Skip to main content

Passo Tonale - narty na południowych stokach i lodowcu Presena

Autor: |
Początek zjazdu z lodowca Presena, trasa czarna (fot. P. Tomczyk)
Początek zjazdu z lodowca Presena, trasa czarna (fot. P. Tomczyk)

Planując urlop na nartach, warto rozważyć pobyt w ośrodku narciarskim na przełączy Passo Tonale. W samym Tonale jest sporo hoteli i apartamentów, dzięki kolejce łączącej pobliską miejscowość Ponte di Legno możliwości znalezienia zadowalającego nas noclegu znacząco rosną.

Dzień na stokach Tonale rozpoczęliśmy rozgrzewką na trasach Contrabbanbieri i Valbiolo. Następnie ruszyliśmy do wagoników, które wywiozły nas do podnóża lodowca Presena. Wyciągi i trasy ośrodka Tonale są po jednej stronie doliny. Większości są to stoki południowe, dobrze nasłonecznione.

Trudność tras w ośrodku Tonale nie jest przesadna, możemy jeździć po trasach czerwonych i niebieskich.

Tonale jest znane z lodowca Presena. Kolejkami linowymi z przełęczy dostajemy się na wysokość 3000 m npm. Po wyjściu z górnej stacji ukazuje nam się przepiękny widok na lodowiec.

Stoki na lodowcu i sam zjazd z Preseny do Tonale jest już dużym wyzwaniem. Zjazd zawsze ocienioną czarną trasą nr 37 poprowadzoną pod wagonikami daje dużo emocji. Stromizna, rozległy widok zapierają dech w piersiach zjeżdżającym śmiałkom.

Gdy już trasy w Tonale nam się znudzą, warto odwiedzić nartostrady w Ponte di Legno, wymagające od narciarzy większych umiejętności. Trasy w Ponte di Legno to trasy czerwone i czarne, są one dużo bardziej wymagające.

Ciąg dalszy pod galerią
Początek zjazdu z lodowca Presena, trasa czarna (fot. P. Tomczyk) Początek zjazdu z lodowca Presena, trasa czarna (fot. P. Tomczyk)

Piękne zdjecia lepsze od słów - galeria Tonale


  • Redaktor, fotograf Piotr Tomczyk