Skip to main content

Igrzyska FIS już w 2028 roku - rusza proces zgłoszeń kandydatur na organizatora

Autor: |
FIS Games 2028
FIS Games 2028

Otrzymaliśmy od FIS materiał prasowy o rozpoczęciu realizacji pomysłu, o którym od dość dawna mówiło się w kuluarach. Pomysł nie jest nowy, "World Games - igrzyska sportów nieolimpijskich" odbywają się od ponad 40 lat, za kilka tygodni Kraków będzie gościł III edycję Igrzysk Europejskich - w ramach igrzysk odbędą się zawody w skokach narciarskich, pomysł FIS idealnie wpisuje się w tę tendencję, a nawet wychodzi przed szereg. Uszczknąć kawałek tortu do tej pory zarezerwowanego dla MKOl.

Całość komunikatu FIS poniżej

Droga do inauguracyjnych Igrzysk FIS 2028 oficjalnie rozpoczęta! FIS skontaktował się ze wszystkimi swoimi federacjami członkowskimi i przedstawił przewodnik przetargowy z harmonogramem procesu aplikacyjnego dla wszystkich potencjalnych gospodarzy.

Wydarzenie będzie obejmowało zarówno dyscypliny olimpijskie, jak i nieolimpijskie, i odbędzie się zarówno pomiędzy cyklem zimowych igrzysk olimpijskich, jak i latami, w których nie odbywają się Mistrzostwa Świata FIS w głównych dyscyplinach.

Igrzyska FIS będą najwspanialszym ze wszystkich wydarzeń związanych ze sportami śnieżnymi; przełomowym świętem łączącym rodzinę FIS jak nigdy dotąd. Odbywające się przez 16 dni Igrzyska będą reprezentować pełen zakres talentów sportów śnieżnych zarówno ze sportów olimpijskich, jak i nieolimpijskich — w tym oczywiście para sportów śnieżnych. Od narciarstwa alpejskiego po freestyle, freeski i snowboard oraz narciarstwo klasyczne, od telemarku po narciarstwo szybkie i freeride, najwięksi sportowcy świata zaprezentują swoje talenty przed globalną publicznością.

Ambicje Igrzysk FIS są ogromne. Odbywające się w 4-letnim cyklu, te bardzo oczekiwane zawody mogą być organizowane przez jeden region lub przez wielu gospodarzy w różnych lokalizacjach nawet ponad granicami. Po uroczystej ceremonii otwarcia nastąpi wyjątkowy program i ceremonia zamknięcia na najwyższym poziomie. Celem jest stworzenie ekscytującego doświadczenia dla widzów i sportowców na miejscu oraz ekscytującego i bogatego programu wydarzeń dla odwiedzających. Dla szerszej publiczności innowacyjne i najnowocześniejsze doświadczenie telewizyjne sprawi, że wszyscy fani będą na skraju swoich miejsc.

Oprócz światowej klasy widowiska, Igrzyska będą liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju i integracji, wysyłając inspirujące przesłanie o pozytywnym wpływie, jaki mogą mieć duże wydarzenia sportowe. W tym celu Igrzyska FIS odbędą się w już istniejących obiektach, a ich podstawą będzie zrównoważony rozwój i dziedzictwo.

Po otrzymaniu listu intencyjnego od zainteresowanych gospodarzy, FIS zaoferuje praktyczne wsparcie i wiedzę specjalistyczną, aby pomóc w zdefiniowaniu i opracowaniu projektu. Oficjalny termin składania wniosków upłynie 1 listopada 2023 r., po czym nastąpi faza inspekcji grupowej. Gospodarz pierwszych w historii Igrzysk FIS 2028 zostanie wybrany przez Radę FIS wiosną 2024 roku.

FIS Games 2028 FIS Games 2028

  • Redaktor naczelny Piotr Burda