Skip to main content

Garmin VIRB 360 - pierwsze kroki z filmem 360

Autor: |
Kamera Garmin VIRB 360 (źrodło: Garmin)
Kamera Garmin VIRB 360 (źrodło: Garmin)

Podczas 2 marcowych tygodni 2018 miałem okazję testować kamerę Garmin VIRB 360, był to mój pierwszy kontakt z tą nowatorską technologią.

Filmy sferyczne do niedawna traktowane jako ciekawostka, stają się coraz częściej stosowanym sposobem rejestrowania zdarzeń. Moim zdaniem przyszłość filmów „wakacyjnych” to technologia 360.

Dlaczego tak sądzę? Odpowiedź jest prosta, film 360 uwalnia oglądającego od kadru wybranego przez twórcę, pozwala obserwować dane miejsce w wybrany przez oglądającego sposób. Jeden widz będzie obserwował prawą stronę ulicy, drugiego zaś zainteresuje lewa, trzeciego zaś perspektywa ulicy – wybór jest ogromny. Oglądając film 360 w Goglach VR możemy poczuć się jak byśmy byli w centrum filmowanych scen.

<content>43787</content>

Do tego celu służy kamera Garmin VIRB 360, zainteresowanych szczegółowymi testami technicznymi odsyłam do licznych opracowań dostępnych w internecie, ja skupię się na tym co w tej kamerze najciekawsze – na filmach 360.

Kamera wyposażona jest w dwa obiektywy: przedni i tylni, każdy z nich obejmuje ponad 180 stopni, dzięki czemu po złożeniu otrzymujemy film pokazujący pełną sferę 360 stopni. Kamera może nagrywać filmy w kilku trybach:

  • Tylko przedni obiektyw
  • Tylko tylni obiektyw
  • Obydwa obiektywy
  • Filmy 360

Najciekawszy jest ten ostatni, kamera  na żywo składa obrazy z dwóch obiektywów i zapisuje film sferyczny gotowy do odtwarzania. Dodatkowo kamera rejestruje dane GMterix zapisywane do oddzielnego pliku które następnie za pomocą aplikacji Garmina (bezpłatna) możemy nałożyć na nasz film.

Kamerą można sterować bezpośrednio z poziomu kamery, pomaga w tym duży „suwak” On/Off, za pomocą zegarka Fenix, głosem lub za pomocą aplikacji na smartfona.

Dane techniczne kamery: Garmin VIRB 360

Zobacz film nakręcony kamerą VIRB360, pamiętaj - oglądajać film mozesz zmieniać "kadr".

  • Na komputerze: najedź kursorem na film, naciśnij lewy przycisz muszy lub touchpada i przesywaj kursor po ekranie.
  • Na telefonie: dotknij ekran i przesuwaj palec
Ciąg dalszy pod galerią
Kamera Garmin VIRB 360 (źrodło: Garmin) Kamera Garmin VIRB 360 (źrodło: Garmin)

Trasa La Sarenne - Garmin VIRB 360


    Wyjazdy na narty do Austrii:… Gdzie na narty we Włoszech?…