Skip to main content
umpa

Chopok – narty w największym słowackim ośrodku narciarskim

Autor: |
Chopok - 3 12 2022 (fot. P. Burda)
Chopok - 3 12 2022 (fot. P. Burda)

O Jasnej pod Chopokiem słyszał już chyba każdy narciarz nad Wisłą, największy słowacki ośrodek narciarski od lat przyciąga narciarzy nie tylko z Europy Wschodniej. Położony godzinę jazdy samochodem od polskiej granicy jest tańszą alternatywą dla mniejszych ośrodków w Austrii czy Włoszech.

Chopok - vademecum ośrodka narciarskiego.

Chopok, szczyt dominujący nad Jasną ma 2024 m n.p.m. i od lat jest narciarską stolicą Słowacji. Stolicą narciarstwa amatorskiego i profesjonalnego przed duże „P” , to w końcu "rodzinne miejce" Petry Vlhowej, najsłynniejsza słowacka narciarka urodziła się w Liptowskim Mikulaszu u bram Doliny Demianowskiej i pierwszym jest stokiem był Chopok. Do dziś Petra jest bardzo mocno związana z Jasną i jest tu częstym gościem.

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • Jak dojechać do Jasnej pod Chopokiem
 • Dwie strony Chopoka, Chopok Sever i Chopok Juh
 • Parkingi pod Chopokiem, ceny i położenie
 • Narty po stronie północnej
 • Nowa gondola Biela Put Priehyba
 • Narty po stronie południowej
 • Aquaparki Tatralandia i Besenova
 • Dynamiczne ceny karnetów, dlaczego warto kupić skipass z wyprzedzeniem

Wróćmy jednak do narciarstwa amatorskiego, tego uprawianego przez nas wszystkich, piszącego te słowa i was drogich czytelników. Ośrodek pod Chopokiem cały czas się rozwija. Najważniejszą zmianą jest w tym sezonie wyczekiwane od lat rozwiązanie problemu, przeze mnie zwanego "problemem Priehyby",  kolejek w centrum ośrodka. Zacznijmy jednak od topografii ośrodka, której poznanie pozwoli zrozumieć rewolucyjność nowej inwestycji.


Jak dojechać do Jasnej i jak poruszać się po ośrodku?

Dla mieszkańców centralnej Polski i województwa małopolskiego najlepsza droga wiedzie przez Zakopiankę do Rabki, gdzie zmieniamy drogę na „958” by przez Czarny Dunajec i Chochołów wjechać na Słowację. Następnie kierujemy się na Zuberec i drogą „584” dojeżdżamy do Liptowskiego Mikulasza, gdzie kierujemy się na znaki Jasna i  lub Demanovska Dolina.

Mieszkańcy Śląska mogą wybrać drogę przez Żywiec i Korbielów lub Ujsoły, jedna i druga droga pozwalają na ominięcie płatnych autostrad. Jadąc przez Ujsoły, należy uważać, by w okolicy Rużomberoka nie wjechać na płatną drogę E50, tylko kontynuować jazdę bezpłatną „18”. Jeśli planujecie dłuższą wizytę na Słowacji i podróże po kraju gorąco zachęcam do kupna e winiety, podróż autostradami zimą bywa zdecydowanie szybsza.

Dojazd do Doliny Domanowskiej mamy za sobą, pora na dygresję ;).

Pewnie wiecie, że ośrodek na Chopoku składa się z „dwóch połączonych części. Chopok Północ (SEVER), (dojazd to tego miejsca poznaliście przed chwilą) i Chopok Południe (JUH). Jeśli chcielibyście przygodę z Chopokiem zacząć od parkingów po południowej stronie, to z Liptowskiego Mikulasza musicie kierować się na Liptowski Hradok (droga 18), w Kralova Lehota skręcamy w drogę 72, by kilka kilometrów za Myto pod Dumbierom skręcić w prawo w lokalną drogę 584, którą dojedziemy do parkingów. UWAGA: Trasa Liptowski Mikulasz - Trangoska to prawie 60 km i ponad godzina jazdy.

Ciąg dalszy pod galerią
Chopok - 3 12 2022 (fot. P. Burda) Chopok - 3 12 2022 (fot. P. Burda)

Chopok "instrukcja" obsługi parkingów.

