Skip to main content
umpa

Dlaczego warto już dziś przygotować się do sezonu narciarskiego?

Autor: |
Polana Szymoszkowa (foto: materiały prasowe)
Polana Szymoszkowa (foto: materiały prasowe)

Zbliża się zima stulecia i to wiadomość idealna dla zapalonych narciarzy. Zgodnie z zapowiedziami zima nadejdzie szybko, zasypie nas śniegiem i zostanie z nami na długo. Jak podaje Polska Organizacja Turystyczna, w ubiegłym roku 76% Polaków wyjeżdżających na zimowy urlop zdecydowało się na wypoczynek w kraju. Co ciekawe, szacuje się, że na nartach jeździ około 5-6 milionów obywateli naszego kraju. Prawdopodobnie wielu z nich nie zaprząta sobie głowy przygotowaniami do wyjazdu. Niesłusznie! Warto już dziś przemyśleć swój narciarski urlop.

Jeśli już teraz zaczniecie planować zimowy wyjazd, z pewnością uda Wam się dobrze przygotować do niego organizm, zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i wybrać najkorzystniejsze oferty wyjazdowe. Organizując urlop już w październiku, możemy liczyć nie tylko na atrakcyjne ceny noclegów czy transportu, ale i na okazyjny koszt samych karnetów na stoki. Ciekawym przykładem takiej oszczędności jest funkcjonujący na Podhalu Góral Skipass. Ta oferta dla miłośników sportów zimowych, to jedna karta obejmująca cztery stoki - Witów, Harendę, Suche i Polanę Szymoszkową. W październiku i listopadzie karnety dostępne są w przedsprzedaży, a ich cena mieści się się w granicach od 90 zł za karnet całodzienny do 1090 zł za karnet całosezonowy.

<content>19112</content>

Unikaj kontuzji - to proste

Przed wyjazdem na narty należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne, które nie tylko uchroni nasze ciało przed ewentualną kontuzją, ale też pozwoli cieszyć się dłuższą i bardziej intensywną jazdą. Najistotniejsze grupy mięśni z punktu widzenia miłośników sportów zimowych to mięśnie nóg oraz pasa biodrowego. Wzmocnienie tych partii pozwoli ochronić narażone na przeciążenie stawy i więzadła. Nie należy zapominać o mięśniach brzucha, grzbietu i ramion, które pełnią równie ważną funkcję przy zjazdach - czy to na nartach, czy na snowboardzie. Jeśli na co dzień nie uprawiamy sportu, przygotowanie do sezonu zimowego powinniśmy rozpocząć nawet na trzy miesiące przed planowanym wyjazdem. Minimalny czas to od 6 do 8 tygodni, jednak nie warto zwlekać z rozpoczęciem treningu - nawet najbardziej intensywne ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli nie wykonamy ich odpowiednio wcześnie. Jak często powinniśmy ćwiczyć? Na początku najlepiej trzy razy w tygodniu, a tuż przed wyjazdem - nawet pięć. Pamiętajmy o solidnej rozgrzewce przed wysiłkiem oraz o starannym rozciągnięciu mięśni zaraz po nim.

Zadbaj o sprzęt

Niezbędnym krokiem jest również przygotowanie sprzętu, zwłaszcza nart i desek snowboardowych. Nawet te nowe wymagają nasmarowania, wyważenia, ustawienia wiązań i zaostrzenia krawędzi. Można zrobić to samodzielnie albo oddać do specjalnego serwisu, w którym specjalista dobierze odpowiedni smar i kąt ostrzenia nart, oraz zalepi żywicą ewentualne wgniecenia. Dzięki takiemu przygotowaniu sprzęt nie tylko posłuży nam dłużej, ale również zapewni pełne bezpieczeństwo jazdy.

<content>40688</content>

Rezerwuj i śpij spokojnie

Z wyprzedzeniem trzeba zainteresować się też sprawą rezerwacji noclegu. Każdego roku możemy obserwować zjawisko niemal całkowitego obłożenia hoteli, apartamentów i innych obiektów noclegowych, które sprawia, że znalezienie odpowiedniego miejsca na ostatnią chwilę często graniczy z cudem. Podobnie jest z pociągami i autobusami mającymi dostarczyć nas do wybranej destynacji. Jeśli nie wybieramy się na urlop samochodem, koniecznie wykupmy bilet najwcześniej jak to możliwe. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko nerwy, ale również pieniądze - przy wcześniejszym zakupie przysługują nam duże zniżki.

Kolejki? Nie na Podhalu!

W tym roku nasze przygotowania mogą ograniczyć się do tych wymienionych wyżej. Już nie musimy zaprzątać sobie głowy wcześniejszym planowaniem, jak mądrze zagospodarować czas, staniem w kolejkach i zastanawianiem się, gdzie najlepiej zjeżdżać. W porozumieniu ze Stacjami Narciarskimi Harenda, Polana Szymoszkowa, Suche i Witów stworzono kartę Góral Skipass, która pozwala korzystać z wielu wyciągów i kolei - nawet przez cały sezon. Karnet można kupić online lub w kasach każdej ze stacji wchodzących w skład Góral Skipass. Cena karnetu całodziennego to 90 zł, a całosezonowego - 1090 zł. Tego typu karnet, który umożliwia swobodne zjazdy na czterech stacjach przez cały sezon, to w Polsce nowość. Góral Skipass to rozwiązanie, które z pewnością pokochają miliony jeżdżących na nartach Polaków.

Polana Szymoszkowa (foto: materiały prasowe) Polana Szymoszkowa (foto: materiały prasowe)
Harenda (foto: materiały prasowe) Harenda (foto: materiały prasowe)