Skip to main content

PFC Free – wymusza nowe oznaczenia smarów narciarskich

Autor: |
Co zastąpi nie lubiący wody fluor (foto: Shirley Smits z FreeImages)
Co zastąpi nie lubiący wody fluor (foto: Shirley Smits z FreeImages)

PFC, całkowicie syntetyczne i niewystępujące w naturze związki chemiczne z  rodziny perfluorowęglowodorów były przez lata podstawowym składnikiem większości powłok zabezpieczających przed wodą. Stosowano je szeroko by nadać wodo odporności tkaninom, z których powstawała odzież narciarska, buty i inne, narażone na wodę elementy. Drugim wielkim polem zastosowania PFC były smary narciarskie i to im poświęcimy dziś chwilę Twojego czasu.

Każdy narciarz to wie: narty należy smarować, tylko dobrze posmarowana narta dobrze jedzie. Nie zagłębiając się w szczegóły: smarowanie nart to walka z tarciem i wodą a właściwie przyklejaniem się cząsteczek wody do ślizgu nart. Zainteresowanych odsyłamy do artykułów w naszym dziale porad, w szczególności do tekstu z 2006 roku: Smarowanie współczesnych ślizgów w nartach i snowboardach.

Autor zdziwił się pisząc ten tekst — jak diametralnie zmieniło się  podejście do smarów fluorowych w ciągu ostatnich 14 lat, jak „fluory” z najbardziej pożądanego składnika stały się wrogiem.

Związki fluoru przez lata wspomagały walkę z przyklejaniem się cząsteczek wody do ślizgu dzięki swojemu wodowstrętowi dając na stoku zdecydowaną przewagę nartom smarowanym smarami fluorowymi.

W 2020 nadeszła prawna rewolucja, w życie weszły przepisy zabraniające stosowania związków PFC. Producenci smarów narciarskich wycofali z produkcji smary zawierające fluor i zastąpili go tylko sobie znanym mieszankom związków chemicznych.

UWAGA: smary fluorowe będą dostępne w sprzedaży do wyczerpania zapasów.

By was ustrzec przed błędami w doborze smarów przygotowaliśmy tabele z dzisiejszymi nazwami do niedawna kryjącymi się pod znanymi skrótami:

CH – hydro carbon, LF – niski fluor, HF – wysoki fluor i 100% Fluor.

Ciąg dalszy pod galerią
Co zastąpi nie lubiący wody fluor (foto: Shirley Smits z FreeImages) Co zastąpi nie lubiący wody fluor (foto: Shirley Smits z FreeImages)

Oznacznie smarów PFC free i ich dawnych fluorowych odpowiedników

Stare oznaczenia Toko SWIX Vola
CH Base performance CH MX
LH Performance Performance Speed (PS) Low Mach (LM)
HF High performance High Speed (HS) High Mach (HS)
Top Finish Top Finish Top Speed (TS) Top Finish (LL)