Skip to main content

Zermatt - Cervinia - czasowe zamknięcie tras dla narciarzy

Autor: |
źródło: https://zbag.roundshot.com/matterhornglacierparadise/#/
źródło: https://zbag.roundshot.com/matterhornglacierparadise/#/

Koniec letniej jazdy na nartach na najwyższym w Europie letnim lodowcu narciarskim. W czwartek zamknięto trasy na rozciągającym się między szwajcarskim kurortem Zermatt a jego włoską sąsiadką Cervinią lodowcu. Wysokie temperatury osłabiły pokrywę śnieżną, czyniąc region zbyt niebezpieczną dla narciarzy. Nadal czynne są wyciągi dla ruchu turystycznego.Koniec letniej jazdy na nartach na najwyższym w Europie letnim lodowcu narciarskim. W czwartek zamknięto trasy na rozciągającym się między szwajcarskim kurortem Zermatt a jego włoską sąsiadką Cervinią lodowcu. Wysokie temperatury osłabiły pokrywę śnieżną, czyniąc region zbyt niebezpieczną dla narciarzy. Nadal czynne są wyciągi dla ruchu turystycznego.

Prawie cztery tysiące metrów wysokości n.p.m nie uchroniły  śniegu przed działaniem promieni słonecznych. Brak wystarczającej pokrywy śniegu spowodowany małymi opadami poprzedniej zimy w połączeniu z bardzo wysokimi temperaturami, które już w godzinach porannych sięgały 7 stopni, spowodowały konieczność przyspieszonego zakończenia sezonu letniego.

  • W ubiegłym tygodniu pogoda pobiła w szwajcarskich Alpach kolejny rekord: izoterma 0 stopni uciekła na 5000 m n.p.m.

Plateau Rosa jest bardzo popularnym letnim ośrodkiem, warto wspomnieć, że na co dzień korzystało z niego około 1300 narciarzy. Latem przebywa tu wiele reprezentacji narciarzy alpejskich, którzy trenują tu przed rozpoczęciem zmagań Pucharu Świata. Czy w tym roku uda się przygotować dla nich trasy? Tego jeszcze nie wiemy, władze ośrodka obserwują zmiany lodowca, pęknięcia i pojawiające się nowe szczeliny i jeśli pogoda pomoże, postarają się przygotować bezpieczne trasy dla zawodników.

źródło: https://zbag.roundshot.com/matterhornglacierparadise/#/ źródło: https://zbag.roundshot.com/matterhornglacierparadise/#/

  • Redaktor naczelny Piotr Burda