Czechy - Szpindlerowy Młyn

Największy ośrodek narciarski u naszych południowych sąsiadów,  Szpindlerowy Młyn w Karkonoszach, z narciarskiego punktu widzenia to dwa masywy, 17 wyciągów, 25 km nartostrad (92 proc. tras naśnieżanych) i przepiękne widoki, zwłaszcza z masywu Świętego Piotra na górze Plan.

Określany jako czeskie Zakopane ma oprócz tutejszych Krupówek, a więc miejsca gdzie warto się pokazać, jeszcze 25 km tras na które – w odróżnieniu od Zakopanego – obowiązuje tylko jeden karnet. Renoma ma jednak i ciemne strony: pod wyciągami zwłaszcza w weekendy i podczas ferii spędza się zwykle 20 minut przy cenie karnetów ocierających się o alpejskie stawki. Rozwiązaniem jest Gopass, który można kupić internecie nieco taniej niż w kasie a na dodatek skorzystać ze zniżek w schroniskach i zbierać punkty na inne atrakcje. Tereny narciarskie to położone naprzeciw siebie góry Plan (1198 m n.p.m.) i Medvedin (1235 m n.p.m.) oraz kilka mniejszych.

Dziesięć nartostrad jest dłuższych niż kilometr. Długość czterech przekracza 2 kilometry a najdłuższa ma 3700 metrów.  Nartostrady, z wyjątkiem jednej czarnej trasy  "Szpindl" na Świętym Piotrze, nie są ekstremalnie trudne. Na popularnym "Niedźwiedziu"  mamy do wyboru kilka  tras o różnym stopniu trudności, z których najdłuższa, turystyczna, ma właśnie blisko 4 kilometry.

Bardzo dobrze jeżdżący narciarze wybiorą się nie na rodzinny Medvedin, lecz położony po przeciwnej stronie masyw Święty Piotr. Właśnie wzdłuż dwuosobowego wyciągu krzesełkowego  prowadzi czarna, stroma, zwykle świetnie przygotowana FIS-owska trasa (długość – 560 metrów, różnica poziomów – 180 metrów). Bardzo często jednak rozgrywane są na niej zawody, więc ponad połowa trasy odgrodzona jest siatką a wtedy by po wąskiej stromiźnie dotrzeć bezpiecznie na dół, trzeba naprawdę bardzo dobrze jeździć na nartach. Narciarscy eksperci w tym sezonie mogą sprawdzić się uruchomionej w tym sezonie trasie slalomowej z pomiarem czasu Audi Race Track.

Alternatywą są czerwone (ale łagodne) i niebieskie nartostrady schodzące do wyciągów kanapowych.

Problemem w Szpindlerowym Młynie jest przemieszczanie się ze Świętego Piotra na Medvedin. NA razie załatwia to skibus, ale nowy właściciel ośrodka zapowiada rychłe połączenie masywów wyciągiem. Tymczasem zwiększa przepustowość: na Świętm Piotrze czteroosobową kanapę zastąpiła sześcioosobowa a w tym sezonie rusza na Medvedin nowa czteroosobowa kolejka z Hornich Mísecek. Tam poszerzono i przedłużono także trasę zjazdową i zbudowano nowy snowpark

(na Świętym Piotrze działa od lat przy dolnej części trasy FIS).

Czechy - Szpindlerowy Młyn