Skip to main content
umpa

Austria w gotowości – zimowe nowości sezonu 2017/18

Autor: |
Nowa kolej krzesełkowa Palinkopfbahn D1 w Ischgl (foto: © TVB Paznaun Ischgl)
Nowa kolej krzesełkowa Palinkopfbahn D1 w Ischgl (foto: © TVB Paznaun Ischgl)

Tajemnicza konstrukcja James Bonda, nowe kolejki i wspólne karnety narciarskie. Austria po raz kolejny zainwestuje ponad kilkaset milionów euro w zapewnienie komfortu narciarzom w nadchodzącym sezonie zimowym. Przedstawiamy TOP5 najciekawszych tegorocznych inwestycji, które mają wzmocnić pozycję austriackich ośrodków narciarskich.

1.    Bond powraca do Sölden

Sölden

Restauracja Ice Q na szczycie Gaislachkogl służyła już, jako spektakularne kulisy dla filmu „Spectre“. Zimą 17/18 otwarta zostanie niepowtarzalna instalacja kinowa inspirowana filmami o Jamsie Bondzie. Projektantem budynku, który ma stanąć dodatkowo obok restauracji Ice Q na szczycie Gaislachkogl, jest nagradzany architekt Johann Obermoser. Zarówno nazwa obiektu jak i wszystkie szczegóły całego projektu wciąż owiane są wielką tajemnicą.  

Dolina Ötztal może pochwalić się jeszcze jedną nowością: w najbliższym sezonie będzie można skorzystać tu z wspólneg karnetu narciarskiego obejmującego dwie topowe destynacje: Sölden i Obergurgl-Hochgurgl, a do dyspozycji narciarzy będzie łącznie 256 km tras.

Więcej na: https://www.soelden.com/james-bond-cinematic-installation

 

2.    Zillertal inwestuje

Zillertal

Koleje Spieljochbahn zmieniły w zeszłym roku właściciela i przeszły w ręce rodziny Schulz, która nie tylko pochodzi z doliny Zillertal, ale jest też właścicielem nowoczesnej stacji narciarskiej Kaltenbach i jedynego pola golfowego w dolinie. W marcu 2017 r. ruszyła kompletna przebudowa stacji narciarskiej. W ciągu zaledwie 8 miesięcy wymieniono kompletnie system gondoli i zmodernizowano dolną i górną stację kolejki. Nowością od grudnia 2017 r. będzie nowy taras słoneczny i nowa restauracja przy górnej stacji gondoli oraz zupełnie nowy system naśnieżania stoków. W sumie w najbliższych latach rodzina Schulz planuje zainwestować ponad 70 mln euro w modernizację stacji. Największa inwestycja nastąpi dopiero w przyszłym roku. Stacja Spieljochbahn zostanie połączona gondolą z sąsiadującą stacją Hochfügen. Gondola typu „peak-to-peak” będzie pierwszą tego rodzaju inwestycją w Europie. Dzięki jej budowie powstanie największa stacja narciarska w dolinie Zillertal, łącząca ośrodki Kaltenbach, Hochfügen i Spieljochbahn.

Więcej na: http://www.spieljochbahn.at/en/schultz-gruppe-stellt-touristische-zukunft-des-spieljochs-sicher/

 

3.    Kanapy dla gwiazd

Ischgl

Nowo wybudowana kolejka krzesełkowa typu D-line Palinkopf D1, z 6-osobowymi kanapami, wyprodukowana przez firmę Doppelmayr zachwyca nie tylko nowym wzornictwem, ale także licznymi innowacyjnymi i opatentowanymi rozwiązaniami. Nowoczesny system kolejek linowych udoskonalony został łącznie od 205 technologicznych nowości, 31 innowacyjnych i 14 opatentowanych rozwiązań. Nowa kolejka zastępuje dawną kolejkę krzesełkową z kanapami 4-osobowymi, która zostanie ustawiona ponownie w ośrodku narciarskim w Skandynawii. Co ciekawe nowa kolej doskonale wizualnie wpisuje się w charakter Ischgl – na tyłach każdej z kanap zostały umieszczone gwiazdy, które wystąpiły dotychczas na największej tutejszej imprezie, Top of the Mountain, a znalazły się wśród nich: Elton John, Rihanna, Zucherro, Mariah Carey czy Robbie Williams.

Więcej na: https://www.ischgl.com/pl/more/silvretta-seilbahn-ag/nowosci-2017-2018

<content>19112</content>

4.    W Serfaus pojedzie nowe „metro”

Serfaus-Fiss-Ladis

Niewiele osób wie, że w Sefaus na narty można podjechać metrem. Choć tutejsze metro to tak naprawdę kolejka linowo-terenowa to wciąż uchodzi za najmniejsze na świecie. Dzięki innowacjom metro będzie mogło nie tylko pomieścić dwukrotnie więcej narciarzy niż dotychczas, ale stanie się dużo bardziej przyjazne środowisku i mieszkańcom.

Więcej na: https://www.serfaus-fiss-ladis.at/en/winter/highlights/dorfbahn

 

5.    Na jednym karnecie w Sölden i Obergurgl/Hochgurgl

Sölden i Obergurgl/Hochgurgl

Wiele lat zajęło rodzinom Falkner i Scheiber połączenie wspólnym karnetem lodowca Sölden z ukrytą na końcu doliny stacją narciarską Obergurgl i Hochgurgl. Od tego sezonu zimowego narszecie możliwe będzie szusowanie na jednym karnecie w obydwu stacjach. Kupując karnet na min. 3 dni, można jeździć też do woli w sąsiedniej stacji. Polacy do tej pory bardziej preferowali miejsce akcji Jamesa Bonda. Teraz na narciarzy czeka dodatkowo 110km szerokich tras narciarskich, które prowadzą przez rozległe hale na wysokości ponad 2000 m n.p.m.

Więcej na:  https://www.soelden.com/gemeinsamer-skipass

Nowa kolej krzesełkowa Palinkopfbahn D1 w Ischgl (foto: © TVB Paznaun Ischgl) Nowa kolej krzesełkowa Palinkopfbahn D1 w Ischgl (foto: © TVB Paznaun Ischgl)
Oetztal Top Mountain Crosspoint (foto: © Ötztal Tourismus) Oetztal Top Mountain Crosspoint (foto: © Ötztal Tourismus)
Powder Snow (foto: © Oesterreich Werbung / Mallaun) Powder Snow (foto: © Oesterreich Werbung / Mallaun)