Wróćmy do najpopularniejszej drogi na Chopok, wjeżdżamy w Dolinę Demianowską i zaczynamy rozglądać się za parkingiem. Informacje w poniższej tabeli pochodzą z sezonu 2022/23, opis parkingów zaczynamy od początku doliny. Podstawowe zasady są trzy:

 • tylko pierwszy parking jest bezpłatny
 • opłata jest niższa dla posiadaczy karty gopass po opłaceniu parkingu online
 • masz opłaconą rezerwację hotelu, apartamentu czy pensjonatu po okazaniu dowodu rezerwacji możesz dojechać pod obiekt

Cennik parkingów na Chopoku "północ" w sezonie 2022/2023

Nr.NazwaIlość miejsccenainformacje o parkingu
P5Parking Pavcina Lehota450za darmodojazd do ośrodka bezpłatnym skibusem
P4 / PSParking Lucky - żwirowy50Tylko dla posiadaczy sprytnej sezonówki - za darmo.Nawierzchnia żwirowa
P4Parking Lucki - asfaltowy25010 euro w kasie na miejscu, 7 euro online na gopass.travelNawierzchnia asfaltowa, płatny również dla posiadaczy sprytnej sezonówki
P3Parking Zahradky??płatnyZarządzany przez osobę prywatną
P2Parking Biela Put Premium60płatny 15 euro, opłata dotyczy również posiadaczy sprytnej sezonówkikonieczna rezerwacja przez gopass.travel. Parking pod dolną stacją nowej kolei. UWAGA: maksymalna wysokość pojazdu 2.15m
PSParking Koliesko25 tylko dla posiadaczy sprytnej sezonówki
P1 / PSParking Otupne5010 euro w kasie, 7 euro online na gopass.travelbezpłatny dla posiadaczy sprytnej sezonówki

Cennik parkingów na Chopoku "południe" w sezonie 2022/2023

Nr.NazwaIlość miejsccenainformacje o parkingu
P1Parking Krupowa52010 euro w kasie, 7 euro online 
P2Trangoska1007 euro w kasie, 5 euro online 
PSSdriecko80 bezpłatny parking dla posiadaczy sprytnej sezonówki

UWAGA: Jadąc do Jasnej, należy bezwzględnie stosować się do poleceń służ porządkowych i obsługujących parkingi. W przypadku gdy masz opłacony nocleg w wyżej położonym hotelu, pensjonacie czy apartamencie a droga jest  zamknięta z powodu pełnych parkingów, powiadom o tym służby i pokaż potwierdzenie rezerwacji. W innym wypadku nie próbuj jechać dalej.

Chopok - Jasna strona zimy

Wybierając Chopok Północ jazdę na nartach możemy zacząć w trzech miejscach.

 • Lucky
 • Zachradky
 • Biela Put (Centrum Ośrodka)

Z każdego miejsca masz dostęp do wszystkich tras Chopoka

 • W Luckach wsiadamy na nowoczesne 6-osobowe krzesełko, które wywiezie nas z 924 na 1287 m n.p.m., skąd trasami i wyciągami możemy dostać się do wszystkich tras Chopoka.
 • Podobnie jest z Zahradek, 6 osobowe krzesełko z 1028 wywozi narciarzy na 1491 m n.p.m..
 • Centrum ośrodka to jednocześnie najgłębiej w dolinie położona jego część. O Centralnej pozycji decyduje fakt, że to tu znajduje się najwięcej hoteli, z **** Hotel Grand oferującym ski in ski out, najlepsze miejsca na apres ski i nocną zabawę – Happy End i Crystal Bar. Tu też odbywają się wszystkie imprezy na Chopoku z Pucharem Świata w narciarstwie alpejskim włącznie.

Biela Put wita nas w tym roku nie lada niespodzianką, jak już wcześniej wspominałem, Jasna pozbyła się problemu ogromnej kolejki (czasem do 90 minut stania) do popularnej „biedronki”, szynowego wyciągu łączącego górną stację krzesełka B3 z dolną stacją najważniejszej kolei na Chopoku, gondoli funitel A1 z Priehyby na Chopok.

Problem rozwiązano bezkompromisowo. Z parkingu Biela Put poprowadzono trasę nowych 15-osobowych gondolek na Priehybe. Od 3 grudnia 2022 z centrum ośrodka na Priehybe podróż zajmuje tylko 4 minuty. By nie marnować miejsc parkingowych, w podziemiach dolnej stacji powstało kilkadziesiąt miejsc parkingowych (parking opisany w tabeli powyżej).

