Skip to main content

LEITNER ConnX – hybryda kolejki linowej i pojazdu autonomicznego

Autor: |
ConnX LEITNER (źródło LEITNER)
ConnX LEITNER (źródło LEITNER)

Rozwój ConnX, nowego "hybrydowego rozwiązania" składającego się z kolejki linowej i autonomicznych pojazdów, postępuje bardzo szybko. Wraz ze słoweńskimi ekspertami z Elaphe, LEITNER intensywnie testuje innowacyjne rozwiązanie mobilności w laboratorium testowym w Sterzing. Postępy są pozytywnym znakiem i wspierają ambitny cel, jakim jest przygotowanie w ciągu najbliższych dwóch lat opatentowanego systemu przyszłego modelu transportu miejskiego.

Projektem ConnX, LEITNER poświęca swoje badania i zasoby innowacyjne na przyszłościowe rozwiązanie dla wyzwań transportu miejskiego. Dzięki połączeniu transportu linowego i zmianie trasy pojazdów na naziemną uda się ominąć istniejące bariery infrastrukturalne — takie jak budynki lub pomniki — przy jednoczesnym pokonaniu różnic topograficznych. Dzięki połączeniu kolejki linowej i pojazdów samobieżnych ConnX umożliwia wygodną komunikację, bez konieczności zmiany pojazdu. Jako rozwiązanie podwójne, system nadaje się również jako "brakujące ogniwo" pomiędzy różnymi systemami transportowymi lub pomiędzy dwoma kolejkami linowymi, ale także jako "połączenie ostatniej mili" dla ludzi i towarów.

Intensywna faza testowa jest pozytywnym znakiem

Wraz ze słoweńskim konstruktorem pojazdów, firmą Elaphe, najnowsze osiągnięcia systemu poddawane są intensywnym testom w laboratorium testowym w Sterzing. Obecnie pracują dwie kabiny i dwa pojazdy, które poruszają się we wzajemnej koordynacji. Dotyczy to na przykład również wsiadania i wysiadania na stacji, przy czym uwaga skupia się na dwóch scenariuszach: Całkowite zatrzymanie pojazdu na stacji oraz przejazd przez miejsce zatrzymania z prędkością 0,3 metra na sekundę. Oba procesy, jak również optymalizacja synchronizacji pojazdów, przyniosły pozytywne wyniki testów i tym samym potwierdzają również aktualny stan projektu.

Ciąg dalszy pod galerią
ConnX LEITNER (źródło LEITNER) ConnX LEITNER (źródło LEITNER)

Wizualizacja ConnX

Silne partnerstwo z jasnym podziałem ról

Owocne partnerstwo pomiędzy LEITNER i Elaphe znacząco przyczynia się do udanej oceny zaawansowania prac. Ze słoweńskimi deweloperami udało się znaleźć prawdziwych profesjonalistów, którzy mają to samo przedsiębiorcze DNA i są liderami rynku w swojej branży w zakresie technologii napędu bezpośredniego.

„Podobnie jak my, wiele osób już teraz nie może się doczekać, aby zobaczyć system na żywo poza laboratorium testowym - jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, to marzenie stanie się rzeczywistością za dwa lata" - wyjaśniają Klaus Erharter (dyrektor techniczny LEITNER) i Günter Tschinkel (szef działu elektrycznego).

Rozmowa z inżynierami LEITNER i testy ConnX