Skip to main content

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Autor: |
Awers karty (foto:NFZ)
Awers karty (foto:NFZ)

Ważne dla wyjeżdżających na narty za granicę. Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadzi od 1 stycznia 2005 Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zastąpi formularz E-111.

Pdobne karty obowiązują w wielu innych krajach Unii, a razem z Polską wprawadzą je między innymi Austri i Słowacja.

Wydanie karty jest bezpłatne, czas oczekiwania, od chwili złożenia wniosku, nie powinien przekroczyć 7 dni. Wydawanie kart rozpocznie sie już w grudniu.

Karta będzie jedynym dokumentem uprawniającym do świadczeń rzeczowych w pozostałych krajach Unii.

Materiały Narodowego Funduszu Zdrowia

Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

EKUZ została wprowadzona 1.06.2004 r. w niektórych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), zastępując formularze: E 110, E 111, E 119 i E 128.
Pozostałe państwa, w tym Polska, wydają papierowe formularze E 111 (w nowej, uproszczonej wersji) do 31.12.2005 r.

Od 1 stycznia 2006 r. można będzie posługiwać się wyłącznie EKUZ, gdyż dotychczas wydane formularze E 111 stracą ważność.

Uwaga:EKUZ nie jest dowodem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia uprawniającym do świadczeń zdrowotnych na terytorium Polski. Oznacza to, że osoba ubezpieczona w NFZ może posługiwać się EKUZ wyłącznie w innych państwach członkowskich.

Jakie dane znajdują się na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Na EKUZ znajdują się następujące informacje:

  • imię;
  • nazwisko;
  • data urodzenia;
  • PESEL;
  • numer identyfikacyjny instytucji, która wydała Kartę;
  • numer identyfikacyjny Karty;
  • data ważności Karty.

Są to jedyne dane zawarte na Karcie. Każde państwo członkowskie wydaje Kartę we własnym języku urzędowym, zawierającą ten sam zestaw danych.

 

Kto ma prawo do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Prawo do otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Każda osoba ubezpieczona, także członek rodziny, otrzymuje własną Kartę. A zatem, gdy np. na wakacje wyjeżdża czteroosobowa rodzina, każdy jej członek, w tym dzieci, powinien zaopatrzyć się w EKUZ.

Karta jest wydawana osobom wyjeżdżającym czasowo do innego państwa członkowskiego, np.:

  • w celach turystycznych;
  • w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych;
  • w związku z krótką podróżą służbową;
  • w celu podjęcia studiów;
  • pracownikom oddelegowanym do pracy za granicę przez polskiego pracodawcę.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie przysługuje osobom, które przestały podlegać polskiemu ustawodawstwu, np. w związku z podjęciem pracy w innym państwie członkowskim, oraz osobom, których ubezpieczenie w NFZ wygasło. Mogą Państwo sprawdzić, w jakich sytuacjach polski ubezpieczony przestaje podlegać polskiemu ustawodawstwu oraz w jakich sytuacjach wygasa ubezpieczenie w NFZ.
Osoby, które posługują się EKUZ w innych państwach członkowskich, mimo że straciły do niej uprawnienia, mogą zostać zobowiązane do pokrycia kosztów leczenia, z którego skorzystały w innym państwie członkowskim.

Jak złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek można otrzymać w Oddziale lub Delegaturze albo pobrać tutaj. Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w Oddziale w jeden z następujących sposobów:

  • osobiście;
  • pocztą (także elektroniczną);
  • faksem.

Adresy i numery telefonów Oddziałów Wojewódzkich NFZ i Delegatur

Do czego uprawnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ, podobnie jak dotychczasowy formularz E 111, uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie członkowskim w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w tym państwie w bezpiecznych warunkach z medycznego punktu widzenia.

EKUZ nie daje żadnych uprawnień, jeżeli celem podróży jest odbycie planowego leczenia. Informacje o formalnościach niezbędnych w takich przypadkach znajdują się w dziale Planowane leczenie.

Karta uprawnia do korzystania w innych państwach z opieki tylko tych placówek, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.
W większości państw także placówki, działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, pobierają pewne opłaty od ubezpieczonych. EKUZ nie zwalnia z poniesienia tych kosztów. Szczegółowe informacje o opłatach obowiązujących w kraju pobytu znajdują się w dziale Wyjeżdżam do... i w broszurze "Opieka zdrowotna w UE - Informator".

Co zrobić w przypadku, gdy potrzebuję opieki medycznej podczas pobytu w innym państwie członkowskim i nie posiadam Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Jeśli jest się uprawnionym do posiadania Karty, należy skontaktować się telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem osoby pozostającej w Polsce z Oddziałem Wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Oddział wystawi wówczas Certyfikat Zastępczy - papierowy dokument zastępujący Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, który może zostać dostarczony pocztą lub faksem.

Jeśli nie udało się Państwu uzyskać Certyfikatu Zastępczego, nie oznacza to, że nie zostanie udzielona niezbędna pomoc medyczna. Jednak prawdopodobnie zostaną Państwo zobowiązani do pokrycia pełnych kosztów leczenia. Należy zachować wszystkie rachunki i dowody zapłaty. Mogą Państwo sprawdzić, w jaki sposób ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków.

 

Awers karty (foto:NFZ) Awers karty (foto:NFZ)
Awers karty (foto:NFZ) Awers karty (foto:NFZ)
Awers karty (foto:NFZ) Awers karty (foto:NFZ)
Rewers karty (foto:NFZ) Rewers karty (foto:NFZ)
Rewers karty (foto:NFZ) Rewers karty (foto:NFZ)
Rewers karty (foto:NFZ) Rewers karty (foto:NFZ)