Skip to main content

Śnieg z recyklingu - nowy pomysł na obniżenie kosztów naśnieżania

Autor: |
Śnieg z recyklingu - nowy pomysł na obniżenie kosztów naśnieżania (fot. renewsnow.ski)
Śnieg z recyklingu - nowy pomysł na obniżenie kosztów naśnieżania (fot. renewsnow.ski)

Tuż przed nowym rokiem pracownicy firmy ReNewSnow (USA) zamontowali armatkę, podłączyli ją do instalacji elektrycznej i podpięli pompę zasilającą. Nic nadzwyczajnego, tak działają wszystkie systemy naśnieżania, dalsza część historii jest jednak daleka od rutyny.

"Następnie czekaliśmy na pierwsze ocieplenie, nadeszło w weekend noworoczny. Temperatury osiągnęły 50 F (+10 C) w dniu 30 grudnia, a prawie 60 F (15,6 C) w dniu 31 grudnia. Temperatury utrzymywały się powyżej zera do czwartku 5 stycznia, dołączył do tego deszcz. Roztopy wynikające z tego przedłużającego się ocieplenia stworzyły wzrost przepływu w strumieniu.

W piątek, 6 stycznia, temperatura na górze spadła do 28 F (-2,2 C) na kilka godzin, co pozwoliło nam na uruchomienie naszego systemu po raz pierwszy. Niestety, po nieco ponad godzinie temperatura wzrosła, nasz śnieg stał się mokry i musieliśmy przerwać pracę."

Temperatura w końcu spadła ponownie po południu 7 stycznia i utrzymała się na minusie do końca 8 stycznia, co pozwoliło nam pracować z naszą armatką śnieżną na jej maksymalnej wydajności, tworząc wysokiej jakości śnieg. Działaliśmy przez 5 godzin 7 stycznia i kilka godzin 8 stycznia, udowadniając, że możliwe jest wytwarzanie śniegu z przetworzonych roztopów przez kilka dni po każdym ociepleniu.

Według naszej wiedzy, jest to pierwszy przypadek, kiedy ośrodek narciarski był w stanie wytworzyć świeży śnieg z recyklingu roztopów w dowolnym miejscu.

Podczas tego pierwszego testu nasz system byłby w stanie dostarczyć wodę do 3 armatek śnieżnych HKD Volt działających przy ich maksymalnym przepływie przez ponad 48 godzin. Nasz system można rozbudować, dodając punkty zbiorcze i zwiększając średnicę naszych rur, aby zapewnić wodę wszystkim armatkom śnieżnym na szlaku Saddleback's Green Weaver przez kilka dni po każdym ociepleniu."

Tak o swoim pomyśle na oszczędności mówią założyciele firmy.

Dzięki wyeliminowaniu konieczności pompowania wody z jeziora Saddleback, system ReNewSnow obniżyłby koszty naśnieżania o ponad 80% i radykalnie zmniejszyłby swój ślad ekologiczny. Ośrodki narciarskie, które kupują wodę do produkcji śniegu, zaoszczędziłyby jeszcze więcej, ponieważ recykling zmniejszyłby zużycie wody netto o ponad 50%."

Śnieg z recyklingu - nowy pomysł na obniżenie kosztów naśnieżania (fot. renewsnow.ski) Śnieg z recyklingu - nowy pomysł na obniżenie kosztów naśnieżania (fot. renewsnow.ski)