Skip to main content

Warunki narciarskie w Polsce (7 luty 2014)

Autor: |

Ferie zimowe już na półmetku, a w górach naturalnego śniegu nadal jak na lekarstwo. Słoneczna pogoda zachęca jednak do spędzania czasu na stoku, a nocne przymrozki powodują, że mimo dodatnich temperatur śnieg na stokach trzyma się całkiem dobrze, a warunki narciarskie w wielu stacjach można bez przesady określić jako dobre.

Zapraszamy do lektury naszego raportu dotyczącego warunków śniegowych w Polsce, który od dziś będziemy publikować w każdy piątek. Mamy nadzieję, że zebrane w jednym miejscu, zaktualizowane dane będą służyły pomocą przy wyborze stacji na spędzenie narciarskiego weekendu. Po szczegółowe informacje dotyczące pokrywy śniegowej i prognozy pogody poszczególnych stacji zapraszamy do zakładki „Opens internal link in current windowWarunki narciarskie” .

Nasz przegląd rozpoczniemy od regionu, w którym warunki narciarskie są stosunkowo najlepsze. Na Podhalu pracują prawie wszystkie stacje narciarskie, a pokrywa śniegowa waha się od 30 do 100 cm. Pod względem ilości otwartych tras na pierwszym miejscu plasuje się Białka Tatrzańska, w której do dyspozycji narciarzy jest ponad 8 km tras – pracują wszystkie kolejki, a dla miłośników narciarstwa klasycznego otwarto 1,5-kilometrową przygotowaną trasę biegową. Wszystkie trasy i wyciągi uruchomione są także w okolicy – na Litwince (2 km), na Kozińcu (2,2 km) a także w Jurgowie, gdzie na narciarzy czeka ponad 3,5 km tras o wszystkich stopniach trudności. Także w Bukowinie Tatrzańskiej i Małem Cichym nie ma problemu ze śniegiem – na Rusińskim i Olszańskim leży od 50 do 75 cm śniegu, a w Małem Cichym pokrywa śniegowa przekracza metr grubości (otwarte 2,5 km tras)

W samym Zakopanem działają wszystkie większe stacje narciarskie. Na Szymoszkowej (1,7 km tras) pod deskami można się spodziewać ok. 50 cm śniegu, podobne warunki panują na Harendzie (1,9 km otwartych tras). Nieco mniej śniegu (do 40 cm), ale z otwartymi wszystkimi wyciągami i trasami znajdziemy pod Nosalem. Z powodu silnego wiatru zamknięte są kolejki na Kasprowym Wierchu, natomiast różnica temperatur pomiędzy górną a dolna stacją sięga prawie 10 stopni C. W razie uruchomienia kolejki w weekend pojeździć będzie można tylko na Gąsienicowej – w Kotle Goryczkowym śniegu jest zdecydowanie za mało…

Z pozostałych stacji podtatrzańskich warto zwrócić jeszcze uwagę na Witów, gdzie otwarte są wszystkie trasy, a na stoku zalega 40-80 cm śniegu, a także otwartą w ubiegłym sezonie stację Suche koło Poronina, gdzie na narciarzy czeka kilometrowa trasa z 60 cm warstwą śniegu. Bardzo dobre warunki panują w nieco bardziej oddalonych Spytkowicach (1 km otwartych tras i do 90 cm śniegu) a także w Kluszkowcach, gdzie otwartych jest prawie 4 km tras (do 70 cm śniegu) i działają wszystkie wyciągi. Pojeździć można także na Palenicy w Szczawnicy (otwarte zarówno wyciągi na Szafranówce jak i oba zjazdy w dół), w Niedzicy na Polanie Sosny, a także w Jaworkach (do 40 cm śniegu).

<content>19112</content>

Spod Tatr przenosimy się w Beskid Sądecki, gdzie warunki narciarskie są również stosunkowo dobre. Największy wybór tras oferuje obecnie ośrodek Dwie Doliny. Działają prawie wszystkie wyciągi, a łączna długość otwartych tras dochodzi do 8 km (w tej chwili nr 2 w całej Polsce), funkcjonuje połączenie Wierchomli i Szczawnika, a pokrywa śniegowa dochodzi do 80 cm. Na sąsiedniej Jaworzynie Krynickiej jest nieco gorzej – śniegu jest co prawda więcej (50-100 cm), ale otwartych jest „tylko 6 km tras”, w tym najdłuższa czerwona (2,6 km) (co i tak w skali całego kraju jest wynikiem bardzo dobrym). Dobre warunki narciarskie panują także w krynickich Słotwinach (działają krzesełka Słotwiny i Azoty). Nieco mniej śniegu, ale całkiem dobre warunki można znaleźć w Tyliczu i Rytrze.

