Skip to main content

Zniszczoł z pierwszymi punktami Pucharu Świata w sezonie.

Autor: |
Źródło: materiały prasowe PZN

Pierwszy tydzień 2024 roku za nami, a tym samym kontynuujemy sezon zimowy. Polacy pozytywnie zakończyli Turniej Czterech skoczni, a do ostatniego konkursu awansowało 5 naszych reprezentantów. Klemens Murańka zakończył zawody w Ga-Pa na podium Pucharu Kontynentalnego. W zawodach FIS Junior w austriackim Simonhöhe mieliśmy polskie podium - wygrała Weronika Dawidek, a na 3. miejscu zajęła Sonia Zapała. Wszystkim naszym sportowcom gratulujemy wyników. Zapraszamy na podsumowanie tygodnia Od Deski Do Deski i startów Polaków na światowych arenach.

Skoki narciarskie

W noworocznym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Ga-Pa, Aleksander Zniszczoł zdobył pierwsze punkty PŚ w tym sezonie. 29-latek był najlepszym z Polaków zajmując 21. miejsce. Punkty zdobyli też Piotr Żyła (22.) i Kamil Stoch (25.).

Z kolei w Innsbrucku było już zdecydowanie lepiej, ponieważ z awansu do konkursu cieszyło się pięciu naszych reprezentantów z następującymi wynikami: Kamil Stoch (121,5/130 m), Piotr Żyła (131/115 m), Aleksander Zniszczoł (121/120,5 m), Paweł Wąsek (108/121,5 m) i Maciej Kot (117,5 m).

Komplet Biało-Czerwonych uzyskało awans, także do finału ostatniego konkursu 72. Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen, a pięciu z nich zakończyło zawody w czołowej "30".

Najlepszym z Polaków okazał się Aleksander Zniszczoł (124,5/131,5 m). Wyniki pozostałych naszych reprezentantów w konkursie w Bischofshofen:18. Paweł Wąsek (125/129 m)19. Dawid Kubacki (125/132 m)21. Kamil Stoch (129/125,5 m)29. Piotr Żyła (117/127 m)32. Maciej Kot (117,5 m)

Klasyfikacja generalna TCS:

15. Kamil Stoch 997,017. Piotr Żyła 947,624. Aleksander Zniszczoł 831,930. Dawid Kubacki 611,933. Paweł Wąsek 554,243. Maciej Kot 308,0

Z progresu Polaków w tegorocznym TCS był zadowolony również trener Kadry Narodowej A, Thomas Thurnbichler:

Najlepsza z Polek, Anna Twardosz uplasowała się na 38. miejscu w pierwszym konkursie PŚ w Villach. Polka w rywalizacji na obiekcie HS98 skoczyła 80 metrów.

Pozostałe Polki zakończyły zawody na kwalifikacjach z wynikami: P. Bełtowska (77,5 m) i N. Słowik (72 m).

Natomiast w drugim konkursie nie wystąpiła żadna z naszych reprezentantek. Najbliżej awansu była Anna Twardosz, która zajęła 44. pozycję (77,5 m). Pola Bełtowska i Natalia Słowik skoczyły odpowiednio 74,5 m i 69,5 m.

Klemens Murańka zajął dziś 3. miejsce w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Garmisch-Partenkirchen Wyniki pozostałych reprezentantów Polski: 13. Jakub Wolny (127/133,5 m), 23. Andrzej Stękała (124,5/121,5 m), 32. Kacper Juroszek (119 m), 38. Kacper Tomasiak (116 m), 39. Jan Habdas (116 m) i 46. Tomasz Pilch (109 m).

Adam Niżnik (93,5/94,5 m) zaprezentował się dziś najlepiej z Biało-Czerwonych w zmaganiach FIS Cup na obiekcie HS100 w Falun, zajmując 7. lokatę. Wyniki pozostałych Polaków: Łukasz Łukaszczyk (93,5/89 m), Klemens Joniak (89,5/88 m), Tymoteusz Amilkiewicz (87/85,5 m), Wiktor Szozda (86 m), Jarosław Krzak (84 m) i Szymon Jojko (83,5 m)Niżnik dzięki swoim występom wywalczył dodatkowe miejsce na kolejny period CoC.

Wiktoria Przybyła (81/83,5 m) spisała się najlepiej z Biało-Czerwonych w zmaganiach Pucharu Interkontynentalnego w szwedzkim Falun zajmując dziś 16. lokatę. Wyniki Polek: 18. Nicole Konderla (78/81,5 m) 25. Paulina Cieślar (76/74,5 m) i 29. Sara Tajner (73/74 m)

Nicole Konderla (80,5/82,5 m) uplasowała się najwyżej z Biało-Czerwonych, zajmując 17. miejsce w Pucharze Interkontynentalnym w Falun. Wyniki Polek: 21. Wiktoria Przybyła (75,5/82,5 m), 25. Paulina Cieślar (73,5/80,5 m) i 27. Sara Tajner (76/78 m).

