Skip to main content

Narty w Arabii Saudyjskiej już w 2027 roku? Słowacki TMR wkracza do negocjacji.

Autor: |
Trojena - narty w Arabii Saudyjskiej (wizualizacja: neom.com)
Trojena - narty w Arabii Saudyjskiej (wizualizacja: neom.com)

Spółka TMR jako jedna z czołowych firm prowadzących ośrodki górskie i świadczących usługi turystyczne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, kieruje się na południowy wschód. Spółka negocjuje możliwość współpracy w zakresie rozwoju turystyki w Królestwie Arabii Saudyjskiej.  

Przedstawiciele TMR spotkali się w Rijadzie z księżniczką Fahdą al Saud, członkinią rodziny królewskiej, która odpowiada za budowę i rozwój turystyki w górskim regionie Sudah. Spotkanie odbyło się na jej zaproszenie, ponieważ chciała osobiście wysłuchać pomysłów i oferty przedstawicieli firmy. „Kontaktujemy się ze sobą od około pół roku, a to spotkanie poprzedzone było już kilkoma wstępnymi negocjacjami. Okazją dla nas jest wizja rozwoju turystyki, szczególnie na terenach górskich do 2030 roku, kiedy to Arabia Saudyjska chce stać się równie atrakcyjną destynacją, na wzór Dubaju i okolicznych państw. TMR aspiruje do roli doradcy i zarządcy przy budowie ośrodka górskiego. W porównaniu z niektórymi innymi zainteresowanymi stronami mamy tę przewagę, że mamy realne doświadczenie w budowaniu i prowadzeniu ośrodków.  Jeśli nasza oferta się spodoba, jesteśmy też gotowi na wejście inwestora saudyjskiego lub utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, które również było przedmiotem wspólnych negocjacji. Chcemy też pomóc im zbudować i wyszkolić reprezentację narciarską,“ poinformował prezes zarządu TMR - Igor Rattaj. Spotkanie odbyło się z udziałem nowego ambasadora Słowacji w Królestwie Arabii Saudyjskiej - Rudolfa Michalki. 

Saudyjczycy poważnie myślą o nartach!  

Obecne negocjacje są efektem dążenia Arabii Saudyjskiej do jeszcze większego otwarcia się na świat i zainwestowania w związku z tym 30 miliardów dolarów. „Podczas gdy w Słowacji martwimy się, czy ośrodki narciarskie przetrwają, w gorącej Arabii Saudyjskiej mają odwagę budować nowe, nowoczesne ośrodki w górach na wysokości niemal identycznej ze słowackimi,“ dodał Rattaj. Przykładem jest ośrodek Trojena https://www.neom.com/en-us/regions/trojena, który powinien powstać do zimy 2027 roku, a już w 2029 planowane są w nim Zimowe Igrzyska Azjatyckie.  Trojena ma być częścią autonomicznego miasta Neom zbudowanego w oparciu o najnowocześniejsze i najbardziej zrównoważone technologie www.neom.com„Ponieważ w tym kraju nie brakuje kapitału, TMR nie chce przegapić okazji, aby uczestniczyć w tym wręcz futurystycznym rozwoju. Chcielibyśmy wykorzystać nasze doświadczenie z 4 krajów i być na starcie oraz przy budowie branży turystycznej w świecie Arabii Saudyjskiej. Jeśli to się uda, być może w ofercie Gopass pojawi się kolejny atrakcyjny kierunek,“ podsumował z uśmiechem Rattaj. 

Trojena - narty w Arabii Saudyjskiej (wizualizacja: neom.com) Trojena - narty w Arabii Saudyjskiej (wizualizacja: neom.com)