6 najlepszych kierunków na narciarskie wakacje

W biurach podróży prawdziwe białe szaleństwo. Tradycyjnie numerem jeden w zagranicznym szusowaniu są Włochy, ale mocno goni je Austria. Na rodzinny narciarski wyjazd  z dziećmi turyści wybierają najczęściej Słowację. W Polsce gwiazdą zimowego sezonu będzie Szczyrk.

Rezerwacje wyjazdów narciarskich wzrosły o 30 procent w stosunku do takiego samego okresu w poprzednim roku (według statystyk Travelplanet.pl, największego polskiego agenta turystycznego) ale zmieniły się nieco preferencje dotyczące kierunków. Z Polski do Włoch jest znacznie dalej niż na stoki Tyrolu, Salzburgerlandu czy Karyntii a koszty pobytu, zwykle droższe w Austrii, teraz niemal się zrównały.

Wygoda narciarzy, którzy na stoki dojeżdżają w lwiej większości własnymi samochodami, nakazała im rozejrzeć się za zimowymi wakacjami u południowych sąsiadów, zwłaszcza że słowacka firma Tatry Mountain Resorts, zainwestowawszy mocno w ośrodki w swoim kraju, skierowała oczy - a przede wszystkim strumień pieniędzy - w przejęte topowe stacje w Czechach i w Polsce, zamieniając je w nowoczesne ośrodki, dorównujące jakością tym w Alpach.

Jarosław Kałucki