Skip to main content

Kasprowy Wierch

Wyciągi: 4
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
- 2 - 2 -
Trasy: 4 (15,3 km)
1
2

Trasy od
1015
m n.p.m.

Trasy do
1987
m n.p.m.

0 km
Trasy biegowe

0 km
Szlaki piesze

Mapa tras
Kasprowy Wierch - mapa tras narciarskich
Warunki narciarskie

Czynne wyciągi

2/ 4

Warunki

BRAK DANYCH

Śnieg od

cm

Śnieg do

cm

Czynne

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Kasprowy Wierch
ul. Kuźnice 14
34-500 Zakopane
Polska
  Noclegi
  Booking.com

  Kasprowy Wierch jest jednym z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich w Polsce. Jest położony na szczycie i północnych zboczach Kasprowego Wierchu w polskich Tatrach Zachodnich. I właśnie ze wglądu na to położenie, dobre warunki narciarskie utrzymują się tutaj nawet do maja.

   

  Wyciągi narciarskie: Na szczyt można wjechać przede wszystkim koleją linową z Kuźnic. Po dojechaniu do stacji pośredniej w Myślenickich Turniach (1352 m n.p.m.) należy przesiąść się do drugiego wagonika, który wwiezie nas do stacji górnej, znajdującej się na wysokości 1959 m n.p.m. Kolej kursuje co 10 min, czas wjazdu to 12 minut, a jej przepustowość to 360 osób/h (w zimie). Kolej istnieje od 1936 roku, a w 2007 roku została gruntownie zmodernizowana. Inną możliwością jest podejście do dolnej stacji wyciągu w Dolinie Goryczkowej. Mamy tutaj do dyspozycji 2-osobowy wyciag krzesełkowy, o długości 1624 m. Czas przejazdu to około 15 minut, a przepustowość wynosi 720 osób/h. Ponadto jest jeszcze do dyspozycji 4-osobowy wyciąg krzesełkowy z Doliny Gąsienicowej. Dolna stacja znajduje się na Roztoce Stawiańskiej i działa on tylko w sezonie zimowym. Czas jazdy to około 8 minut, a przepustowość wynosi 2400 osób/h. Warto zaznaczyć, iż do Kuźnic nie dojedziemy samochodem, dlatego też zmotoryzowani muszą skorzystać z parkingu przy ul. Bronisława Czecha. Stąd można podjechać taksówką czy też specjalnym busem, bądź pokonać ok. 2,5 km odcinek na piechotę. 

   

  Trasy narciarskie: Z Kasprowego Wierchu jest możliwość zjazdu dwoma trasami: Gąsienicową i Goryczkową. Obydwie trasy mają swoje przedłużenia – Nartostrady, które umożliwiają zjazd do Kuźnic. Trasa Goryczkowa jest trasą czarną, tylko dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Trzeba posiadać umiejętności zjazdów na stromych, oblodzonych zboczach. Szacuje się, że przejazd główną trasą trwa do 20 minut, a jej długość to 2600 m. W miejscu połączenia Doliny Goryczkowej nad Zakosy z Doliną Goryczkową Świńską, kończy się główny wariant trasy zjazdowej i zaczyna się Nartostrada Goryczkowa, która biegnie aż do Kuźnic. Nartostrada jest długa, ale łagodna. Pewną trudność może sprawić krótka serpentyna, znajdują się mniej więcej przed połową trasy. Całość trasy, wraz z Nartostradą liczy około 8 km, a różnica poziomów wynosi 950 m. Trasa Gąsienicowa również jest trasą czarną, natomiast w dolnej części – trasą czerwoną. Jest to szeroki stok, który prowadzi do Hali Gąsienicowej, przez Przełęcz między Kopami aż do Kuźnic. Długość trasy wynosi około 8,5 km, a różnica wysokości to 936m. Jako, że ten ośrodek narciarski leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, trasy nie są oświetlone i sztucznie naśnieżane. Tylko pewne fragmenty są ratrakowane.  Na miejscu można skorzystać z usług instruktorów narciarskich. Na pewno będzie to przydatne dla tych, którzy pierwszy raz zetkną się z tymi trasami, ponieważ nie należą one do łatwych. Szczególnie stromy początek zjazdu może przestraszyć amatorów białego szaleństwa. Na szczycie góry znajduje się restauracja, punkt TOPR oraz Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch. W Dolinie Gąsienicowej możemy odpocząć w schronisku „Murowaniec”, natomiast w Kuźnicach można skorzystać z kilku punktów gastronomicznych czy stoisk z pamiątkami. Autor Agnieszka Nowak