Skip to main content
umpa

Zauchensee - Amade w kilku słowach.

Autor: |
Ski Pardise Centre
Ski Pardise Centre

Krótka relacja z pobytu na początku marca 2004

Przejazd 760 km z Katowic do miejscowości Altenmarkt zajmuje nam ok. 10 godzin z długą przerwą na obiad w zajeĽdzie Rosenberger przy autostradzie Wiedeń - Salzburg. Obie granice tj. Cieszyn i Znojmo przekraczamy praktycznie bez zatrzymywania samochodu. Z Salzburga już tylko około 70 km na południe i docieramy do małej miejscowości Altenmarkt gdzie znajduje się pensjonat, do którego zmierzamy. Cena za apartament 4 osobowy 75 Euro za dobę.

Altenmarkt jest urokliwym, małym miasteczkiem obfitującym w sklepy sportowe, kawiarenki oraz oczywiście pensjonaty i hotele. Jednak oprócz kilku króciutkich wyciągów na obrzeżu miasta nie ma tu możliwości narciarskiego szaleństwa.
Naszym celem jest Ski Pardise Centre w Zauchensee oddalone o 15 minut jazdy krętą droga od Altenmarktu.

Wchodzimy do środka obiektu Ski Pardise Centre, mijamy sklep sportowy, wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz restaurację i udajemy się do kasy celem zakupienia skipassów.
Cena 6 dniowego skipassa dla dorosłej osoby - 164 Euro,
Dzieci do lat 6 jeżdżą bezpłatnie.
Powyżej 6 lat - 80 Euro

Ośrodek narciarski w Zauchensee oferuje nam niezwykły wybór tras o różnym stopniu trudności.

Zaczynając od najmłodszych znajdziemy tutaj park zabaw oraz wyciągi talerzykowe na małych polankach. Miejsca te są bardzo dobrze przygotowane dla potrzeb małych narciarzy, a ratrak kursuje tutaj kilka razy w ciągu dnia wyrównując teren zarówno na polance jak i na trasie wyciągu. Przez bramkę do wyciągu wchodzimy albo z zakupionym bezstykowym skipassem, lub jeżeli go nie mamy możemy kupić karnet na ten wyciąg (10 zjazdów-14 Euro). Musimy jednak zwrócić tu szczególną uwagę na bezpieczeństwo naszych pociech ponieważ polanki te upatrzyli sobie również początkujący deskarze, którzy sa bardzo dużym zagrożeniem dla małych dzieci!

Dla starszych narciarzy. Do wyboru wyciąg gondolowy na szczyt Gamskogel. W dół możemy zjechać trasą niebieską 9 lub czerwoną 9 na lewo od wyciągu. Obie są szerokie, wspaniale przygotowane i długie. Na czerwonej znajdziecie więcej stromych odcinków. Z prawej strony wyciągu mamy trasę czerwoną 5, która jest częścią trasy zjazdowej Pucharu Świata. Trasa bardzo szybka, stroma i miejscami dość wąska. Środkowy odcinek obfituje w muldy i oblodzone ścianki. Niezła zabawa.
Kto nie przepada za gondolami, na ten sam szczyt może wyjechać wyciągiem krzesełkowym (6-osobowa kanapa Doppelmayer) i potem przesiąść się na podwójny wyciąg krzesełkowy.

Po przeciwległej stronie Gamskogel widnieje szczyt Rauchkopfhutte. Ze Ski Centrum możemy się tam dostać 6 osobową kanapą Doppelmayer. W dół dotrzemy jedną z dwóch tras: niebieską nartostradą dla początkujących bardzo dobrze przygotowana, ale nic ciekawego nieoferującą i w dodatku bardzo zatłoczoną lub czarną, stromą, szybką i z reguły bardzo dobrze przygotowaną.

Można też zrobić sobie dłuższą wycieczkę wybierając wyjazd 8-osobową gondolą na szczyt Rosskopf i z niego zjeżdżać do miejscowości Flauchawinkl niebieską i czerwoną 14 i 15. Bardzo dobrze przygotowane trasy, przepiękne widoki i punkty gastronomiczne po drodze. Może to być wyprawa na kilka godzin, więc należy pamiętać, aby zdążyć z powrotem do Zauchensee. Wyciągi czynne są do godziny 16. Powrót do Zauchensee gondolą oraz potrójnym krzesełkiem na szczyt Rosskopf, a zjazd wedle uznania czerwoną i niebieską 3, a dla mniej zmęczonych jest jeszcze krótki odcinek czarnej 4.

Rejon Amade oferuje bogaty wybór, fantastycznie przygotowanych tras i tydzień na objeżdżenie wszystkich zakątków z pewnością nie wystarczy. Oprócz opisanych Zauchensee i Flachauwinkle znajdziecie tu jeszcze ośrodki we Flachau, Wagrain, Kleinarl, Flizmos. Zaplecze gastronomiczne: wszędzie tłoczno, ale na posiłek podany przez kelnera bądĽ czekając w kolejce do kasy nie zmarnujecie dużo czasu. Ceny na dole niższe niż w schroniskach przy trasach narciarskich.

Przykładowe ceny:
Rosół z makaronem-2,5 Euro
Herbata - 1.90 Euro
Kawa - 2.60
Piwo - 2.20
Jabłecznik - 2.50
Spaghetti porcja dla dziecka -4.80

Ski Pardise Centre Ski Pardise Centre
Ski Pardise Centre Ski Pardise Centre
Ski Pardise Centre Ski Pardise Centre
Kinder park Kinder park
Kinder park Kinder park
Kinder park Kinder park