Słowacja - Jasna Niskie Tatry (Chopok)

Na północnych i południowych stokach Chopoka (2024 m npm) w Niskich Tatrach Słowacy stworzyli największy w tym kraju ośrodek narciarski Jasna, który standardem dorównuje alpejskim stacjom. To właśnie do Jasnej, najchętniej odwiedzanego przez polskich narciarzy ośrodka na Słowacji jeździ się przede wszystkim z dziećmi. O ile przeciętnie w rezerwacjach narciarskich w całym sezonie odsetek dzieci to ok. 10 proc. to w Jasnej wynosi on aż 14 proc.*

50 km przygotowanych tras zjazdowych – ta liczba może nie robi wrażenia na bywalcach alpejskich kurortów,  gdzie tras bywa nawet 10 razy więcej - ale trzeba przyjechać do Jasnej by przekonać się, że spokojnie można spędzić tu tydzień na nartach czy desce. Trasy są świetnie połączone a 29 wyciągów i kolejki linowe są w stanie przetransportować ponad 30 000 osób na godzinę, startujących na Chopok z czterech dolnych stacji: Bela Put, Zahradky, Lucky i Krupova. Nie będą narzekać freeride’owcy, mający do dyspozycji aż 12 stref do jazdy poza trasami.

Północne stoki przeznaczone są raczej dla dobrze i bardzo dobrze jeżdżących. Tu, na czarnej „Majstrovce”, spotkać można na treningach Veronikę Żużulovą i Petrę VLhovą, czołowe slalomistki narciarskiego Pucharu Świata. Ale w dół prowadzą również czerwone i niebieskie trasy. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć – słabiej jeżdżący powinni albo pojechać na południową stronę Chopoka (z wyjątkiem górnych partii, gdzie jest rozległa strefa do jazdy w głębokim śniegu), albo jeździć na familijnych trasach w dolnych partiach ośrodka. Ale na szczyt obowiązkowo trzeba wjechać kolejką linową, by z tarasów  panoramicznej restauracji Rotunda podziwiać widoki Parku Narodowego Niskie Tatry, w którym mieści się ten narciarski resort. Na karnet Gopass można jeździć również w innych ośrodkach (Strbskie Pleso, Smokowec, Tatrzańska Łomnica na Słowacji czy w Szczyrku– w sumie 115 km tras), ale są one oddalone od Jasnej o kilkadziesiąt km. Za to w dole Demianowskiej, w Liptowskim Mikulaszu znajduje się Tatralandia, największy kompleks basenów i term w Europie Środkowo – Wschodniej, który również obejmuje GoPass. 

Słowacja - Jasna Niskie Tatry (Chopok)

Zobacz kolejne

Szwajcaria - Cztery Doliny  (foto: J. Kałucki / Travelplanet)
Szwajcaria - Cztery Doliny
Szczyrk Mountain Resort (foto: PB Narty.pl)
Polska - Szczyrk
Czechy - Szpindlerowy Młyn (foto: J Kałucki / Travelplanet.pl)
Czechy - Szpindlerowy Młyn
Austria – Bad Kleinkircheim (foto: J. Kałucki / Travelplanet.pl)
Austria – Bad Kleinkircheim
Merilleva widok z Monte Vigio
Włochy – Val di Sole