Zimowa kraina czarów

Południowy Tyrol/Südtirol to ponad 80 szczytów sięgających 3,000 metrów n.p.m., jedyne w swoim rodzaju Dolomiti Superski (połączone trasy i wyciągi narciarskie w kilku regionach turystycznych) oraz Ortler Ski Arena (oddzielny region narciarski u stóp najwyższego szczytu w Płd. Tyrolu). To także miejsce, gdzie położone są Dolomity – pasmo górskie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Południowy Tyrol jest spełnieniem marzeń każdego miłośnika sportów zimowych: 300 słonecznych dni w roku, doskonale utrzymane trasy narciarskie i majestatyczna sceneria wysokich gór nieustannie przyciągają narciarzy i turystów z całego świata. Trasy zjazdowe i biegowe czekają na narciarzy oraz snowboardzistów na wszystkich poziomach zaawansowania.  Początkujący mogą szkolić się w 63 szkółkach narciarskich.

Po całym dniu spędzonym na stoku, na sportowców czekają różnego rodzaju imprezy tzw. après ski, organizowane w pobliżu dolnych stacji narciarskich lub wręcz na samych stokach.Warto tutaj połączyć narciarstwo z prawdziwą ucztą kulinarną. Na przykład trasa narciarska Santa Croce (średni poziom trudności zjazdu sprawia, że jest akurat dla rodzin z dziećmi i średnio-zaawansowanych miłośników białego szaleństwa) prowadzi od Col Alto lub spod schroniska Piz Sorega (można ją rozpocząć z dwóch punktów) do małej kapliczki Santa Croce położonej u stop góry o tej samej nazwie. Zjeżdżając po drodze narciarze mijają aż 8 schronisk oferujących pyszne dania lokalnej kuchni - do każdego z nich można dotrzeć nie odpinając nart. Należy pamiętać, że tuż po atrakcjach narciarskich, wielką dumą regionu są kuchnia i wina – ale o tym wybornym temacie piszemy w osobnym artykule.

Stoki narciarskie

Większość dolin może poszczycić się sieciami tras narciarskich na światowym poziomie. Największa, Dolomiti Superski to 12 ośrodków narciarskich, 1.200 km tras, a wszystko to dzięki jednemu wspólnemu karnetowi narciarskiemu. Każdy zjazd poza świetną zabawą narciarską, to także niesamowite widoki oraz możliwość skosztowania regionalnych smakołyków. Wizytówką jest Plan de Corones / Kronplatz będący jednym z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich na świecie. Czeka tu ponad 100 km tras o różnym stopniu trudności: łatwe - doskonałe dla początkujących oraz te dla zaawansowanych narciarzy ze stromymi i długimi zjazdami. Do „narciarskiej góry” można dojechać aż z trzech miejscowości, a skibusy kursujące pomiędzy 14 kurortami bezpłatnie dowożą narciarzy do wyciągów. 

Południowy Tyrol to także Sella Ronda, 26-kilometrowa okrężna trasa dookoła masywu Sella z dobrze utrzymanymi trasami i nowoczesnym systemem wyciągów. Sella Ronda jest jednym z najbardziej ekscytujących szlaków w Alpach. Łączy ona 4 doliny: Val Gardena/Gröden, Val di Fassa, Livinallongo oraz Alta Badia. Okrążenie całej góry zajmie narciarzom około 5 godzin, co zostaje wynagradzane jednymi z najbardziej spektakularnych widoków na świecie. To jedyna w swoim rodzaju karuzela dla narciarzy: niezwykle rozbudowany system wyciągów i tras zjazdowych, a wszystko to na tle pięknych lasów, szczytów skalnych oraz gór śniegu.

