Skip to main content

Trentino - rozpoczął się sezon narciarski 2023/24

Autor: |
Madonna di Campiglio / fot. Federico Modica
Madonna di Campiglio / fot. Federico Modica

18 listopada w Madonna di Campiglio na stokach Grostè, ale także w Passo Tonale w Val di Sole rozpoczął się sezon narciarski w Trydencie.

W kolejny weekend 26-27 listopada zostaną otwarte następne ośrodki narciarskie. Na początku grudnia uruchomione już będą wszystkie stacje narciarskie.

Oczekiwania względem nadchodzącego sezonu zimowego w Trydencie są naprawdę wysokie, także dzięki bardzo dobrym wynikom z poprzedniej zimy. Polacy stanowią obecnie najliczniejszą grupę turystów zagranicznych odwiedzających region Trydentu. Sezon zimowy 2022/23 okazał się rekordowy - urlop zimowy w Trydencie spędziło ponad 150,000 Polaków; turystom z Polski udzielono ponad 750,000 noclegów.

Warto odnotować, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba polskich turystów w Trydencie systematycznie rośnie. W porównaniu do sezonu zimowego 2019/20, liczba noclegów udzielonych polskim turystom wzrosła o 12%, a w stosunku do sezonu zimowego 2015/16 aż o 24%.

Najpopularniejszymi ośrodkami narciarskimi wśród Polaków ubiegłej zimy były: Val di Sole, Peio i Rabbi (45% wszystkich noclegów), Val di Fassa (14%), Val di Fiemme (13%) oraz Madonna di Campiglio (12 %). Blisko 80% polskich narciarzy w ubiegłym sezonie zimowym wybrało pobyt w hotelach (z czego 50% w hotelach 3*+, 25% w hotelach 4*lub 5*), nieco mniej niż 20%  zatrzymało się w apartamentach i rezydencjach.

Zimowa Kraina Czarów

Trydent oferuje miłośnikom białego szaleństwa 227 nowoczesnych wyciągów narciarskich, obsługujących aż 800 km tras narciarskich. Większość terenów narciarskich Trentino skupiają dwa duże obszary: Dolomiti Superski - największa karuzela narciarska na świecie, obejmująca tereny narciarskie Val di Fassa, Val di Fiemme i San Martino di Castrozza-Passo Rolle, oraz Skirama Dolomiti Adamello Brenta obejmująca największy w Trentino obszar narciarski Campiglio Dolomity Brenta. Oprócz infrastruktury narciarskiej do dyspozycji gości jest 150 schronisk górskich, w których ulokowano 8 restauracji odznaczonych gwiazdkami Michelin.

Nowość - Z lotniska prosto na stok

Od 7 grudnia 2023 r. do 1 kwietnia 2024 r., w soboty i niedziele, dzięki usłudze FlySki Shuttle, główne ośrodki narciarskie w Trentino będą połączone bezpośrednimi transferami z lotniskami: Werona, Bergamo Orio al Serio, Mediolan-Linate, Mediolan-Malpensa, Wenecja, Treviso, Bolzano oraz ze stacjami kolejowymi Wenecja-Mestre, Mediolan Centrale i Trydent. Ośrodki włączone w projekt to Val di Sole, Val di Fassa, Val di Fiemme, San Martino di Castrozza Passo Rolle Primiero i Vanoi smart, Madonna di Campiglio i Pinzolo. Więcej informacji: https://www.flyskishuttle.com/it/ .

Zimowe atrakcje kulturalne

  • Z końcem listopada otwierają się trydenckie Świąteczne jarmarki zlokalizowane w miastach Rovereto (24 listopada -7 stycznia), Trydent (18 listopada- 7 stycznia), Riva Del Garda (1 grudnia – 1 stycznia) a także urokliwych średniowiecznych wioskach Rango (18 listopada  – 31 grudnia), Canale di Tenno (24 listopada  – 24 grudnia). To idealny moment by spróbować lokalnych specjałów i zakupić tradycyjne trydenckie rękodzieło.
  • Z początkiem stycznia na lodowcu Presena, na wysokości ponad 2600m n.p.m. ruszy Parad-ice Music Festival. Koncerty muzyczne z udziałem muzyków grających na instrumentach wykonanych z lodu odbędą się w olbrzymim lodowym igloo, które pomieści ponad 200 gości. 
  • Dolomit Ski Jazz to wydarzenie organizowane w Val di Fassa oraz w Val di Fiemme w dniach 8-17 marca. Koncerty jazowe, z udziałem międzynarodowych artystów zorganizowane będą zarówno lokalach, jak iw plenerze, w otoczeniu górskiej panoramy Dolomitów, bezpośrednio przy popularnych trasach narciarskich. 
Madonna di Campiglio / fot. Federico Modica Madonna di Campiglio / fot. Federico Modica