Skip to main content

Ogólnopolskie Zawody Sprawni Razem w narciarstwie biegowym i zjazdowym

Autor: |

Od czwartku 2 marca w Zakopanem o mistrzowskie tytuły rywalizować będą najlepsi w Polsce narciarze z niepełnosprawnością intelektualną. Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem organizuje dla nich ogólnopolskie zawody w sportach zimowych, na których rozegrane zostaną konkurencje zjazdowe i biegowe. Na starcie staną medaliści z lat ubiegłych oraz inni wyszkoleni zawodnicy, którzy szlifowali formę, by w 2023 roku zawalczyć o miejsca na podium. Wśród startujących nie zabraknie reprezentantów kraju na Mistrzostwa Świata VIRTUS w narciarstwie biegowym i alpejskim 2023.

W narciarskich mistrzostwach Polski Sprawni-Razem uczestniczą zawodnicy, którzy trenują narciarstwo, a często też dodatkowo dyscypliny letnie”mówi Ewa Gawor, przedstawicielka organizatora – Małopolskiego Stowarzyszenia Społeczno- Sportowego Sprawni-Razem. „W wielu przypadkach to wszechstronni sportowcy, świadomie inwestujący w rozwój fizyczny. Dzięki organizowanemu przez nasz związek oraz federację VIRTUS współzawodnictwu osób z niepełnosprawnością intelektualną, mają możliwość udziału w atrakcyjnych wydarzeniach sportowych, spotykania wielu ludzi i poznawania nowych miejsc. To najlepszy sposób na inkluzję społeczną”.

W pierwszym dniu rywalizacji alpejczycy ścigać się będą w ośrodku Małe Ciche w slalomie a biegacze pokonają na trasach biegowych w Kirach stylem dowolnym dystanse dwóch, trzech i pięciu kilometrów. Na sobotę 4 marca organizatorzy zaplanowali slalom gigant oraz bieg sprinterski (1km) i bieg sztafetowy 3x1 km drużyn mieszanych. Klasyfikacja medalowa odbędzie się z podziałem na płeć i wiek uczestników oraz rodzaj niepełnosprawności – w ramach odrębnej kategorii rywalizować będą zawodnicy z zespołem Downa.

Dla wielu niepełnosprawnych narciarzy to jedyna okazja, by stanąć do rywalizacji w ulubionej dyscyplinie. Sportowcy trenują w swoich lokalnych klubach i stowarzyszeniach, ale nie kwalifikują się do udziału w zawodach dla osób pełnosprawnych. Związek Sprawni-Razem od ponad trzydziestu lat organizuje dla nich zajęcia sportowe, zawody i turnieje, co daje im szanse na aktywny udział w życiu sportowym. Wśród zrzeszonych w związku zawodników są multimedaliści i rekordziści świata, w tym medaliści igrzysk paraolimpijskich. Najlepsi z nich otrzymują stypendia sportowe, co pozwala im poświęcić się trenowaniu.

„Mistrzostwami w Zakopanem rozpoczynamy kolejny rok pracy na rzecz sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Przed nami wiele wyzwań, w tym udział naszych reprezentantów w narciarskich Mistrzostwach Świata oraz Letnich Światowych Igrzyskach federacji VIRTUS” dodaje Dariusz Mosakowski, prezes Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem.

Ogólnopolskie Zawody Sprawni-Razem w narciarstwie biegowym i zjazdowym odbędą się w dniach 2-4 marca 2023 r. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Organizatorem zawodów jest Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno- Sportowe Sprawni-Razem.

Ciąg dalszy pod galerią