Skip to main content

Jak się ubierać na zimowe spacery?

Autor: |
Źródło zdjęć: pixabay.com
Źródło zdjęć: pixabay.com

Zimowe spacery to świetny sposób na zachowanie zdrowego stylu życia i podziwianie pięknych widoków, jednak aby móc cieszyć się tą aktywnością w pełni, ważne jest, aby odpowiednio się ubrać. Dobrze dobrany strój na zimowe spacery powinien zapewnić ciepło i komfort, a także zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Postaramy się pokrótce przedstawić podstawowe założenia optymalnego doboru ubioru na zimę.

Pamiętaj o warstwach odzieży

Koncepcja ubierania się w warstwy jest kluczowa przy zimowych spacerach. Warstwy pozwalają na dostosowanie grubości odzieży do panującej temperatury, a także umożliwiają łatwe usunięcie lub dodanie kolejnej warstwy w zależności od potrzeb. Warstwy odzieży, o których należy zawsze pamiętać, to podstawowa bielizna, warstwa izolacyjna i warstwa zewnętrzna chroniąca przed wiatrem i opadami. Każda z nich pełni inne funkcje, takie jak utrzymywanie ciepła, odprowadzanie wilgoci i ochrona przed wiatrem i deszczem. Warto wybierać odzież wykonaną z oddychających i ciepłych materiałów, takich jak merino, Polartec®, Primaloft® i innych.

Pierwsza warstwa - podstawowa - jest to najbliższa skórze warstwa, która powinna pochłaniać pot i utrzymywać ciało suchym. Bielizna termoaktywna np. marki Brubeck jest najlepszym wyborem, ponieważ pochłania wilgoć i szybko ją odprowadza.

Druga warstwa - izolacyjna - jest to warstwa, która utrzymuje ciepło ciała i zapobiega jego szybkiej utracie w niskich temperaturach. Najczęściej warstwą tą jest bluza, ale może to być też lekka kurtka puchowa męska czy damska. W zależności od temperatur w jakich będziemy podejmować aktywność powinniśmy odpowiedni dobrać jej grubość. Bluzy i kurtki o różnej grubości z pewnością pozwolą dobrać optymalny model.

Trzecia warstwa – zewnętrzna – ma za zadanie zabezpieczać przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi takimi jak wiatr, deszcz czy śnieg. Może to być cienka kurtka z membraną, grubszy model ocieplany, kurtka softshellowa lub w przypadku uprawiania sportu o dużej intensywności wysiłku- cienka wiatrówka. Głównym celem warstwy zewnętrznej jest zabezpieczenie przed wilgocią oraz wiatrem, dzięki czemu pozostałe warstwy ubioru mogą zapewniać organizmowi optymalny komfort. Dobra kurtka przeciwdeszczowa damska czy męska stanowi doskonale ochroni na zarówno przed deszczem, śniegiem, jak i wiatrem.

Ważne jest, aby każda warstwa odzieży była dopasowana do potrzeb i zapewniała odpowiednie ciepło i komfort. Można dostosować grubość i liczbę warstw w zależności od temperatury i warunków pogodowych.

Odpowiednie materiały

Wybierając odzież na zimowe spacery, ważne jest, aby wybierać odpowiednie materiały, które będą izolować i jednocześnie odprowadzać wilgoć. Wśród wielu dostępnych opcji zdecydowanie wyróżnia się wełna merino. Wełna merynosów jest naturalnym materiałem izolującym, który posiada doskonałe cechy użytkowe. Jest bardzo przyjemna w dotyku i odprowadza wilgoć znacznie szybciej niż zwykła wełna czy bawełna. Skarpety i bluzy z wełny merino będą idealne do noszenia podczas zimowych spacerów zapewniając wysoki komfort. Warte zauważenia są również syntetyczne tkaniny używane bardzo często w bieliźnie termicznej oraz w bluzach. Syntetyczne włókna, takie jak poliester i poliamid, są lekkie i bardzo szybko odprowadzają wilgoć, co sprawia, że są idealne na zimowe wycieczki i inne aktywności o nieco większej intensywności. Syntetyczna bielizna termoaktywna świetnie sprawdza się między innymi podczas uprawiania sportu. W odzieży zimowej, w wierzchniej warstwie ubioru, często spotkamy też materiały chroniące przed wodą i śniegiem. Najczęściej stosuje się w nich membrany. Jest to specjalna wartswa, która jest wodoodporna i oddychająca. Takie połączenie jest kluczowe podczas zimowych spacerów.

Zimowe dodatki do ubrania

Podczas wycieczek w zimowej scenerii warto pamiętać o kilku elementach stroju, które trzeba mieć pod ręką. Czapka będzie niezbędna w niższych temperaturach. Organizm może się bardzo szybko wychładzać przez głowę, dlatego ważne jest, aby nosić czapkę, szczególnie jeśli mocniej wieje. W takich warunkach przyda się też szal lub chusta wielofunkcyjna dla ochrony szyi przed zimnym powietrzem. Rękawiczki przydadzą się nie tylko na nartach, ale również na spacerze. Chodzenie z rękami w kieszeni po zaśnieżonych i oblodzonych ścieżkach to zły pomysł, dlatego warto zawczasu pomyśleć odpowiedniej ochronie rąk. Ochraniacze na nogi, czyli tzw., stuptuty przydadzą się jeśli będziesz chodzić w głębokim śniegu, skutecznie zapobiegając jego dostawaniu się do obuwia.

Podsumowując, aby cieszyć się zimowymi spacerami, ważne jest, aby odpowiednio się ubrać, zwłaszcza w trudne warunki pogodowe. Świetnie sprawdzą się ubrania znanych marek outdoorowych, takich jak przodujący w produktach z wełny merino Icebreaker, które dają gwarancję najwyższej jakości materiałów oraz maksymalnej funkcjonalności. Odpowiednio dobrana odzież i dodatki zapewni ciepło, wygodę i bezpieczeństwo na zimowych spacerach.

Artykuł sponsorowany

Ciąg dalszy pod galerią
Źródło zdjęć: pixabay.com Źródło zdjęć: pixabay.com