Skip to main content
umpa

Pięć zjazdów off-piste w Alpe d`Huez – każdy znajdzie trasę dla siebie.

Autor: |
Widok z trasy La Sarenne w Alpe d`Huez (foto: P. Burda)
Widok z trasy La Sarenne w Alpe d`Huez (foto: P. Burda)

Wyobraź sobie taki scenariusz, ty i twoje narty, trasa pokryta puchem, a w tle zaśnieżone szczyty godne filmu przygodowego. Tak wygląda narciarstwo off-piste w Alpe d`Huez, gdzie tereny do narciarstwa poza trasowego są łatwo dostępne, często bezpośrednio ze stacji wyciągu. Uważaj, żadna z tych tras nie jest całkowicie bezpieczna i korzystasz z nich na własne ryzyko. Zdecydowanie zalecamy, aby towarzyszył Wam przewodnik, zarówno dla bezpieczeństwa, jak i dla waszej przyjemności.

 

CÔTES DE RIVET : NAJBARDZIEJ DOSTĘPNA

Kategoria: poza stokiem
Poziom: łatwy

Słoneczna trasa biegnąca wzdłuż najdłuższej trasy w Europie, La Sarenne, umożliwiająca początkującym narciarzom poza trasowym odkrywanie przyjemności płynących z sypkiego śniegu.

THE COMBE DU LOUP: WIELKI KLASYK

Kategoria: poza stokiem
Poziom: łatwy

Ze szczytu Pic Blanc, do którego prowadzi wyciąg gondolowy, Combe du Loup to dawna trasa narciarska pozostawiona na pastwę losu, idealna na pierwszą wycieczkę po nieoznakowanej trasie.

THE GLACIER OF THE GRAND SABLAT

Kategoria: off-piste / skitour
Poziom: łatwy

Przyjemny zjazd o długości 2.000 metrów na stokach o małym nachyleniu. Z Pic Blanc, do którego prowadzi wyciąg gondolowy (skitourowcy mogą oczywiście podejść), trasa zjazdowa prowadzi do wioski Clavans-le-Haut. 

THE COL OF THE PYRAMID

Kategoria: freeride / skitour
Poziom: doświadczo nynarciarz

Z Pic Blanc, do którego prowadzi kolejka gondolowa, zjazd jest podobny do zjazdu z Grand Sablat, ale nie łączy się z Combe. Stamtąd po założeniu fok po około 20 minutach dociera się do Col de la Pyramide. Widok jest zapierający dech w piersiach z panoramą na Mont Blanc i Aiguilles d'Arves. 

PIC BAYLE: NAJWSPANIALSZA

Kategoria: free touring
Poziom: sportowy

Z Pic Blanc na nartach z fokami podchodzimy do Pic Bayle (ok. 45 min), najwyższego punktu Masywu Les Grandes Rousses.. Następnie oczekiwany zjazd do lodowca de Quirlies, w którym to miejscu trasa łączy się z Vallée du Ferrand, a następnie dociera do wioski Clavans-le-Haut. 

NOWOŚĆ: KARNET TURYSTYCZNY!

Od zeszłego sezonu w Alpe d'Huez Bureau des Guides można kupić karnet turystyczny. W ten sposób przewodnik i jego klient mogą udać się kolejką linową na Pic Blanc, zjechać na nartach, a następnie wyruszyć na wędrówkę. Karnet jest dostępny tylko dla klientów Bureau des Guides.

Koszt: 27 €.(sezon 2019/20)

Jak rozumieć poziom umiejętności: 

Poziom "łatwy" oznacza trasy dostępne dla początkujących narciarzy off-piste, którzy mają doświadczenie na trasie. Na trasach opisanych jako łatwe nie występują strome odcinki. Jedyne problemy mogą wynikać z warunków śniegowych i zmiennych warunków pogodowych - mimo "łatwości" zalecamy wyprawę z przewodnikiem.

Poziom "doświadczony" przeznaczony jest dla narciarzy, którzy znają czarne stoki, mają doświadczenie poza trasami, którzy są w stanie poradzić sobie ze stosunkowo stromymi zjazdami (blisko 40°). 

Poziom "sportowy" przeznaczony jest dla doświadczonych narciarzy w doskonałej kondycji fizycznej, którzy znają i regularnie ćwiczą jazdę na nartach na wysokim poziomie oraz znają techniki narciarskie, zarówno zjazdowe jak i podchodzenie na fokach. 

Jazda poza wyznaczonymi trasami narciarskimi w wysokich górach jest niebezpieczna. By zmniejszyć zagrożenie do minimum, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa: 

  • Wyposaż się w sprzęt lawinowy (detektor lawinowy, plecak lawinowy, łopata, sonda, koc ratunkowy, gwizdek) i przede wszystkim naucz się jak go używać (Jak poruszać się w terenie zagrożonym lawinami). W Alpe d`Huez organizowane są szkolenia przez Club Alpin Français, Bureau des Guides w ośrodku, oraz przez ANENA w Grenoble (Association Nationale pour l'Étude de la Neige et des Avalanches - www.anena.org). W Polsce możesz skorzystać z szkoleń organizowanych przez  kursylawinowe.pl (piszemy o nich tu: Przy którym stopniu zagrożenia lawinowego można bezpiecznie wyjść w góry?)
  • Nigdy nie ruszaj na wycieczkę sam. W górach zawsze musi być was co najmniej dwóch. Wówczas w razie wypadku jeden z członków grupy może pomóc poszkodowanemu lub wezwać pomoc.
  • Nie należy nigdy mylić trudności technicznych trasy z ryzykiem związanym z górskim środowiskiem. Łatwa wędrówka zamienić się w wyprawę zagrażającą życiu z powodu pogody i śniegu.
  • Ostrożnie przygotuj swoją wyprawę, wybierając trasę dostosowaną do poziomu umiejętności uczestniczących w niej narciarzy, biorąc pod uwagę warunki pogodowe i śniegowe. Poinformuj swoich kolegów o wybranej trasie i czasie powrotu. – Zalecamy wyprawy z doświadczonym miejscowym przewodnikiem.
Widok z trasy La Sarenne w Alpe d`Huez (foto: P. Burda) Widok z trasy La Sarenne w Alpe d`Huez (foto: P. Burda)