Szwajcaria - Cztery Doliny

 W Alpach jest wiele cudownych widoków, ale dla objeżdżonych po tamtejszych kurortach narciarzy ten na Dolinę Rodanu plasuje się w ścisłej czołówce. Z trasy narciarskiej widać z góry jak na lotnisku w Sionie ląduje samolot a tamtejsze zamczysko, górujące nad tym miastem, wygląda jakby ktoś postawił je na niewielkim kopczyku. Takie fantastyczne widoki rozciągają się z miejscowości na zboczach w południowej części doliny Rodanu: Nendaz, Veysonnaz Thyon La Tzoumaz i Verbier, tworzących jeden z największych europejskich regionów narciarskich. Cztery Doliny to 412 km przygotowanych tras.

W takiej mnogości narciarscy eksperci znajdą dla siebie zjazd z lodowca Mont Fortpośród wielkich wielkich garbów na pionowych niemal stokach (nie są przygotowywane, bo jak wyjaśniają miejscowi organizatorzy turystyki, ratraki dachowałyby przy podjeździe) czy pucharową Piste del l'Ours (raptem 2 km długości a różnica poziomów to aż 900 m). Ale przyjeżdżają tu narciarscy „normalsi”, lubujący się w niespiesznym przemierzaniu nartostrad. Trasy mają głównie umiarkowany stopień trudności a region otrzymał certyfikat "Families Welcome" Szwajcarskiej Organizacji Turystycznej.

Te nartostrady są bowiem szerokie, nasłonecznione i bezpieczne a co jakiś czas mijamy narciarską infrastrukrurę dla maluchów. Kompletny zawód może spotkać narciarzy ze sportowym zacięciem w Verbier. Mekka snowboardzistów z całego świata, słynąca ze zwariowanych zawodów, to z narciarskiego punktu widzenia spokojny rodziny masyw.

Przemierzanie Czterech Dolin od w ciągu jednego dnia jest niecelowe i raczej niemożliwe. Z powodu dość skomplikowanej komunikacji i odległości dzielących Verbier od Thyonu warto poważnie zastanowić się nad miejscem zakwaterowania. Optymalne to Nendaz, dokładnie pośrodku Czterech Dolin. Nendaz to również miasteczko, w którym jest co robić po nartach. Sympatyczny Bernie przewiezie za kilka franków psim zaprzęgiem, ciągnętym przez łaszące się do turystów husky. O zmierzchu można zajrzeć do starego młyna, gdzie Toni pokaże róg alpejski i opowie jak na nim zagrać. Nendaz tu w koncu alpejska stolica rogu alpejskiego, gdzie w lecie odbywa się wielki międzynarodowy festiwal.

Szwajcaria - Cztery Doliny