Skip to main content

Narty w maju…tylko na Kasprowym Wierchu

Autor: |
(źródło: PKL)
(źródło: PKL)

Czynna kolej linowa na Kasprowy Wierch i na Hali Gąsienicowej - górska podróż z widokiem na Tatry

  • Dla turystów wybierających się do Zakopanego majówka będzie doskonałą okazją, by wyjechać wagonikiem na szczyt Kasprowego Wierchu i podziwiać tatrzańskie krajobrazy jeszcze w zimowej scenerii. 
  • Dla narciarzy wybierających się do Zakopanego majówka będzie doskonałą okazją na ostatnie w sezonie zjazdy w polskich górach. 

Na szczycie Kasprowego Wierchu dostępne jest najwyżej położone w kraju centrum testowe nart. Miłośnicy narciarstwa mają możliwość wypróbowania nowoczesnych i różnorodnych modeli nart na jedynym w Polsce wysokogórskim terenie zjazdowym o charakterze alpejskim. Na miejscu znajduje się także najwyżej położony sklep z pamiątkami sygnowanymi znakiem Kasprowy Wierch, Restauracja Poziom 1959 oraz najwyżej w Polsce położone obserwatorium meteorologiczne IMGW.  

Podczas weekendu majowego do dyspozycji osób odwiedzających ośrodek PKL Kasprowy Wierch, będą mobilni informatorzy, którzy chętnie udzielą informacji oraz w razie konieczności posłużą pomocą. Informatorzy będą do dyspozycji turystów na Kasprowym Wierchu przy górnej stacji kolei linowej PKL.

Wszyscy amatorzy sportów zimowych szukający jeszcze możliwości, by wolny czas spędzić na nartach w pięknych górskich okolicznościach, będą mieć ku temu świetną okazję. W ośrodku PKL na Kasprowym Wierchu czynna jest kolej krzesełkowa wraz z trasą narciarską w Dolinie Gąsienicowej, gdzie ciągle jeszcze utrzymują się bardzo dobre warunki. Dlatego jeśli chcielibyście spędzić czas na nartach, weekend majowy będzie wyjątkową okazją na zakończenie sezonu zimowego właśnie na Kasprowym Wierchu. 

  • Trasa narciarska i kolej w Dolinie Goryczkowej czasowo wyłączone z funkcjonowania

Z uwagi na fakt, iż sezon powoli dobiega końca, a ze snu zimowego budzą się niedźwiedzie i górska przyroda PKL wspólnie z TPN podjęły decyzję o czasowym zamknięciu kolei krzesełkowej i trasy narciarskiej w Dolinie Goryczkowej. 

Czasowe wyłączenie z funkcjonowania kolei krzesełkowej i trasy narciarskiej w Dolinie Goryczkowej jest niezbędne ze względu na wybudzenie się niedźwiedzicy gawrującej w rejonie Jaskini Goryczkowej oraz obecność w rejonie dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej jej i młodych niedźwiedzi narodzonych tej zimy. Ruch narciarski i obecność narciarzy korzystających z kolei krzesełkowej, a w szczególności przebywających w otoczeniu dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej, ma wpływ na aktywność i zachowanie niedźwiedziej rodziny oraz możliwość podejmowania skutecznych działań przez służby terenowe i Straż Parku. Jeśli niedźwiedzie zmienią rejon przebywania to PKL po uzgodnieniu z TPN będą starać się wznowić działalność narciarską w Dolinie Goryczkowej w okresie tzw. długiego weekendu majowego. Na nartostradzie ze względu na zbyt małą ilość pokrywy śnieżnej panują ograniczenia w przejeździe na nartach w ostatnim odcinku dojazdowym do Kuźnic, która jest nieczynna w okresie czasowego wyłączenia z funkcjonowania trasy narciarskiej w Dolinie Goryczkowej. 

- Dla PKL bardzo duże znaczenie ma ochrona przyrody oraz dbałość o środowisko zwłaszcza, że niektóre z naszych obiektów, jak chociażby ośrodek na Kasprowym Wierchu, zlokalizowane są na terenach objętych ścisłą ochroną. Dlatego wszystkie nasze działania prowadzimy w poszanowaniu natury i zgodnie z ustaleniami ze służbą ochrony przyrody  - mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Sezon narciarski na Kasprowym Wierchu planowany jest do 7 maja. Termin funkcjonowania trasy w Dolinie Gąsienicowej oraz ewentualnego wznowienia dostępności trasy w Dolinie Goryczkowej uzależniony jest od warunków pogodowych, temperatur w Tatrach oraz uzgodnień z TPN w związku z budzącą się na wiosnę przyrodą.

W ośrodku PKL Kasprowy Wierch prace serwisowe rozpoczynają się po długim weekendzie majowym i potrwają od 9 do 24 maja. 

(źródło: PKL) (źródło: PKL)