Skip to main content

Szwajcaria - koniec darmowych karnetów

Autor: |
Matternhorn / fot. DeeJer on freeimages.com
Matternhorn / fot. DeeJer on freeimages.com

Zgodnie z niedawnym raportem Schweizer Radio und Fernsehen: (Szwajcarskie Radio Państwowe), szwajcarscy ministrowie nie będą już otrzymywać darmowych karnetów narciarskich.

Zgodnie z panującym od lat zwyczajem, uprawnionych do darmowych skipassów było wielu polityków na różnych szczeblach władzy, większość z nich otrzymywała roczny karnet o wartości ponad 4000 CHF.

Ten przywilej, który umożliwiał ministrom bezpłatny dostęp do wielu ośrodków narciarskich w Szwajcarii, stał się w ostatnich miesiącach przedmiotem kontroli.

Niektórzy politycy tłumaczyli, że karnet jest ich narzędziem pracy, że to na stokach odbywali wiele spotkań z liderami biznesu i dyrektorami ważnych firm. Inni zaś nazywali przywilej „kpiną z obywateli”, którzy muszą zaciskać pasa.

Według raportu SRF decyzja o likwidacji darmowych karnetów narciarskich została podjęta przez Radę Federalną, siedmioosobowy organ wykonawczy kraju. Według doniesień rada uznała, że dodatek ten nie jest już uzasadniony w obecnej sytuacji gospodarczej.

Posunięcie to ma miejsce, gdy Szwajcarię, podobnie jak wiele innych krajów, ogarnia kryzys gospodarczy. Koszty utrzymania stale rosną, a inflacja w nadchodzącym roku się nie zatrzyma.

Rada Federalna oświadczyła, że jest zobowiązana do podjęcia kroków w celu ograniczenia wydatków rządowych. Eliminacja darmowych karnetów narciarskich jest tylko jednym z wielu środków, które rozważa rada.

Matternhorn / fot. DeeJer on freeimages.com Matternhorn / fot. DeeJer on freeimages.com