Skip to main content

Tignes – znika na zawsze pod wodą…

Autor: |
Zapora w Tignes (fot. wikimedia/Philipendula )
Zapora w Tignes (fot. wikimedia/Philipendula )

Tak było siedemdziesiąt lat temu, gdy rozpoczęto napełnianie sztucznego zbiornika powstałego po wybudowaniu zapory Chevril.

Jeden z największych ośrodków narciarskich na świecie powstał kilka lat po tym, gdy historyczna wioska Tignes została zalana wodą. Początki ośrodka narciarskiego sięgają 1956 roku, historia, którą chcę wam przypomnieć, rozpoczęła się kilka lat wcześniej. Odbudowywana po II Wojnie Światowej Francja cierpiała na brak energii elektrycznej. Jednym z pomysłów na zwiększenie produkcji „prądu” była budowa hydroelektrowni korzystających z wody zmagazynowanej w sztucznych zbiornikach. Inżynierowie z EDF (Eaux de France) jako jedną z lokalizacji wytyczyli wąwozy Boisses, tak zaczął się koniec wioski Tignes i początek ośrodka narciarskiego.

Wioska Tignes zamieszkiwało niespełna 400 osób, wielu z mieszkańców nie chciała opuścić rodzinnej ziemi. Protestowali, sabotowali w końcu najtwardsi zostali ewakuowani przez oddziały CRS. Część z nich nigdy nie zgodziła się na sprzedaż domów i półlegalnie przenieśli się ponad linię wody. Zbudowali nową wioskę, przenieśli cmentarz, zbudowali nowe domy i replikę małego kościółka. Trzy lata po całkowitym napełnieniu zbiornika 235 milionami metrów sześciennych wody rozpoczęła się druga w tak krótkim czasie rewolucja w Tignes: budowa ośrodka narciarskiego. CDN

Zapora w Tignes (fot. wikimedia/Philipendula ) Zapora w Tignes (fot. wikimedia/Philipendula )