W Beskidzie Niskim pojeździć można na Magurze Małastowskiej (20-40 cm śniegu, działa krzesełko), a w położonych dalej na wschód stacji Kiczera Puławy (40-50 cm śniegu) działają trzy wyciągi i otwarte są dwie trasy (w tym główna wzdłuż krzesełka). Dobre warunki znajdziemy także w Chyrowej (do 50 cm śniegu). Natomiast w Bieszczadach pojeździć można w Ustrzykach Dolnych – otwarte są trasy zarówno na Gromadzyniu jak i na Laworcie (do 70 cm śniegu), a także w Weremieniu koło Leska, Arłamowie i Przemyślu.

Przenosimy się z powrotem bardziej na zachód. W Beskidzie Wyspowym i Gorcach dobre warunki panują na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej – pokrywa śniegowa sięga 100 cm. Czynna jest stacja narciarska w Lubomierzu. Dobre warunki są w stacji Łysa Góra w Limanowej - czynne są dwie trasy, śniegu leży do 70 cm. W Laskowej działa kolejka krzesełkowa i wyciąg Stokfisz, a na trasach leży podobna warstwa śniegu. Zima powróciła do stacji w Myślenicach na Zarabiu - czynna jest trasa wzdłuż kolei 4-osobowej, jak i stok dla dzieci i początkujących narciarzy. Pojeździć można też w gorczańskich Koninkach.

Bardziej skomplikowana sytuacja narciarska panuje w zachodniej części Beskidów. W Beskidzie Żywieckim pojeździć można w Korbielowie. Dla ruchu narciarskiego udostępniona jest Kolej Linowa "Baba" z Kamiennej do Soliska. W Zawoi na Mosornym Groniu działa kolej linowa – otwarta jest główna trasa i stok dla dzieci, ale ze względu na silny wiatr w każdej chwili ruch kolei może być wstrzymany. Dobre warunki znajdziemy w Zwardoniu na Rachowcu – na stokach leży do 40 cm śniegu.

W Beskidzie Śląskim najlepsze warunki są w Wiśle. Można jeździć na Stożku (20-40 cm śniegu - czynne krzesełko i trasa czerwona oraz wyciąg talerzowy na dolnej polanie dla początkujących) i na Soszowie (30-60 cm śniegu, 2 km otwartych tras). Działają też wyciągi na Cieńkowie, w Nowej Osadzie pracuje kolejka krzesełkowa i orczyk. Pojeździć można też na Pasiekach i Kiczorze. W Ustroniu działa kolejka linowa na Czantorię - otwarta jest czerwona trasa i wyciąg Solisko. Pracują też wyciągi na Przełęczy Salmopolskiej (Biały Krzyż).

W ośrodku Czyrna-Solisko w Szczyrku czynne są wyciągi i trasy w rejonie Soliska i Hali Pośredniej. Pokrywa śniegowa na trasach wynosi 30-60 cm, warunki narciarskie dobre. Na Skrzycznem trwa nasnieżanie - można jeździć w górnej części ośrodka - trudne warunki są na trasie Kaskada do Jaworzyny. Pracują wyciągi w stacja WęgierSki w Brennej, gdzie leży do 50 cm śniegu. W Istebnej można natomiast pojeździć na Złotym Groniu, czynna jest także kolej linowa w ośrodku Zagroń.

W weekend w Sudetach pojeździmy w Zieleńcu - leży tu do 70 cm śniegu. Czynne są wyciągi - Bartuś, Diament, Gryglówka, Mieszko, Nartorama i Interpol. Najwięcej tras otwartych jest w Czarnej Górze, gdzie działają trzy kolejki linowe i 5 wyciągów – łączna długość otwartych tras dochodzi do 6 km. Na Szrenicy czynna jest tylko nartostrada Puchatek. W kompleksie Śnieżki działają Liczykrupa i Euro – na trasach leży do 50 cm śniegu. Poszusować można też w Białym Jarze. Działa mikrostacja na Łysej Górze -grubość pokrywy śnieżnej wynosi tu średnio 30 cm. Otwarta jest także kolejka gondolowa w Świeradowie-Zdroju i 3-km trasa prowadząca wzdłuż niej.

Sprawdź Opens internal link in current windowwarunki na Słowacji
Sprawdź Opens internal link in current windowwarunki w Czechach

Webcam Kotelnica 2014 02 07 (źródło: bialkatatrzanska.pl)
Webcam Stożek Wisła 2014 02 07 (źródło: stozek.narty.pl)
Webcam Grygłówka Zieleniec 2014 02 07 (źródło: zieleniec.pl)
Webcam Jasna Słowacja Biela Put 2014 02 07 (źródło: jasna.sk)