Skip to main content
umpa

Na Kasprowym Wierchu rusza kolejna edycja akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja

Jeśli chcesz lepiej poznać Tatry, zasady panujące w wysokich górach, a także posłuchać ciekawostek na temat tatrzańskiej przyrody, to #StacjaEdukacja jest właśnie dla Ciebie! Już od 1 czerwca turyści odwiedzający ośrodek PKL Kasprowy Wierch będą mogli wziąć udział w kolejnej edycji wakacyjnej akcji edukacyjnej, której inicjatorami są Polskie Koleje Linowe oraz Tatrzański Park Narodowy.

Ciepłe dni to wręcz wymarzony czas, by wybrać się w góry, rozkoszować ich pięknem oraz niepowtarzalnym krajobrazem. To również odpowiedni moment, by bliżej poznać i lepiej zrozumieć Tatry, a także zasady, które panują na szlakach i na terenie parku narodowego. PKL oraz TPN już po raz kolejny łączą siły i zachęcają turystów do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja, która od 1 czerwca rusza na Kasprowym Wierchu.  

- Ubiegłoroczna edycja projektu #StacjaEdukacja cieszyła się dużym powodzeniem, co dla nas – jako jednego z organizatorów akcji edukacyjnej – było sygnałem, że warto wspólnie przekazywać niezbędną wiedzę o przyrodzie, zachowaniu w górach i odpowiedzialności za naturę. Dlatego po raz kolejny rusza #StacjaEdukacja. Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie osoby odwiedzające Tatry będą mogły poznać i zrozumieć je jeszcze bardziej mówi Patryk Białokozowicz, z zarządu PKL.

W ramach prowadzonej akcji przewodnicy opowiadają o tatrzańskich zwierzętach i roślinności, ochronie przyrody, górskiej topografii, zjawiskach pogodowych i ciekawostkach związanych z koleją linową PKL, która od 1936 roku wozi turystów na szczyt Kasprowego Wierchu.

Tatry – miejsce szczególne  
Tatry kojarzą się nam z malowniczymi szlakami i zachwycającymi widokami.  Ale te góry to nie tylko piękne krajobrazy, to także niesamowita historia oraz zróżnicowany świat fauny i flory. Tatry to  jedyne w Polsce góry o charakterze i klimacie alpejskim, dlatego warunki panujące w nich są dosyć wymagające – o czym wybierając się na szlak często zapominamy. Ważne jest, by planując wyprawę w góry pamiętać nie tylko o zmienności warunków pogodowych i właściwym ekwipunku, ale również o tym, by z piękna Tatr korzystać w sposób odpowiedzialny z poszanowaniem przyrody, a także respektowaniem zasad obowiązujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dlatego Polskie Koleje Linowe wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym organizują kolejną edycję akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja na Kasprowym Wierchu.

#StacjaEdukacja - z biletu wynika, że masz przewodnika
Pasażerowie kolei linowej PKL na Kasprowy Wierch w cenie biletu i bez dodatkowych opłat będą mogli wziąć udział w akcji edukacyjnej. Na szczycie Kasprowego Wierchu codziennie od godziny 9:00 do godziny 15:00 na turystów czekać będą przewodnicy, których znakiem charakterystycznym będzie pomarańczowa koszulka z nazwą akcji #StacjaEdukacja oraz oznaczeniami PKL i TPN.
#StacjaEdukacja – teraz kolej na górę opowieści
Turyści podczas spotkań edukacyjnych będą mogli dowiedzieć się między innymi jak powstały Tatry, jaka jest najszybsza odnotowana prędkość wiatru, a nawet jaką największą odległość potrafi skoczyć kozica górska w dal lub wzwyż czy jaką temperaturę ciała mają świstaki.  

Prelekcje będą zaczynać się co 15 minut w trzech oznaczonych strzałką punktach, którymi są: Kasprowy Wierch przy stacji górnej kolei linowej PKL, Sucha Przełęcz, Kasprowy (szczyt).  
Akcja edukacyjna na szczycie Kasprowego Wierchu potrwa do końca września.

Terminy dostępności i funkcjonowania ośrodków turystycznych PKL dostępne są na stronie internetowej www.pkl.pl
PKL rekomendują zakup biletów na wybrany dzień i godzinę z wyprzedzeniem w biletomatach lub poprzez sklep internetowy PKL.