Skip to main content
umpa

Narty w dolinie Hochpustertal

Autor: |
Widok ze stoku
Widok ze stoku

Alpejska dolina Hochpustertal leży we wschodnim Tyrolu, łączy Austrię z Włochami. Wjeżdżając do miejscowości Sillian leżącej na wysokości 1103 m n.p.m. na pograniczu Włosko-Austryjackim, widzimy stojący na wzgórzu imponujący zamek. Granica państwowa pomiędzy Włochami i Austrią jest sprawą czysto umowną, po dawnym przejściu granicznym zostały tylko opuszczone strażnice i ograniczenia prędkości. Obecnie taki wygląd granic już nas nie dziwi. Jadąc do naszych unijnych sąsiadów mijamy również opuszczone budowle. Sillian jest spokojną miejscowością, która posiada sporą bazę noclegową. W Sillian możemy skorzystać z 4 gwiazdkowego hotelu jak i z tańszych apartamentów. Ciekawostką jest hotel, w którym bywał Ryszard Strauss. Z nowości w mieście zauważyliśmy nowo wybudowane centrum kulturalne Sillian Culture Center. W centrum organizowane są dyskoteki, koncerty muzyki poważnej. Godne polecenia jest odwiedzenie gotyckiej świątyni, pierwsze wzmianki o niej są datowane na 1212 rok.  

Pierwsze szusy postanowiłem wykonać na stokach Skizentrum Hochpustertal Sillian położonych na górze Thumtaler 2407m n.p.m. gdzie z górnej stacji kolejki talerzykowej przy dobrej pogodzie widać wspaniałą panoramę Alp z najwyższym szczytem Austrii Grossglockner 3797 m n.p.m. Warunki śniegowe na trasach podczas mojej wizyty były wyśmienite. Pomogła w tym pogoda, ale również technika, ośrodek posiada sprzęt do wytwarzania sztucznego śniegu. Aby w pełni wykorzystać możliwości centrum narciarskiego według mojej i nie tylko mojej oceny, wymaga ono rozbudowy. Austryjaccy gospodarze regionu podzielają ten pogląd. Zauważyli korzystny wpływ rozwoju stacji narciarskiej na rozwój miasta Sillian i najbliższej okolicy. Wobec czego zaprojektowano nowe wyciągi z miejscowości Innervillgraten jak i również wyciągi na szczyt Hochrast 2436m n.p.m. Trzymam kciuki za szybką realizację planów. Porównując Skizentrum Hochpustertal na Thurntaler z dowolnym ośrodkiem w Polsce i tak ośrodek w Sillian wypada imponująco. Dzięki takiej infrastrukturze na stokach nie ma nadmiaru narciarzy.

Do centrum narciarskiego można dojechać darmowym Skubisem, a jeśli wybierzemy swój samochód przy dolnej stacji czeka na nas bezpłatny parking. W budynku dolnej stacji kolejki gondolowej jest sklep sportowy i wypożyczalnia sprzętu. W pierwszy dzień zdecydowałem się na wypożyczenie nart. Moje już trochę się zużyły. Wybór mój padł na najnowszy model nart firmy Voelkl model Racetiger SL. Zdecydowałem się na jednodniowy test. Po jednym dniu testowych szusów okazało się, że przy tych warunkach na stokach i moich umiejętnościach narty spisywały się wyśmienicie, wobec czego zdecydowałem się przedłużyć wypożyczenie nart o następne pięć dni. Zapłaciłem w sumie tyle ile bym zapłacił wypożyczając narty od razu na 6 dni. Pierwszym wyciągiem dostaniemy się do centralnego punktu Skizentrum Hochpustertal Sillian. Na dużej polanie gdzie jest górna stacja wyciągu gondolowego jest schronisko, plac zabaw dla dzieci i wyciąg dla dzieci. Następnym wyciągiem, którym podróżowałem był wyciąg krzesełkowy. Wyciąg ten zabiera cztery osoby. Będąc na górze mamy do wyboru trasy czerwone i niebieskie. Trasy niebieskie znajdują się na lewo od wyciągu krzesełkowego, czerwona na prawo. Jadąc trasą czerwoną w jej połowie możemy wybrać trasę trudniejszą oznaczoną kolorem czarnym. Ja wybrałem zjazd po lewej stronie do wyciągu talerzykowego. Wyciągiem tym docieramy najwyżej. Z tego miejsca przy dobrej widoczności rozciąga się wspaniały widok na Alpy i Dolomity. Jadąc trasami czerwonymi po prawej stronie docieramy do tras niebieskich, które się łączą i przecinają.  Polecam trasy po prawej stronie wyciągu, które pozwolą nam dojechać do wyciągu krzesełkowego przy miejscowości Ausservillgraten. Byłem w połowie stycznia w Sillian,  w tym czasie ilość narciarzy na stokach była mała, a kolejek do wyciągu w ogóle nie było.

Sillian jest dobrym punktem wypadowym do inny rejonów narciarskich.  Na Kronplatz jedziemy około 40 min, na Alta Pusteria - Monte Elmo jedziemy około 15 min. W naszym zasiągu są również inne znane i mniej znane ośrodki takie jak Cortina d’Ampezo we Włoszech lodowiec Moelltaler w Austrii. Osobiście polecam Sillian dla osób, które lubią spokój, dużo miejsca i mało ludzi na stoku, ale wiedzą, że w każdej chwili mogą się znaleźć w centrum karuzeli narciarskiej Kronplatz.

Widok ze stoku Widok ze stoku
Gotycki kościół Gotycki kościół
Zamek Zamek
Restauracja Restauracja