Skip to main content
umpa

Sezon letni na Passo Stelvio rozpoczęty - niestety tylko dla gości hoteli w Trincerone

Autor: |

W ubiegłą sobotę (12 czerwca) rozpoczął się sezon letni na przełęczy Stelvio, niestety tylko dla tych, którzy zatrzymują się w najwyżej położonych hotelach Thoeni, Livrio i  Baita Ortler.

Otwarcie tras narciarskich i wyciągów na terenie narciarskim pomiędzy Valtellina i Południowym Tyrolem było zaplanowane na 29 maja, ale zostało przełożone z powodów niezależnych od firmy Sifas, która zarządza terenem narciarskim. Data otwarcia została więc przesunięta na 12 czerwca, ale do otwarcia pierwszej z dwóch kolejek linowych prowadzących z przełęczy do Livrio brakuje jeszcze kilku urzędowych formalności

Passo Stelvio

  • jedyny w Europie ośrodek narciarski czynny tylko latem.
  • trasy narciarskie od 2760 do 3450
  • dojazd samochodem jest możliwy tylko późną wiosną i  latem, od późnej jesieni do końca maja droga dojazdowa jest zamknięta a ośrodek praktycznie odcięty dla turystów

Otwarcie kolejki linowej Passo dello Stelvio - Trincerone, która prowadzi z przełęczy (dojazd  Strada Statale 38 od strony Południowego Tyrolu) na wysokość 3000 metrów, zostało odłożone do czasu uzyskania zgody Ministerstwa.

Pozostałe wyciągi będą nadal otwarte dla gości hotelowych. W ostatnich tygodniach ośrodek przeszedł remont, w ramach którego przeprowadzono gruntowne prace modernizacyjne, a następnie został poddany testom przez urzędników z Ustif.

Opóźnienie otwarcia jest spowodowane procesem biurokratycznym, w którym, słusznie, właściwe organy wprowadziły więcej rygoru. Nie jest to więc zależne od problemów technicznych systemu, który został niedawno zmodernizowany - skomentował Umberto Capitani, zarządca terenu narciarskiego Stelvio - Przykro mi, że nie możemy jeszcze otworzyć kolejki linowej, jestem pewien, że fani, pragnący dostać się na lodowiec, zrozumieją dyskomfort związany z tym nowym przełożeniem. Nie mogę podać konkretnej daty otwarcia, ale wszystko powinno być załatwione w ciągu kilku dni".

 

Od soboty dla gości hoteli Thöni, Baita Ortles i Livrio otwarty jest wyciąg narciarski Trincerone - Livrio oraz wyciągi Geister 1, Geister 2 i Cristallo.

Gruntowa droga do Trincerone, jedyny dojazd do trzech hoteli) nie jest oficjalnie otwarta i można z niej korzystać tylko na podstawie zezwolenia na przejazd wydanego przez Autonomiczną Prowincję Bolzano.

"Niestety, to przesunięcie terminu oznacza anulowanie wszystkich rezerwacji na dostęp do lodowca", poinformował Sifas.


  • Redaktor naczelny Piotr Burda