Skip to main content
umpa

Kasprowy Wierch ponownie dostępny dla turystów i narciarzy – w Tatrach wciąż obowiązuje zagrożenie lawinowe poza trasami narciarskimi

Autor: |
Kasprowy (źródło: PKL)
Kasprowy (źródło: PKL)

Od 7.02 kolej linowa PKL Kasprowy Wierch zostaje ponownie udostępniona dla turystów i narciarzy. Udostępnione zostają także kolej krzesełkowa oraz trasa narciarska w Dolinie Gąsienicowej i trasa narciarska w Dolinie Goryczkowej wraz z nartostradą do Kuźnic.

Kolej krzesełkowa w Dolinie Goryczkowej jest w trakcie przygotowywania do ponownego udostępnienia dla narciarzy, co powinno nastąpić w najbliższą środę lub czwartek. Do tego czasu przejście do Doliny Goryczkowej dostępne będzie przez kopułę ze szczytu Kasprowego Wierchu – trwają prace przygotowawcze, by udrożnić przejazd narciarski nad Cichą Doliną.

Szlak skitourowy z Kuźnic przez Dolinę Goryczkową na Kasprowy Wierch jest oznakowany i udostępniony. Szlak narciarski z Kuźnic przez Dolinę Gąsienicową na Kasprowy Wierch dostępny będzie dla narciarzy i skitourowców w ciągu najbliższych dni. Trwają prace przygotowawcze.

Po wcześniejszym zamknięciu szlaków w Tatrach spowodowanym bardzo obitymi opadami śniegu, silnym wiatrem i lawinami jakie zeszły w wielu rejonach górskich 6.02 miała miejsce weryfikacja warunków panujących w Tatrach, co pozwala na udostępnienie kolei i tras narciarskich na Kasprowym Wierchu i jest możliwe na podstawie wniosku TOPR i zarządzenia wydanego przez TPN. 

TOPR zdecydowanie zaleca narciarzom i snowboardzistom pozostanie w obszarze przygotowanych i oznaczonych tras narciarskich w rejonie Kasprowego Wierchu. W Tatrach wciąż obowiązuje zagrożenie lawinowe.

Zgodnie ze wstępnymi informacjami z TOPR na kolejną dobę zostanie najprawdopodobniej ogłoszony 3 (znaczny) stopień Zagrożenia Lawinowego w Tatrach. 

Zamknięty pozostaje szlak narciarski biegnący przez Żleb Marcinowskich (w obu kierunkach) z Polany Kondratowej do wylotu Doliny Świńskiej oraz szlaku narciarskiego (w obu kierunkach) prowadzący tzw. „górnymi Padakami” tj. odcinek między dolnym łącznikiem prowadzącym z Doliny Kondratowej do Doliny Goryczkowej, a wylotem Doliny Świńskiej. 

PKL rekomendują sprawdzanie informacji o aktualnych warunkach atmosferycznych i dostępności tras narciarskich oraz kolei na Kasprowym Wierchu na stronie internetowej PKL, w social mediach PKL i PKL Kasprowy Wierch oraz każdorazowo przed wyjściem w góry zapoznanie się z komunikatem TPN dotyczącym warunków i dostępności szlaków w Tatrach oraz z komunikatem lawinowym TOPR. Należy trzymać się wyznaczonych tras i nartostrad oraz stosować się do zaleceń TPN i TOPR.

Zaplanuj wizytę na Kasprowym Wierchu z wyprzedzeniem

PKL rekomendują zakup skipassów i tourpassów z wyprzedzeniem w sklepie internetowym PKL. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej PKL, gdzie znajdują się wszystkie informacje dotyczące godzin otwarcia kolei, dostępności tras narciarskich w Dolinie Gąsienicowej i Goryczkowej oraz sprzedaży tourpassów i skipassów.   

Wyjazd na Kasprowy Wierch warto zaplanować i z wyprzedzeniem zakupić – na wybrany dzień oraz godzinę – tourpassy i skipassy w sklepie PKL. Czas odjazdu kursu kolei jest ściśle określony i znajduje się na tourpassie i skipassie. W tym roku, ze względu na trwający remont placu w Kuźnicach, busy dojeżdżają tylko do Pomnika Prometeusza (ok. połowy drogi do stacji dolnej w Kuźnicach), skąd do stacji dolnej kolei PKL dotrzemy spacerem. Warto pamiętać, by do Kuźnic dotrzeć z rezerwą czasową i w stacji dolnej kolei linowej na Kasprowy Wierch pojawić się przed zaplanowanym odjazdem wagonika PKL.  

W ośrodku PKL Kasprowy Wierch przez cały sezon zimowy działają mobilni informatorzy, którzy udzielają informacji turystom oraz kierują ruchem, by pomóc w jego usprawnieniu. Informatorów rozpoznamy dzięki pomarańczowemu oznakowaniu strojów. 

Kasprowy (źródło: PKL) Kasprowy (źródło: PKL)