Dostępny dla ruchu w godz. 8-20, tylko dla pojazdów o maks. wysokości - 3,60 m i szerokości - 2,50 m.
- Grand St.Bernard dostępnym tylko dla pojazdów o wymiarach maks.: wysokość - 4 m, szerokość - 2,55 m, długość - 18,0 m, ciężar - 40 ton.
Przez niektóre tunele kursują pociągi specjalne przewożące samochody i pasażerów:
- Lötschberg na trasie Kandersteg - Goppenstein
- Lötschberg na trasie Kandersteg - Iselle (I)
- Furka na trasie Realp - Oberwald
- Oberalp na trasie Andermatt - Sedrun
- Albula na trasie Thusis - Samedan
- Vereina na trasie Selfranga - Sagliains