Skip to main content

Kolory tras – jak oznaczane są trasy narciarskie na świecie.

Autor: |
Narty w Les Menuires. W drodze do Val Thorens. (fot. Piotr Tomczyk)
Narty w Les Menuires. W drodze do Val Thorens. (fot. Piotr Tomczyk)

Czy czarna trasa zawsze jest najtrudniejsza? Czy niebieska jest trudniejsza od zielonej? Niestety, podobnie jak w przypadku znaków drogowych nie ma światowego standardu oznaczania poziomu trudności tras narciarskich.

W Europie najpopularniejszy jest, spotykany też w Polsce, system trój kolorowy, trasy łatwe oznaczone są znakami niebieskimi, trasy trudne czerwonymi a bardzo trudne czarnymi. Podobne zasady obowiązują na większości europejskich stoków.

Austria, Czechy, Słowenia, Szwajcaria, Niemcy: to kraje, w których tak jak w Polsce spotkasz trasy niebieskie, czerwone i czarne. Z trójkolorowego oznakowania tras korzystają również włoskie ośrodki narciarskie.

Wyjątkiem wśród krajów alpejskich jest Francja, gdzie dodatkowo pojawia się kolor zielony, zielonymi znakami na stokach oznaczone są francuskie trasy bardzo łatwe. Francuski system przyjął się też w Hiszpanii, Andorze i w krajach skandynawskich.

Nadal nie jest to zbyt skomplikowane, większe problemy spotkają nas za oceanem.

Na słynnych amerykańskich stokach oznaczenie tras zupełnie odbiega od naszych europejskich przyzwyczajeń, Nie ma w USA tras oznaczonych na czerwono. Najłatwiejsze trasy oznaczane są zielonym kółkiem, trasy trudne niebieskim kwadratem, bardzo trudne zaś rombem. W Stanach Zjednoczonych Ameryki obowiązują jeszcze dwa, nieznane Europejczykom znaki: dwa czarne romby (lub więcej) często na na tle wąskiej żółtej linii – oznaczające trasy tylko dla ekspertów i identyczny znak zawierający w pierwszym od lewej rombie dużą literę „E” a w drugim „X” oznaczający trasę ekstremalnie trudną, zazwyczaj nie przygotowaną przez ratraki.

Pamiętaj, będąc w USA, unikaj – chyba że jesteś ekspertem – tras o wielu czarnych rombach.

Co z czerwonym kolorem na amerykańskich trasach? Jest on używany na mapach do oznaczenia przebiegu wyciągów narciarskich.

System oznaczenia tras na japońskich stokach.

Wybierając się na narty do kraju kwitnącej wiśni – marzenie autora – spotkacie nie tylko jak mawiają „tambylcy” inny śnieg, lecz również zupełnie inne oznaczenia tras.

W Japonii panuje duża dowolność w znakowaniu tras narciarskich, zazwyczaj stosowane są oznaczenia składające się z zielonego kółka oznaczającego trasę łatwą, czerwonego kwadratu informującego o trasie średniej i znanego już z USA czarnego rombu ostrzegającego przed trasą trudną.

Argentyna przyjęła w większości ośrodków oznakowanie francuskie, podobnie jest w sąsiadującym Chile.

Nowa Zelandia to miks z przewagą oznaczeń „ à la francaise”.

Oznakowanie poziomu trudności trasy to nie jedyne znaki z jakimi spotkasz się na narciarskim stoku, więcej o: znaki na trasach narciarskich.

Ciąg dalszy pod galerią
Narty w Les Menuires. W drodze do Val Thorens. (fot. Piotr Tomczyk) Narty w Les Menuires. W drodze do Val Thorens. (fot. Piotr Tomczyk)

Oznaczenie tras narciarskich na świecie