Skip to main content

Koniec sezonu letniego w Tignes

Autor: |
La Grande Motte webcam (źródło: https://tignes.roundshot.com/grande-motte/)
La Grande Motte webcam (źródło: https://tignes.roundshot.com/grande-motte/)

O miesiąc wcześniej niż planowano zakończył się sezon letni na lodowcu w Tignes. Po niespełna dwóch tygodniach letnich szusów lodowiec został zamknięty dla narciarzy. Lodowiec Grande Motte czynny był od 18 czerwca 2022, w poprzednich latach letnia jazda zazwyczaj możliwa była do końca lipca, niestety wysokie temperatury, które nawiedziły całą Europę pod koniec czerwca bieżącego roku, zmusiły zarządców ośrodka do przedwczesnego zakończenia sezonu.

To już drugi ośrodek zamknięty tego lata we Francji, kilka dni temu podobną decyzję podjęto w sąsiednim ośrodku Val d`Isere. Nadal "dzielnie" trzyma się lodowiec w Les Deux Alpes gdzie zarządca naśnieża lodowiec, gdy tylko temperatura spada poniżej zera stopni. To pierwsza tak wysoko w górach we Francji instalacja do sztucznego odśnieżania stoków.

Ten sposób walki z cofaniem się lodowców wynikającym z niewystarczających opadów śniegu zimą i wysoką temperaturą latem od kilku lat stosowana jest w Południowym Tyrolu na lodowcu w Maso Corto, w szwajcarskim Zermatt czy austriackim Pitztalu. Metoda wydaję się dość skuteczna i poprzez dodatkową warstwę śniegu zabezpiecza wieczny lód przed topnieniem.

La Grande Motte webcam (źródło: https://tignes.roundshot.com/grande-motte/) La Grande Motte webcam (źródło: https://tignes.roundshot.com/grande-motte/)

  • Redaktor naczelny Piotr Burda