W grudniu 2008 w regionie Plan de Corones/Kronplatz otwarto nowy snowpark, wyposażony w cztery niezależne tory na różnym poziomie. Ma 750-800 metrów długości, różnica wysokości wynosi 170 m., a całkowita powierzchnia to 58 300 m². Każdy z torów wyposażony jest w skocznie, boxy, raile, kickery o zróżnicowanej skali trudności.Ponadto zbudowany został specjalny tor dla dzieci tzw. Family Fun Line z 6 różnymi hopkami i łukami oraz konstrukcją zamku dla szkółek narciarskich. To już czwarty obiekt tego typu w Południowym Tyrolu, pozostałe znajdują się w dolinach Val Senales/Schnalstal, Alpe di Siusi/Seiser Alm oraz w Obereggen.

Skipassy

W dolinie Dolomiti Superski funkcjonuje specjalny system skipassów „Dolomiti chip-card”. Dzięki tej technologii narciarze i snowboardziści mogą za pośrednictwem strony www.dolomitisuperski.com, klikając w “ski-performance”, wprowadzić swój kod z karnetu i mieć dostęp do wszystkich statystyk dotyczących ich wyczynów na stokach. Zobaczą ilość przejechanych kilometrów, różnice wysokości i mapę pokazującą system wyciągów, z których korzystali. To wszystko pozwala wyznaczyć cele na kolejny dzień czy też pochwalić się osiągnięciami przyjaciołom po powrocie do domu.Południowy Tyrol był pierwszym regionem we Włoszech, który wprowadził dzienny karnet narciarski. Po rejestracji można korzystać z dowolnie wybranych wyciągów, a wszelkie poniesione koszty będą ściągane automatycznie z karty kredytowej następnego dnia.

Dzienny karnet upoważnia także do rabatów od cen standardowych – 5% na pierwsze pięć dni, 10% powyżej sześciu dni. Na dzieci poniżej 8 roku życia czeka specjalna promocja: kupując skipass dla osoby dorosłej, dostaniemy drugi taki sam dla dziecka, zaś dzieci w wieku 8-16 lat uzyskają 30% zniżki.

Dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci także czekają korzystne oferty.Na stronie www.dolomitisuperski.com można też sprawdzić warunki pogodowe, zarezerwować pokój, dowiedzieć się więcej o lekcjach jazdy na nartach, zapoznać się z radami i opinią innych narciarzy, pooglądać zabawne filmy ze stoku lub wziąć udział w wirtualnych zawodach lub wybrać, w której z restauracji położonych na stoku zjedzą posiłek. Ponadto, dzięki serwisowi randkowemu Dolomiti Superski Dating można spotkać się i pojeździć na nartach z innymi podróżnikami szukającymi „drugiej połówki”.

Zimowe zajęcia poza stokiem

Południowy Tyrol ma do zaoferowania mnóstwo dodatkowych zimowych atrakcji. Szczególnie godna polecenia jest wyprawa na rakietach śnieżnych w Alpe di Siusi/Seiser Alm - najwyżej położonym pastwisku górskim w Alpach - podczas której można podziwiać najpiękniejsze krajobrazy Dolomitów. Miłośnicy wspinaczki mogą natomiast wybrać się do doliny Valle Aurina/Tauferer Ahnrtal, gdzie można spróbować sił wspinając się po zamrożonym wodospadzie. Dzieci ucieszą się z pewnością z przejażdżki na śniegu na koniu rasy Hafling. Z kolei narciarstwo biegowe najlepiej jest uprawiać w dolinie Anterselva (antholz.com), gdzie do dyspozycji biegaczy jest 10 km tras o wysokim, 10 km tras o średnim i 10 km tras o niskim poziomie trudności. Poza tym odbywają się tu liczne festiwale i imprezy, jak na przykład festiwal rzeźby lodowej czy Puchar Świata FIS Ski Races w dolinach Val Gardena/Gröden i Alta Badia.

Wyprawa do Południowego Tyrolu

Aby skorzystać z zimowych atrakcji Południowego Tyrolu, najłatwiej jest skontaktować się z biurami podróży, które współpracują z regionem (lista poniżej) lub zorganizować sobie wyjazd samemu za pomocą strony www.suedtirol.info, gdzie dostępne są wszystkie informacje dot. dojazdu, hoteli, tras narciarskich skipassów itd.Biura turystyczne:

  • Otium
  • Neckermann
  • TUI
  • VolareTravel
  • ALPE