Austria – Bad Kleinkircheim

Tyrolska dolina Zillertal, do której od lat ciągnęły prawdziwe narciarskie pielgrzymki z Polski, najwyraźniej przejadła się miłośnikom białego szaleństwa, bo w czołówce rezerwacji na austriackie stoki* w tym sezonie plasuje się Bad Kleinkircheim w Karyntii. W odróżnieniu od teoretycznych ofert „karnet w cenie”, oferowanych w wielu austriackich ośrodkach, polegających na tym że do ceny pobytu dorzuca się po prostu ok.80 proc ceny karnetu, Bad Kleinkircheim w niskim sezonie dodaje go za niewielki procent ceny. W bonusie są również wstępy do basenów termalnych.

A to rodzinne miasteczko Franza Klammera, legendarnego austriackiego mistrza zjazdu, jest jednym z lepszych miejsc na narciarskie wakacje w Karyntii. Dużo świetnych tras i aż dwa wielkie kompleksy termalne to wystarczający wabik, by dołączyć do najpopularniejszych austriackich ośrodków narciarskich, mimo że suma nartostrad to nieco ponad 100 km. Jak na austriackie warunki nie robi to ogromnego wrażenia ale można wykupić również karnet, który daje możliwość jazdy w ponad 30 karynckich stacjach narciarskich na trasach o łącznej długości 1100 km.

W Bad Kleinkircheim, ośrodku na którą składają się dwa masywy: St. Oswald i Kaiserburg,  najważniejsza jest nartostrada nr 8. To pomnik, wystawiony za życia Klammerowi, czyli czarna, pucharowa trasa zjazdowa, nazwana jego imieniem. W środkowym odcinku jest piekielnie stroma

Takich trudnych tras formalnie jest tylko 8 km, ale czerwone nartostrady w masywie Kaiserburg również w większości należą do wymagających. Z kolei St.Oswald to królestwo narciarzy rekreacyjnych – jest tu co prawda kilka stromych tras, ale południowa ekspozycja sprawia, że liczba opalających się pod rozrzuconymi po stokach schroniskami dorównuje czasem liczbie szusujących narciarzy.

Austria – Bad Kleinkircheim