Skip to main content

Jazda na nartach z widokiem na Morze Czerwone?

Autor: |
Narty w Trojena Arabia Saudyjska / Źródło: YT
Narty w Trojena Arabia Saudyjska / Źródło: YT

Szaleństwo? Nie, to Trojena, nowy projekt promowany przez Mohammeda Ben Salmana, księcia Arabii Saudyjskiej.

To jedna z ambicji faraońskiego projektu, który może ujrzeć światło dzienne w Arabii Saudyjskiej: "przedefiniowanie turystyki górskiej na skalę globalną". Nowy cel podróży "oparty na zasadach ekoturystyki". Potwierdza to zaangażowanie kraju w "bycie częścią globalnych wysiłków na rzecz ochrony środowiska". Te kilka słów Mohammeda Ben Salmana, księcia Arabii Saudyjskiej, wiele mówi o marketingowym wymiarze projektu. Czy ma on coś wspólnego z ekologią i zrównoważonym rozwojem? Raczej nie. Ogrom prac przerazi niejednego, nawet umiarkowanego ekologa.

W trakcie realizacji jest już budowa ośrodka górskiego w odległości 50 km od Zatoki Akaba w górzystym, praktycznie nietkniętym ludzką ręką obszarze. Tam, wśród szczytów gór Madian sięgających prawie do 2600 m n.p.m. ma powstać między innymi ośrodek narciarski, ogromne sztuczne jezioro do sportów wodnych, najwyższej klasy hotele i cetra handlowe. Pierwsi gościa mają tam zawitać już w 2026 roku, a stoki narciarskie mają być gotowe przed 2029 rokiem, kiedy mają się Arabii Saudyjskiej odbyć Azjatyckie Igrzyska Zimowe.

Ciąg dalszy pod galerią
Narty w Trojena Arabia Saudyjska / Źródło: YT Narty w Trojena Arabia Saudyjska / Źródło: YT

Stoki narciarskie na wysokości ponad 2000 metrów

Zapominamy  o stokach zamkniętych w gigantycznych zamrażarkach, takich jak te w Dubaju. Tu, w górach Arabii Saudyjskiej powstaną stoki na świeżym powietrzu, SZTUCZNIE NAŚNIEŻANE ARMATKAMI I DZIĘKI ŚNIEGOWI Z FABRYK ŚNIEGU.

Przyglądamy się temu projektowi na oficjalnym kanale na YT, was zapraszamy na krótki film o udanej próbie produkcji śniegu w Arabii Saudyjskiej

Narty w Trojena Arabia Saudyjska / Źródło: YT


  • Redaktor naczelny Piotr Burda