Skip to main content
umpa

Tyrolia prezentuje wiązanie Protector - potencjalny przełom w walce z kontuzjami ACL

Autor: |
Tyrolia Protector Attack 13 MN (fot. tyrolia.com)
Tyrolia Protector Attack 13 MN (fot. tyrolia.com)

Zupełnie nowe wiązania narciarskie Protector firmy Tyrolia na zimę 2022/2023 zostały zaprojektowane tak, aby zredukować lub złagodzić częste i przede wszystkim poważne urazy w obszarze kolana i więzadeł krzyżowych spowodowane upadkami ze skrętem do tyłu. Jest to możliwe dzięki opracowanej przez Tyrolia technologii Full Heel Release (FHR), która polega na połączeniu poziomego i pionowego uwalniania części piętowej.

Protector jest najbezpieczniejszym wiązaniem, jakie Tyrolia kiedykolwiek stworzyła. Nigdy wcześniej nie było tak wiele podstawowych badań naukowych, wsparcia medycznego i sportowo-naukowego dla długoterminowego projektu rozwojowego.  część badań przeprowadzono na Uniwersytecie w Innsbrucku/Tyrolu, który wykazał się ogromnym zaangażowaniem i stałym wsparciem w przedstawieniu problemu i badaniu poszczególnych etapów rozwoju.

Badania medyczne i sportowe pokazują, że urazy kolan, a w szczególności urazy więzadeł krzyżowych stanowią jedną trzecią wszystkich urazów podczas jazdy na nartach. W 70% przypadków przyczyną wypadków jest upadek w tył z rotacją, który często może powodować poważne obrażenia kolana w obszarze więzadeł.

Cechy charakterystyczne upadku skrętnego do tyłu w narciarstwie alpejskim to:

  • środek ciężkości ciała daleko do tyłu,
  • obciążenie na końcu narty,
  • więzadła w kolanie napięte,
  • krawędź wewnętrzna chwyta i inicjuje wewnętrzną rotację kości goleni w stosunku do uda.

Wszystkie czynniki sprawcze wypadków, które od czasu wprowadzenia techniki carvingowej coraz bardziej dominują w upadkach na stokach i często kończą się pobytem w szpitalu i skomplikowanymi interwencjami chirurgicznymi.

Technologia Full Heel Release (FHR)

Podczas gdy konwencjonalne wiązania wszystkich głównych dostawców są projektowane od lat 80-tych w taki sposób, że koncentrują się na ryzyku urazów dolnej części nogi , wiązania narciarskie Protector unikają, minimalizują i chronią wrażliwe kolano narciarza w szczególności poprzez zapewnienie pełnego Heel Release (FHR).

Protector kompensuje małe, krótkotrwałe siły działające na wiązanie poprzez przesunięcie pięty wiązania w poziomie po obu stronach aż o 7 mm. Jeśli w ryzykownej sytuacji obciążenie jest zbyt duże, pięta przesuwa się o całe 7 mm, a uchwyt podeszwy obraca się o 30 stopni, uwalniając but narciarski.

W porównaniu z konwencjonalnymi wiązaniami Protector pozwala uniknąć o ponad połowę dodatkowej siły, która powoduje poważne urazy w okolicach stawu kolanowego i więzadeł oraz wyznacza nowy standard w zakresie bezpieczeństwa.

Potwierdza to również Uniwersytet w Innsbrucku, z którym Tyrolia ściśle współpracowała przy projektowaniu Protectora. Inteligentne wypięcie 180°, tj. pionowe i dodatkowe poziome wypięcie na pięcie, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo podczas upadków w przód, a zwłaszcza podczas upadków skrętnych do tyłu. Funkcja FHR może zmniejszyć nacisk na więzadło krzyżowe o ponad 50 procent.

Jedno rozwiązanie dla wszystkich

Oczywiście, seria Protector oferuje wszystkie znane i sprawdzone funkcje bezpieczeństwa Tyrolia. Dodatkowo technologia Full Heel Release (FHR) oferuje niespotykany dotąd poziom bezpieczeństwa oraz mniejsze obciążenie kolana, które jest najbardziej narażone na kontuzje narciarskie.

Nowe wiązania Tyrolia są odpowiednie dla wszystkich narciarzy — od początkujących do zaawansowanych, freeskierów i narciarzy jeżdżących po trasach, mężczyzn, kobiet, młodych i starszych — którzy oczekują wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Wiązania oparte są na systemie PowerRail i dlatego mogą być montowane na wszystkich nartach z zamontowanym wcześniej systemem PowerRail. Do wszystkich nart płaskich Tyrolia oferuje wersje Protector Set oraz model Protector Attack, które są równie odpowiednie do sprzedaży detalicznej, jak i do wypożyczania. Jeśli chodzi o kompatybilność z butami narciarskimi, modele Protector obejmują standard butów Alpine i GripWalk.

Model Protector Attack jest kompatybilny z butami narciarskimi Alpine, GripWalk i Touring dzięki standardowi MN. Model ten łączy w sobie to, co najlepsze z dwóch światów — optymalną wytrzymałość i stabilność palców atakujących w połączeniu z technologią full heel release dla maksymalnego bezpieczeństwa podczas jazdy na nartach — co czyni go idealnym wiązaniem dla wszystkich zawodników freeski i all-mountain.

Film prezentujący działanie nowego wiązania pod galerią i reklamą

Ciąg dalszy pod galerią
Tyrolia Protector Attack 13 MN (fot. tyrolia.com) Tyrolia Protector Attack 13 MN (fot. tyrolia.com)
Tyrolia Protector Attack 13 MN (fot. tyrolia.com) Tyrolia Protector Attack 13 MN (fot. tyrolia.com)
Tyrolia Protector Attack 13 MN (fot. tyrolia.com) Tyrolia Protector Attack 13 MN (fot. tyrolia.com)
Tyrolia Protector Attack 13 MN (fot. tyrolia.com) Tyrolia Protector Attack 13 MN (fot. tyrolia.com)

Prezentacja wiązania Protector Tyrolia

Prezentacja wiązania Protector