Skip to main content

Gerlitzen. Karyncka perełka

Autor: |
Gerlitzen nocą (foto: ŠFRANZ GERDL Kaernten Werbung)
Gerlitzen nocą (foto: ŠFRANZ GERDL Kaernten Werbung)

Jeśli lubicie perfekcyjnie przygotowane stoki, fantastyczne widoki ze szczytów, cenicie sobie szybki dojazd do wyciągów i macie apetyt na … nowy samochód, powinniście odwiedzić Gerlitzen Alpe. W dzień narty, a wieczorem relaks w termach!

Na zimowej mapie Karyntii to jedna ze stacji narciarskich, którą warto odwiedzić.  Choćby dla  bajecznych pejzaży. Gerlitzen to samotna góra, wolna od lasu, dlatego widoki z niej należą do najpiękniejszych w całej Karyntii. Na pierwszym planie połyskuje w słońcu jezioro Osjak, dalej w kotlinie leży Villach, a wokół ciągną się Taury i Karawanki po słoweńskiej stronie…  

Samochód najlepiej zostawić przy dolnej stacji kolejki w Annenheim na bezpłatnym parkingu lub dojechać tu skibusem. Gondolą dostaniemy się do Kanzelhöhe (1500 m n.p.m.), centralnego punktu stacji, a stąd dalej wyciągami  - na sam szczyt (1911 m). Ośrodek szczyci się tym, że dzięki chłodniom kominowym ma  jeden z najlepszych systemów dośnieżania w Austrii. Śnieg może produkować już przy temperaturach dodatnich! Na gości czekają nowoczesne wyciągi krzesełkowe:  Carving Jet,  pierwsza 8-osobowa „kanapa” w Karyntii i Family Jet  z podgrzewanymi siedzeniami.

Ze szczytu w dół prowadzi większość z blisko 30 nartostrad - ponad 40 km wyratrakowanych i 15 km w głębokim śniegu.  Dla snowboardzistów wytyczono szeroki na 200 metrów przejazd, dla  freeriderów aż dwa szlaki, a dla reszty kilka fajnych tras. Kanonenrohrabfahrt (2 km),  czyli lufa armatnia, ma status średnio trudnej. Gegendtal (1,7 km) jest dla wymagających jeźdźców, zaś Worthersee-Abfahrt (1,5 km) dla tych, którzy chcieliby nacieszyć oczy alpejską panoramą. Najlepszym sposobem na poznanie całej góry będzie przejazd  trasą Stella Ronda - kombinacja tras zjazdowych i wyciągów.

Można zarejestrować swój indywidualny czas  i wziąć udział w konkurencji Snowchallenge. Jak mówi Werner Hardt-Stremayer, miejscowy skiguide,  aby wygrać zawody trzeba zmierzyć się z mistrzem, którego czas przejazdu do końca sezonu jest trzymany w sejfie. Na narciarzy, którzy osiągną zbliżony wynik, czekają cenne nagrody, w tym samochód citroen C3! Niestety, brzydka pogoda, choć Karytnia szczyci się wiecznym słońcem, zniechęca nas do startu. Większość stoków jest jednak dość łagodna.

<content>19112</content>

Na szczycie w fotopoint robimy sobie pamiątkowe zdjęcia  i jeszcze tego samego dnia pobieramy je ze strony www.gerlitzen.com. W zakładce zaś „analiza narciarska”  sprawdzamy, podając numer swoich karnetów, jak spisaliśmy się na nartach.

Gerlitzen stał się rodzinnym ośrodkiem, w czym pomógł mu certyfikat „Welcome Beginners. Działają tu szkółki narciarskie, snow park dla dzieci i początkujących narciarzy, gdzie można wyszaleć się na rynnach, funtubach, falach i hopkach. W licznych szałasach przy grzanym winie i pysznych  „karynckich kluskach” (pierogi z serem lub mięsem), szybko zapomni się o bolesnych upadkach. Na zakończenie zaś wizyta w Karynckich Termach, w niewielkim Warmbad pod Villach. Gwarantowane duże przeżycia!

<content>41294</content>

Warto wiedzieć:

  • Ceny skipassów w wysokim sezonie 6 dni – dorośli 211 euro, dzieci 106 euro.
  • W każdy piątek w sezonie zimowym: zawody narciarskie i snowboardowe na stoku Moserhang przy stacji pośredniej Mittelstation/ Kanzelhöhe – dla zwycięzców nagrody!  
  • Zamknięcie sezonu „Winter –Ade” na Gerlitzen 2 kwietnia 2017.
  • Wstęp do Wodnego Parku Przeżyć – Erlebnis Therme  w Warmbad,  z ważnym skipassem,  od godz. 17 - ok. 16 euro.
  • Łatwy dojazd  do stacji - w bliskim sąsiedztwie  autostrady A2, A10 i A11.  
  • Informacje po polsku na stronie: www.gerlitzen.com
Ciąg dalszy pod galerią
Gerlitzen nocą (foto: ŠFRANZ GERDL Kaernten Werbung) Gerlitzen nocą (foto: ŠFRANZ GERDL Kaernten Werbung)
Narty w Gerlitzen (foto: ŠFRANZ GERDL Kaernten Werbung) Narty w Gerlitzen (foto: ŠFRANZ GERDL Kaernten Werbung)
Na nartach w Gerlitzen (foto: ŠFRANZ GERDL Kaernten Werbung) Na nartach w Gerlitzen (foto: ŠFRANZ GERDL Kaernten Werbung)
Zimowe Gerlitzen (foto: ŠFRANZ GERDL Kaernten Werbung) Zimowe Gerlitzen (foto: ŠFRANZ GERDL Kaernten Werbung)

Narty na stokach Gerlitzen