Piotr Żyła zajął 5. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego

Poznaliśmy pełne wyniki głosowania w 89. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski Roku. W czołowej dwudziestce znalazło się trzech przedstawicieli Polski Związek Narciarski, a najwyżej z nich uplasował się 5. Piotr Żyła. Na 13. pozycji znalazł się Oskar Kwiatkowski, zaś 16. lokatę zajął Dawid Kubacki - gratulujemy naszym sportowcom!

Ciąg dalszy pod galerią
Źródło: materiały prasowe PZN Źródło: materiały prasowe PZN

Snowboard

Nasi snowboardziści alpejscy pokazali się w ten weekend z bardzo dobrej strony. Polacy startowali w zawodach FIS Junior w austriackim Simonhöhe oraz w międzynarodowych mistrzostwach Czech na Dolní Moravie.

W piątek w Austrii najlepsza w slalomie gigancie równoległym okazała się Weronika Dawidek, a na 3. miejscu uplasowała się Sonia Zapała. Miejsca w czołowej „16” wywalczyli także 12. Olga Kaciczak, 14. Anatol Kulpiński i 15. Natasza Piwowarczyk.

Biegi narciarskie

W weekend polscy biegacze rywalizowali w niemieckiej miejscowości Oberwiesenthal w Pucharze Kontynentalnym. Świetny wynik osiągnęła w sobotę Zuzanna Fujak(+45.6), która zajęła 8. pozycję w biegu na 20 km stylem dowolnym. W „30” znalazły się także 15. Daria Szkurat i 17. Kamila Idziniak.

W środę, 3 stycznia Maciej Staręga zajął 33. miejsce w sprincie Pucharu Świata w Davos cyklu Tour de Ski. Do awansu do finałów Polakowi zabrakło zaledwie 0,44 sekundy. Natomiast w Pucharze Kontynentalnym FESA w Oberwiesenthal w piątek nasi reprezentanci brali udział w sprintach na 1.3 km stylem dowolnym. Najlepiej z naszej kadry zaprezentowała się 20. Aleksandra Kołodziej. W „30” uplasowali się także 24 Łukasz Gazurek, 27. Piotr Jarecki i 28. Sebastian Bryja.

W biegu na 5 km stylem klasycznym najlepiej z Polek zaprezentowała się Aleksandra Kołodziej, która zajęła 13. miejsce, a na 18. pozycji uplasowała się Zuzanna Fujak. W biegu na 10 km najlepiej z reprezentacji Polski zaprezentowali się Karolina Kaleta oraz Paweł Bryja, którzy byli 33.

Na starcie zawodów stanęło blisko 100 narciarzy z siedmiu krajów - Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Niemiec. Pierwszego dnia pogoda nie rozpieszczała z racji padającego deszczu, ale trasa utrzymywała się w bardzo dobrej kondycji. Najlepsza okazała się Czeszka Katrin Kudelaskova i Polak Bartłomiej Sanetra. Dzień później aura była zdecydowanie bardziej zimowa, bo rywalizacji towarzyszyły intensywne opady śniegu. Tym razem zwyciężyli reprezentacji Słowacji, Sophia Polak i Andrej Barnas, którzy w sobotę byli na drugim miejscu.

Narciarsko Alpejskie

Za nami II edycja międzynarodowych zawodów FIS PolSKI Mistrz w sezonie 2023/2024. Alpejki i alpejczycy w sobotę i niedzielę (6-7 stycznia) rywalizowali w slalomie gigancie na Jaworzynie Krynickiej na trasie nr 2, gdzie już 24 i 25 lutego odbędzie się historyczny Puchar Świata w snowboardzie.

Nasze alpejki czwarty raz w sezonie zameldowały się we dwójkę w drugim przejeździe slalomu giganta Pucharu Świata W sobotnich zawodach na wymagającej trasie Podkoren 3 w Kranjskiej Gorze Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 16. miejsce, a Magdalena Łuczak była 24. Drugi rok z rzędu wygrała Kanadyjka Valeria Grenier.

PolSKI Turniej 2024

Wielkimi krokami zbliża się PolSKI Turniej! W ramach PŚ w skokach najlepsi zawodnicy świata zmierzą się w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem

Nie żyje Mateusz Rutkowski

Dotarła do nas smutna wiadomość - w wieku 37 lat zmarł były reprezentant Polski w skokach narciarskich, mistrz świata juniorów z 2004 roku, Mateusz Rutkowski. Polski Związek Narciarski składa kondolencje i wyrazy współczucia rodzinie oraz bliskim Mateusza.