Skip to main content
umpa

Tatry: zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Autor: |
28 04 2022 Uwaga, częściowe zamknięcie Tatr dla ruchu skiturowego (źródło: TPN)
28 04 2022 Uwaga, częściowe zamknięcie Tatr dla ruchu skiturowego (źródło: TPN)

Ważna informacja dla skitourowców. Od dnia 28 kwietnia 2022r. zamyka się dla uprawiania wszelkich form narciarstwa wszystkie szlaki turystyczne i narciarskie na zachód od Kasprowego Wierchu oraz trasę narciarską i nartostradę w Dolinie Goryczkowej. Powodem zamknięcia są względy przyrodnicze - niedźwiedzie opuszczają gawry, wybudzają się świstaki, ptaki przystępują do lęgów, a samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode.

Sytuacja śniegowa w wyższych partiach Tatr nadal cieszy narciarzy skiturowych, ale przyroda wyraźnie dopomina się o spokój, to czas szczególnie wrażliwy, co pokazały również ostatnie dni. Niedźwiedzie są już aktywne. Świstaki zaczęły wykopywać się z nor. W strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu, lęgi rozpoczynają siwerniaki, czeczotki, podróżniczki, cietrzewie – gatunki wymagające szczególnej ochrony. Samice wielu gatunków zwierząt wydają na świat młode. W okresie poprzedzającym poród starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im spokoju.

Wyłączony z ruchu obszar zaznaczony jest na mapce. Dziękujemy za wsparcie naszych działań.

TPN

Dla narciarzy zjazdowych mamy dobrą wiadomość, Na Kasprowym sezon nadal trwa:

Ciąg dalszy pod galerią
28 04 2022 Uwaga, częściowe zamknięcie Tatr dla ruchu skiturowego (źródło: TPN) 28 04 2022 Uwaga, częściowe zamknięcie Tatr dla ruchu skiturowego (źródło: TPN)

28 04 2022 Uwaga, częściowe zamknięcie Tatr dla ruchu skiturowego (źródło: TPN)