Skip to main content

Jasna

Wyciągi: 27
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
11 8 5 - 1
Trasy: 35 (50,7 km)
13
5

Trasy od
934
m n.p.m.

Trasy do
2004
m n.p.m.

4,5 km
Trasy biegowe

km
Szlaki piesze

Mapa tras
Chopok Jasna mapa tras narciarskich 2022/23

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Jasna
Demänovská Dolina 72
031 01 Demianowska Dolina
Słowacja
  Noclegi
  Booking.com

  JASNA – CHOPOK

  To największa, najnowocześniejsza i najbardziej znana arena narciarska na Słowacji posiadająca doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Ośrodek ten znajduje się dokładnie w centrum Słowacji, na północnych i południowych stokach Chopoka (2024 m n.p.m.). Dzięki ogromnym inwestycjom na przestrzeni ostatnich paru lat ośrodek stał się rajem dla każdego narciarza i snowboardzisty. Umożliwia on szusowanie po wszystkich rodzajach tras, od łatwych niebieskich tras zjazdowych, aż po trudne – czarne trasy zjazdowe i strefy freeride'owe. Po niedawnej rewolucji, kiedy nowoczesnymi Funitelem i kolejką gondolową przywrócono po latach łączność między południowymi a północnymi stokami ośrodka, w kolejnych latach przygotowano inwestycję niezwykle potrzebną dla narciarzy . Chodzi tu o nową kolejką krzesełkową Lúčky.

  6-osobowa kolejka krzesełkowa w rejonie Lúčky, służy do transportu narciarzy z nowej dolnej stacji Lúčky, bezpośrednio z darmowego parkingu dla 350 samochodów, do trasy zjazdowej Turisticka nr  5 (Turystyczna). Niebieska trasa zjazdowa Turisticka została przedłużona aż do dolnej stacji nowej kolejki krzesełkowej na Lúčkach w związku z czym powstanie nowa niebieska trasa zjazdowa Lúčky. Co to oznacza dla narciarzy? Przede wszystkim – nie trzeba już będzie się przesiadać w Skibus - by dostać się do Zahradek – wystarczy podjechać kolejką i spokojnie zjechać w dół do Zahradek, skąd już można dostać się inną 6-osobową kanapą w górne partie ośrodka.

  W sezonie 2022/23 nastąpiła kolejna rewolucja, rozwiązano problem wyjazdy z centrum ośrodka (Biela Put) na Chopok. Od 3 grudnia 2022 roku z parkingu Biela Put na Priehybe kursuje nowoczesna gondola, przewożąca 2800 os. na godzinę. Na Priehybie wsiadamy do funitela i w ciągu 11 możemy znaleźć się na szczycie Chopoka.

  Więcej: Na Chopok w 11 minut

  Z kolei na szczycie Chopoka wybudowano wielofunkcyjny kompleks „Rotunda”, w którym znajdzduje się: panoramiczna restauracja z kominkiem dla 100 osób, nowy południowy taras z barem dla 200 osób, część noclegowa z 4-ma luksusowymi apartamentami dla 16 osób i recepcją, restauracja na parterze dla 60 osób oraz połączenie górnej stacji kolejki Funitel i 15 MGD Kosodrevina - Chopok z poczekalnią na wypadek złej pogody.

  Łącznie Jasna oferuje ponad 45 km tras zjazdowych, obsługiwanych przez prawie 30 kolejek gondolowych, krzesełkowych i wyciągów orczykowych. Znajdują się tu też jedne z najlepszych w tej części Europy trasy freeridowe, a także świetny snowpark. Większość tras jest sztucznie naśnieżana, co praktycznie zapewnia możliwość szusowania przez 5 miesięcy w roku (od grudnia do kwietnia). Do dyspozycji amatorów białego szaleństwo oddano 4 parkingi wraz  system dowozu darmowymi skibusami. Przepustowość ośrodka obecnie wzrosła do 32 tysięcy osób/h. Natomiast nowoczesny system dośnieżający około 30 km tras gwarantuje śnieg minimalnie przez 5 miesięcy w roku.

  Miłośnicy dzikiej jazdy wyszaleją się na kultowych strefach freerideowych oraz w nowoczesnym snow parku na Otupnym. Dla najbardziej doświadczonych czekają strome żleby Chopoka, Derešovai i Dżumbiera. Swoją odwagę mogą tam udowodnić zwolennicy ski-alpinizmu i snowboardingu. Można także spojrzeć na wszystko z lotu ptaka, korzystając z zimowego paraglidingu, poszaleć na Skifoxie, Snowscooterze, Snowbiku, Kitewingu, czy w parku linowym lub na paintballu. A wieczorem można szusować na kilku oświetlonych trasach.

  Wśród rodzin z dziećmi popularna jest zwłaszcza niebieska trasa zjazdowa o długości 4 km. Najmłodszych narciarzy z pewnością ucieszy największy zimowy park dziecięcy na Słowacji, Maxiland na Bielej Púti o powierzchni 6 000 m². Jest on idealnym miejscem na zdobywanie pierwszych doświadczeń w jeździe na nartach, czy snowboardzie z ruchomym pasem do nauki jazdy. Restauracja dziecięca w ośrodku Otupné uzupełnia ofertę dla rodzin z dziećmi. Jedną z usług gwarantujących zadowolenie klienta, są darmowe parkingi. Wypożyczalnie i serwisy nart tuż przy stacjach kolejek zapewniają wysoką jakość i szeroką ofertę nart freeride i freestyle. W pełni zautomatyzowany serwis codziennie przygotuje narty zgodnie z aktualnym warunkami śniegowymi oraz wymaganiami klienta. Narciarze chwalą także możliwość wymiany sprzętu  w ciągu dnia w zależności od nastroju – narty, snowboard, albo freeride.

  Po nartach również można miło spędzić czas. Na stokach czekają dwie restauracje z widokiem na panoramę Tatr np. Happy End (restauracja z tarasem i nocną dyskoteką). Dla smakoszy ciekawą opcją jest Tatrzański Wieczór Wrażeń, który oprócz walorów kulinarnych w restauracji Von Roll na Łukowej na wysokości 1670 m n.p.m zapewnia także emocje podczas nocnej jazdy ratrakiem. Miłośnicy nie tylko nart, ale i dobrej zabawy oraz tańca na pewno będą usatysfakcjonowani ofertą klubów muzycznych, w których grają m.in. najlepsi DJ-e świata. Natomiast całość uzupełnia oferta nowoczesnej strefy shoppingowej z markowymi ubraniami i akcesoriami o łącznej pow. 1565 m2. Polecamy zwłaszcza Board Shop Grand Jet, Cafe Shop Grand Jet, Shop Biela Put, Shop Hotel Grand, Intersport.

  Po całodziennym szusowaniu, czy też chodzeniu po górach, warto skorzystać z kąpieli w gorącej termalnej wodzie leczniczej w najbardziej znanym słowackim parku rodzinnej rozrywki TATRALANDIA (www.tatralandia.sk), który znajduje się tylko ok. 20 min. jazdy od ośrodka. Ci, którzy posiadają kilkudniowy skipass, a nie wyjeździli danego dnia,  mogą w ramach rekompensaty skorzystać z całodniowego wejścia do tego parku. Nowością kompleksu jest strefa Tropical Paradise z temperaturą 30 st. C. oraz czterema basenami, w tym basenem do nurkowania z możliwością podziwiania egzotycznych ryb.