Informacje o ośrodku narciarskim Chopok:

Chopok Juh - południowe stoki

Wspominałem wielokrotnie o dwóch stronach Chopoka, przenieśmy się na chwilę na południowe stoki. Południowa strona Chopoka to raj dla dobrych narciarzy, dwie czarne trasy z samej góry zaspokoją potrzebę adrenaliny, POWDER ZONE, ogromna połać tras nieprzygotowywanych ratrakiem pozwola miłośnikom freeride na bezpieczną zabawę w puchu.

UWAGA, tu też mamy nowość, w tym roku uruchomiono wyremontowany orczyk C6 z Zadne Derese do Derese, który obsługuję część rejonu POWDER SKI.

Komunikacja pomiędzy Chopok Sever i Chopok Juh odbywa się przez kopułę szczytową góry, gdzie znajdują się górne stacje gondoli wywożących narciarzy z dwóch stron góry.

Aquaparki zamiast nart? Dlaczego nie.

Ostatnia już nowość to możliwość wykorzystania wielodniowego karnetu na wizytę w jednym z dwóch Aquaparków. Zmęczyły cię narty? Dzieci chcą urozmaicenia? Pogoda jest gorsza? Nie ma problemu, możesz wykorzystać dzień na wizytę w Tatralandii lub Besenowej.

UWAGA wymiana 1 dzień za 1 dzień, innymi słowy jedziesz do aquaparku, to w tym dniu już na nartach nie pojeździsz, skasowanie karnetu w aquaparku unieważnia go na ten dzień na wyciągach.

"Dynamiczne ceny": dlaczego w kasach jest najdrożej?

W ośrodkach TMR warto kupić karnet z wyprzedzeniem!

Zastawiacie się skąd taka rozpiętość cen między sklepem online a cenami w fizycznych kasach w Jasnej. Odpowiedź jest z jednej strony prosta, z drugiej, rządzą nią skomplikowane algorytmy i AI. TMR od wielu lat korzysta w swoich ośrodkach z „dynamicznych cen”, znacie je z tanich linii lotniczych. Na dany lot mamy pule tanich i droższych biletów, ceny zmieniają się z godziny na godzinę. Podobnie jest w ośrodkach TMR. Karnety kupione z wyprzedzeniem przez internet będą zdecydowanie tańsze od karnetów kupionych w kasie na miejscu, różnica może dojść do prawie 90 euro przy karnecie 6-dniowym w szczycie sezonu. PAMIĘTAJ wybierając się na Chopok zaplanuj wyjazd z wyprzedzeniem, im dłuższym tym lepiej. Planując krótki pobyt, postaraj się kupić karnet dwa dni przed wyjazdem.

Jak kupić skipass gopass przez internet?

 • Jeśli masz plastikową kartę gopass z poprzedniego sezonu (pamiętaj: to ta sama karta, na której być może jeździłeś w Szczyrku) to wystarczy, że zalogujesz się na stronie gopass.travel i kupisz interesujące cię usługi: skipass, pakiet hotel + skipass, czy miejsce parkingowe). Po opłaceniu dostaniesz potwierdzenie i na twojej karcie gopass pojawia się opłacone usługi. Wsiadasz do samochodu i jedziesz na narty na Chopok.
 • Jeśli to twój pierwszy wyjazd do ośrodka TMR, to zakupy zaczynamy od założenia konta na gopass.travel. Po założeniu i potwierdzeniu możesz zrobić zakupy na zasadzie jak opisanej wyżej. Do pierwszego zakupu doliczona zostanie opłata 2 euro za każda zamówioną kartę gopass. Po opłaceniu zamówienia otrzymujesz potwierdzenie i tymczasowy numer karty gopass. Jedziesz na Chopok, na miejscu w jednym z biur, automatycznych punktów obsługi, lub recepcji hotelu (jeśli kupiłeś również noclegi w obiektach TMR) odbierzesz swoją kartę gopass.

Właściciel ośrodka Chopok Jasna jest jednocześnie operatorem wielu hoteli, przed wyjazdem zainteresuj się ofertą łączoną: noclegi i  skipass, można zaoszczędzić.

Czekam na wasze opinie o pobycie na Chopoku, szczególnie o wrażeniach z nowego sposobu na Priehybę, Do zobaczenia w Jasnej.


 • Redaktor naczelny Piotr Burda