Skip to main content

Winietki i inne opłaty drogowe w Europie

Autor: |
A4 w Polsce (fot. @osito-pl freeimages.com)
A4 w Polsce (fot. @osito-pl freeimages.com)

Wybierając się na narty za granice, musimy pamiętać o opłatach drogowych obowiązujących w państwach, przez które będziemy przejeżdżać. Z reguły systemy opłat możemy podzielić na dwa rodzaje:

 • Opłata za przejechany odcinek – tak zwany system bramkowy
 • Opłata za okres korzystania z dróg płatnych – system winietowy

W artykule skupimy się na przedstawieniu cen winietek na autostrady i drogi szybkiego ruchu w Czechach, Słowacji, Austrii i Szwajcarii.

Pamiętaj, korzystając z płatnych dróg bez ważnej winietki, narażasz się na wysokie kary. Kontrolą winietek zajmują się nie tylko policjanci z drogówki, w niektórych państwach istnieją dodatkowe służby, których zadaniem jest sprawdzenie, czy zapłaciłeś za korzystanie z drogi.

Pamiętaj, służby kontrolujące nie przyjmują tłumaczenia, że punkt przed / za granicą był zamknięty. Wjeżdżając na drogę objętą opłatami, MUSISZ mieć opłaconą i ważną winietę.

Dla wybierających się do Włoch I Austrii przez Niemcy ważne info o opłatach na polskiej A4

Zanim przeczytasz o cenach i zasadach zakupu winietek za granicą, przypominamy o nowym systemie poboru opłat na polskich autostradach: A4 pomiędzy Gliwicami - Sośnica i Wrocławiem, A2 Konin Stryków. Na tych odcinkach A2 i A4 było prosto i były kolejki, przez lata działały bramki i elektroniczny system dla ciężarówek. Od 1 grudnia 2021 roku wprowadzono system elektroniczny, bilet na przejazd można kupić:

 • Online przez aplikację e-TOLL PL BILET Apple i Android
 • Online przez wiele aplikacji bankowych
 • Stacjonarnie na stacjach LOTOS i ORLEN
 • Więcej info o e-TOLL w Polsce

Winietki na Słowacji

Od kilku lat na Słowacji obowiązuje system elektronicznej winietki, po zakupie przez stronę internetową, dane samochodu, rodzaj winietki i okres ważności są zapisywane w systemie. Kontrola odbywa się elektronicznie. Winietki na Słowację można kupić:

 • Online na oficjalnej stronie eznamka
 • W oficjalnej aplikacji mobilnej eznamka android i apple (dostępna również w języku polskim)
 • W jednym ze stacjonarnych punktów lista pod linkiem
 • W jednym z samoobsługowych urządzeń na niektórych przejściach granicznych
 • U jednego z pośredników internetowych – UWAGA – wyższe ceny

Cennik winiet na Słowacji dla:

pojazd dwuśladowy lub zespół pojazdów do 3,5 tony i pojazd dwuśladowy kategorii M1 bez względu na jego maksymalną technicznie dopuszczalną masę całkowitą

Okres ważnościopiscena
1 rok

winieta z rocznym okresem ważności jest ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego lub od dnia zakupienia jej przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg w danym roku kalendarzowym, do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego,

50 euro
365 dni

winieta z okresem ważności 365 dni jest ważna przez 365 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg,

50 euro
30 dni

winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg,

14 euro
10 dni

winieta z 10-dniowym okresem ważności  jest ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg.

10 euro

Ceny sprawdzono w dniu 2022 12 13

 

Ciąg dalszy pod galerią
A4 w Polsce (fot. @osito-pl freeimages.com) A4 w Polsce (fot. @osito-pl freeimages.com)

Winiety w Czechach

Winietę na autostrady i drogi szybkiego ruchu w Czechach można kupić na kilka sposobów:

 • Online na oficjalnej stronie edalnice.cz
 • W jednym ze stacjonarnych punktów lista pod linkiem
 • W jednym z samoobsługowych urządzeń na niektórych przejściach granicznych
 • U jednego z pośredników internetowych – UWAGA – wyższe ceny

Dla pojazdów samochodowych mających co najmniej cztery koła, których dopuszczalna masa całkowita wynosi 3,5 tony, przygotowano 3 rodzaje winietek w dwóch wariantach cenowych, normalny i eko.

