Skip to main content

Południowy Tyrol: złota armatka śnieżna wędruje do Davos

Autor: |
Złota TT10 TechnoAlpin w Davos (źródło: technoalpin.com)
Złota TT10 TechnoAlpin w Davos (źródło: technoalpin.com)

Oto TT10 - pod każdym względem wyjątkowy egzemplarz-od tego tygodnia na stałe zagości na Jakobshornie. Tysięczna armatka śnieżna wyprodukowana przez południowo tyrolską firmę TechnoAlpin w danym roku ma tradycyjnie złoty kolor.

W tym roku specjalna złota edycja trafiła do firmy Davos Klosters Bergbahnen AG. Na początku listopada 2022 roku Patrizio Laudonia, dyrektor oddziału TechnoAlpin Schweiz AG, przekazał kierownictwu ośrodka sportów zimowych w Graubünden tę rzadką sztukę. Jest to armatka wentylatorowa TT10, która zapewnia doskonałą jakość śniegu nawet w trudnych warunkach temperaturowych i jest niezwykle ekonomiczny. Cechą szczególną tego modelu jest nowa, odchylana wieża. Dzięki niej TT10 staje się producentem śniegu łączącym zalety maszyny montowanej na wieży z łatwością konserwacji mobilnej armatki wentylatorowej.

TechnoAlpin i Davos KlostersBergbahnen AG łączy szczególna więź. Współpracują ze sobą od 30 lat. Oba przedsiębiorstwa prezentują jednolity front w swoim zaangażowaniu w innowacyjne, zrównoważone projekty. Mała elektrownia wodna, która działa już od kilku lat, jest tego najlepszym przykładem. Istniejąca infrastruktura do naśnieżania jest wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej. Energia elektryczna dla 200 gospodarstw domowych może być wytwarzana przez 10 miesięcy w roku poprzez przepuszczanie przelewu zbiornika przez turbiny. Ponad 60% energii potrzebnej do naśnieżania na Jakobshorn jest wytwarzane w ten sposób. W przygotowaniu są również inne małe elektrownie wodne. Za swój wspólny projekt obie firmy zostały nominowane do nagrody Swiss Mountain Award 2021.

Patrizio Laudonia, Branch Manager w TechnoAlpin Schweiz AG dodał: "Zrównoważone rozwiązania są dla TechnoAlpin punktem centralnym. Mając to na uwadze, jesteśmy zawsze gotowi do podejmowania nowych wyzwań. Zadanie jest tym łatwiejsze, że pracujemy z wiernymi partnerami, z którymi od lat budujemy zaufane relacje".

Projekty takie jak Jakobshorn stają się coraz ważniejsze dla kolei górskich. Z jednej strony gwarantują one również ekonomicznie zrównoważoną przyszłą działalność, a z drugiej strony zwiększają efektywność wykorzystania zasobów i ilość samodzielnie wytwarzanej energii elektrycznej. Oba aspekty są równie ważne, nie tylko dla kolei górskich, ale dla całego regionu górskiego.

Złota TT10 TechnoAlpin w Davos (źródło: technoalpin.com) Złota TT10 TechnoAlpin w Davos (źródło: technoalpin.com)