Skip to main content
umpa

Jak się przygotować przed wyjazdem na stok?

Autor: |
źródło: Narty.pl
źródło: Narty.pl

Sezon narciarski już się rozpoczął, dlatego to dobry moment, żeby przypomnieć jak odpowiednio się przygotować do wyjazdu na stok. Muszą o tym pamiętać zarówno nowicjusze, jak też i ci, którzy na nartach jeżdżą od lat.

Wyjazd na stok bez odpowiedniej zaprawy, wzmocnienia mięśni i ogólnej poprawy kondycji z pewnością nie przyniesie przyjemności, a przy okazji grozi również poważnymi kontuzjami. Jak zatem odpowiednio się przygotować, żeby wyjazd okazał się naprawdę udany?

Przede wszystkim trzeba rozpocząć od szukania terminu na wyjazd. Weekendowe wypady na narty najlepiej jest zorganizować w polskich górach, jeśli planuje się spędzić na stoku dłuższy urlop, śmiało można zaplanować wyjazd do Austrii, Francji, Włoch, do Czech czy na Słowację. Zwłaszcza w szczycie sezonu miejsca dobrze jest zarezerwować z wyprzedzeniem.

Kiedy znany jest już termin wyjazdu, można zaplanować trening przygotowawczy. Dobrym pomysłem będzie zapisanie się na zajęcia w centrum fitness, pomocny może okazać się trener personalny, ale można również na stok przygotować się samodzielnie. W tym wypadku niezmiernie ważne są dyscyplina i systematyczność. Trening warto rozpocząć najlepiej na dwa miesiące przed wyjazdem, a absolutne minimum to jeden miesiąc. Na trening powinny składać się ćwiczenia wzmacniające konkretne partie mięśni, ważne są też ćwiczenia na równowagę i ćwiczenia rozciągające. Koniecznie też trzeba przypomnieć sobie techniki jazdy i sposób upadania. Wśród zalecanych ćwiczeń przygotowujących do jazdy na nartach trenerzy wymieniają zazwyczaj przysiady, brzuszki, wykroki, wymachy ramion i nóg, nożyce. Równowagę poprawić mogą stanie i robienie przysiadów na jednej nodze. Z kolei ogólną kondycję organizmu poprawiają popularne ćwiczenia aerobowe. Warto więc biegać, pływać, jeździć na rowerze; nogi wzmocni również jazda konna. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia powinny wzmocnić mięśnie nóg, mięśnie posturalne i dolną część pleców. Pierwsze treningi powinny trwać około 20 minut i stopniowo należy je wydłużać, żeby przed samym wyjazdem trwały już godzinę.

Takie kondycyjne przygotowanie nie tylko pozwoli spędzić godziny na stoku, ale również powinno uchronić przed kontuzjami, nieprzyjemnymi zakwasami i okaże się bardzo pomocne przy słabo przygotowanych trasach i w trudnych warunkach pogodowych.

<content>19112</content>

Zanim wyjedzie się na narty, koniecznie też pomyśleć trzeba o przygotowaniu sprzętu. Trzeba zwrócić uwagę na kask, kijki i oczywiście, same narty. Nawet te nowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Zanim wyruszy się na stok deski powinny być odpowiednio nasmarowane, muszą mieć naostrzone krawędzie, ważne jest też odpowiednie wyważenie i ustawienie wiązań. Takie staranne przygotowanie sprzętu nie tylko pozwoli korzystać z nart przez wiele lat, ale przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo w czasie jazdy. Narty nasmarować można samodzielnie, ale równie dobrze można skorzystać z usług serwisów, które przygotowaniem sprzętów zajmują się profesjonalnie. Niektóre sklepy ze sprzętem sportowym również oferują takie usługi. Wówczas dobrze jest poinformować, kiedy się jedzie i na jakie warunki narty powinny zostać przygotowane. Serwisant na podstawie wywiadu wybierze odpowiedni smar i kąt ostrzenia nart. W razie konieczności zalepi też specjalną żywicą ewentualne wgniecenia i bruzdy. Dobrze przygotowane narty świetnie trzymają się podłoża, lepiej się nimi manewruje, a sama jazda dostarcza znacznie więcej przyjemności.

Istotna jest też odpowiednia odzież narciarska. Strój warto skompletować wcześniej i od razu inwestować w dobrej jakości produkty. Niezbędna jest bielizna termoaktywna, dobrej jakości bluza, która zapobiegnie wychłodzeniu organizmu oraz kurtka i spodnie narciarskie, które ochronią przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Koniecznie trzeba też zaopatrzyć się w dobre rękawice.

Do torby podróżnej razem z niezbędną odzieżą dobrze jest też zapakować niezbędne kosmetyki i preparaty ochronne. Przydadzą się na wszelki wypadek maści rozgrzewające, olejki do masażu, a także kremy z filtrem UV.

Autor: VoucherCloud.pl

źródło: Narty.pl źródło: Narty.pl