Okres WażnościCenaCena eco*
1 rok1500 CZK750 CZK
30 dni440 CZK220 CZK
10 dni310 CZK155 CZK

*Pojazd zasilany jest gazem ziemnym lub biometanem (nie dotyczy LPG)

O czym warto wiedzieć przy zakupie winiety elektronicznej w Czechach?

 1. Jeśli zakupiłeś winietę elektroniczną w punkcie sprzedaży i dopiero po uiszczeniu opłaty zauważyłeś, że wypełnione przez Ciebie dane zawierają błąd, nie panikuj! Do 15 minut w tym samym punkcie sprzedaży możesz jeszcze zmienić błędne dane.
 2. Zakupu dokonaj od razu, w podróż wyruszaj po pewnym czasie. Wszystkie rodzaje winiet elektronicznych umożliwiają odroczenie początku ważności nawet o 3 miesiące.
 3. Jeśli przy zakupie w sklepie internetowym podasz swój e-mail, otrzymasz e-mail z powiadomieniem o zbliżającym się końcu okresu ważności winiety elektronicznej. Przy zakupie w stacjonarnym punkcie sprzedaży można przy użyciu kodu QR ustawić wysyłanie powiadomień o kończącej się ważności winiety.

Winiety w Austrii

Winiety na autostrady i drogi szybkiego ruchu w Austrii można kupić online oraz w punktach stacjonarnych. Wybierając zakup przez internet, należy pamiętać o tym, że winieta kupiona przez osobę fizyczną będzie ważna najwcześniej od 18 dnia po zakupie. Wynika to z prawa konsumenta do odstąpienia od umowy zawartej drogą elektroniczną.

Ważne informacje dla kupujących winietę na autostrady w Austrii:

 • Kupując online winietę elektroniczną, konsumenci mają prawo do odstąpienia od zakupu. Dlatego produkt jest ważny dopiero od 18. dnia po zakupie.
 • W przypadku przedsiębiorców prawo do odstąpienia nie obowiązuje, a z winiety elektronicznej można korzystać od razu.
 • Winieta elektroniczna jest przypisana do numeru rejestracyjnego. Po rozpoczęciu okresu ważności numer rejestracyjny dla winiety elektronicznej można zmienić tylko w określonych przypadkach.

Ceny winiet w Austrii

Okres obowiązywaniaCena
1 rok96,4 euro
2 miesiące29 euro
10 dni9,9 euro

Gdzie kupić winietę na autostrady w Austrii?

W sklepie asfinag.at można również zapłacić za płatne "odcinkowo" drogi w Austrii (wybieramy opcję Elektroniczna opłata odcinkowa). Opłacenie przejazdu online, przyspiesza przejazd, umożliwiając korzystanie z automatycznych bramek.

Istnieje możliwość płatności FLEX (rejestracja w systemie, podanie numeru rejestracyjnego samochodu i karty kredytowej) - płatność będzie pobrana w chwili przejazdu.

Płatny odcinek1 przejazd2 przejazdyKarnet roczny
Autostrada Brenner A 1310,50 EURO21,00 EURO111,00 EURO
Autostrada Tauern A 1013,00 EURO26,00 EURO116,50 EURO
Droga ekspresowa Arlberg S 1611,00 EURO22,00 EURO111,00 EURO
Autostrada Karawanken A11
kierunek południe (Sud)
7,60 EURO----
Autostrada Pyhrn A916,00 EURO32,00 EURO111,00 EURO

Ceny sprawdzono 2022 12 13

Winietki w Szwajcarii

W Szwajcarii obowiązuje najprostszy śród opisywanych systemów winietek na autostrady. Pojazdy osobowe obowiązuje jeden rodzaj winiety. Winieta roczna na szwajcarskie autostrady kosztuje 40 CHF. Cena nie zmieniła się od wielu lat.

Okres ważności winiety na 2023 rokCena
winieta ważna jest od 01 grudnia 2022 do 31 stycznia 202440 CHF
 42 EURO

Dane sprawdzono 2022 12 13

Gdzie kupić winietę na Szwajcarię: